Biden'den İsveç ve Finlandiya'ya tam destek

Gündem haberleri Dünya haberleri NATO İsveç Finlandiya ABD Joe Biden
Biden'den İsveç ve Finlandiya'ya tam destek

ABD Başkanı Joe Biden, NATO üyeliği için çalışmalar yapan İsveç ve Finlandiya'yı güçlü bir şekilde desteklediklerini söyledi. Biden, "İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğini sıcak karşılıyoruz" dedi.

ABD Başkanı Joe Biden, NATO üyeliği için çalışmalar yapan İsveç ve Finlandiya'nın arkasında duruyor.

Biden, "İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğini sıcak karşılıyor ve güçlü bir şekilde destekliyor" açıklaması yaptı.

ABD Başkanı sözlerine "Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya katılması savunma iş birliğimizi güçlendirecek ve tüm transatlantik ortaklarına fayda sağlayacak. 

Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliği değerlendirilirken ortak güvenlik tehditlerine karşı tetikte olacağız ve birlikte çalışacağız. ABD Kongresi ve NATO müttefiklerimizle Finlandiya ve İsveç'i tarihin en güçlü savunma ittifakına hızlı şekilde dahil etmek için çalışmayı sabırsızlıkla bekliyorum." diye devam etti. 

İki ülkenin başvurusunun önemli bir karar olduğunu belirten Biden, NATO'nun 5. maddesine bağlılıklarının sarsılmaz olduğunun altını çizdi.

Biden, söz konusu iki ülkenin katılımının NATO'yu daha da güçlendireceğine işaret ederek, "NATO üyelikleri değerlendirilirken ABD; Finlandiya ve İsveç ile ortak güvenliğimize tehditlere karşı güçlü durulması ve saldırıların geri püskürtülmesi konusunda çalışmayı sürdürecektir." mesajını verdi.

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ve İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ile yarın Washington'da görüşeceğini anımsatan Biden, görüşmelerde iki ülkenin NATO başvurusu ve Avrupa'nın güvenliği konusunda görüş alışverişinde bulunacaklarını kaydetti.

 

Kaynak: Haber Global

Joe Biden İsveç Finlandiya NATO ABD