Ankaragücü'nün eski başkanı Faruk Koca, AK Parti üyeliğinden istifa etti

Faruk Koca Ankaragücü AK Parti
Ankaragücü'nün eski başkanı Faruk Koca, AK Parti üyeliğinden istifa etti

Çaykur Rizespor maçının ardından hakem Halil Umut Meler'e yumruklu saldırıda bulunan ve tutuklanarak cezaevine gönderilen Ankaragücü'nün eski başkanı Faruk Koca, AK Parti üyeliğinden istifa etti.

Ankaragücü - Çaykur Rizespor maç sonrası hakem Halil Umut Meler'e yumruk atan eski Ankaragücü Kulübü Başkanı Faruk Koca, AK Parti üyeliğinden istifa etti.

AK Parti üyesi Koca'nın, 12 Kasım Salı günü yapılan AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısında, kesin ihraç istemiyle Merkez Disiplin Kurulu'na (MDK) sevkine karar verildi.

Koca, parti tüzüğünün 117'nci maddesinin 1'inci fıkrası gereğince, "tüzük ve programa, demokrasi, insan hakları, hukukun evrensel temel kural ve normlarına aykırı faaliyetlere katılmak, destek olmak veya bizzat aykırı eylem ve işlemlerde bulunmak" isnadıyla MDK'ye sevk edildi.

Kurul tarafından, Faruk Koca'nın savunmasının alınması için tebligat gönderildi.

Bunun üzerine, Sincan Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda tutuklu bulunan Koca, avukatları aracılığıyla AK Parti üyeliğinden istifasını içeren dilekçeyi Parti Genel Merkezine ulaştırdı.

Bu nedenle, MDK'nin Koca hakkında herhangi bir karar vermesine gerek kalmadı.

PFDK'YA SEVK EDİLDİ

TFF'den yapılan açıklamaya göre Hukuk Müşavirliği, Ankaragücü-Çaykur Rizespor maçı sonrasında saha içerisinde hakem Halil Umut Meler'e yumruk atan Ankaragücü'nün istifa eden başkanı Faruk Koca, talimatlara aykırı hakareti, tehdidi, saldırısı ve saha olayları nedenleriyle tedbirli olarak kurula sevk edildi.

Ankaragücü idarecilerinden Gülsen Yılmaz ve Cengiz Gökay talimatlara aykırı hareket, Cahit Şahin talimatlara aykırı hakaret ve hakaret, Yusuf Buğra Tanık sportmenliğe aykırı hareket, Mulla Ali Çetin talimatlara aykırı hakaret ve saha olayları nedenleriyle kurula gönderildi.

Ankaragücü Kulübü görevlilerinden Şahin Yunus Şahin ve Kenan Çelikkaya talimatlara aykırı hakaret, saldırı ve saha olayları nedenleriyle PFDK'ya sevk edildi. Sarı-lacivertli kulübün görevlilerinden Mücahid Osman Karabay, İsmail Develi, Burak Koca, Hakan Apaydın ve Ahmet Öztürk talimatlara aykırı hareket nedeniyle kurula gönderildi.

Kurul ayrıca, Ankaragücü'nün saha olayları ile çirkin ve kötü tezahürat nedenleriyle PFDK'ya sevk edilmesine karar verdi.

Kaynak: AA