Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ateşkes açıklaması: Umarım iyi haberler alırız

son dakika Cumhurbaşkanı Erdoğan Gündem haberleri

Cezayir'de bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, canlı yayında kritik açıklamalarda bulundu. Cezayir ile ticari ilişkilere değinen Erdoğan'ın gündeminin ana maddelerinden biri, İsrail-Filistin meselesi oldu.

Son dakika haberine göre Cezayir'de bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, canlı yayında kritik açıklamalar yaptı.

Gündeminde iki ülke arasındaki ticari ilişkiler ve İsrail-Filistin meselesi olan Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

"ZİRAAT BANKASI CEZAYİR'DE ŞUBE AÇACAK"

- Geçen yıl 5.3 milyar dolarla rekor kıran ticaret hacmimizin 6 milyar doları yakalamasını bekliyoruz. Ortak ticaret anlaşmasının 10 milyar dolar ticaret hedefimize yardımcı olacağına inanıyorum. Enerji alanındaki iş birliğimizi yeni ortaklıklarla geliştirmek istiyoruz. 

- Ziraat Bankası Cezayir'de şube açmak üzere gereken izinleri almıştır, hayırlı olsun. Bu gelişme ekonomik ve ticari ilişkilerimize büyük katkı sağlayacaktır. 

"SAVAŞ SUÇU TEŞKİL EDEN İSRAİL SALDIRILARINI HİÇBİR ŞEKİLDE KABUL ETMİYORUZ"

- Kardeşimle Filistin'de yaşanan insanı dramı da konuştuk. Cezayir, Filistin davasına en güçlü desteği veren ülkeler arasında yer alıyor. Filistin meselesinde Cezayir'in kararlı duruşunu takdir ediyoruz. Savaş suçu teşkil eden İsrail saldırılarını hiçbir şekilde kabul etmiyoruz. Her koşulda koruma altında olması gereken mekanların hedef alınması vicdansızlıktır, barbarlıktır. Önceliğimiz kalıcı ateşkesin tesisi ve insani yardımların bölgeye itikalidir. Basına yansıyan haberleri takip ediyoruz. Sürece gereken katkıyı sunuyoruz. Bu mesele adil bir siyasi çözüme kavuşturulmadan bölgemizde kalıcı barışın tesisi mümkün değildir. 

- Cezayir ile 13 imza attık. İlave adımlar konusunda çabalarımızı sürdüreceğiz. 

REHİNELERLE İLGİLİ SÜREÇ

Garantör olarak elimizi taşın altına koymaya hazırız. Sürece gereken katkıyı sunuyoruz. Rehinelerle ilgili görüşmeler sürüyor. Katar ile de görüşüyoruz. Umarım ateşkes konusunda iyi haberler alırız.

 

 

Kaynak: Haber Global TV