ABD'den Şirin Ebu Akile cinayetine ilişkin açıklama: Ölümünden muhtemelen IDF sorumlu

ABD İsrail Filistin Gündem haberleri Dünya haberleri
ABD'den Şirin Ebu Akile cinayetine ilişkin açıklama: Ölümünden muhtemelen IDF sorumlu

ABD Dışişleri Bakanlığı, İsrail güçleri tarafından Filistin’de düzenlenen saldırıda Al Jazeera muhabiri Şirin Ebu Akile’yi öldüren kurşunun İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) mevzilerinden geldiğini ifade ederek, “Şirin Ebu Akile'nin ölümünden muhtemelen IDF sorumlu” şeklinde açıklamada bulundu.

Amerika Birleşik Devletleri, Şirin Ebu Akile ölümünün sorumlusu olarak İsrail Savunma Kuvvetleri'ni işaret etti.

Filistin’in Batı Şeria bölgesinde 11 Mayıs’ta İsrail güçleri tarafından açılan ateş sonucu başından vurularak hayatını kaybeden Al Jazeera muhabiri Şirin Ebu Akile’nin ölümüne neden olan kurşun üzerinde yapılan balistik incelemeye dair sonuçlar ABD tarafından paylaşıldı. ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Son derece ayrıntılı bir adli analizden sonra ABD Güvenlik Koordinatörü (USSC) tarafından denetlenen bağımsız, üçüncü taraf denetçiler, Filistinli-ABD’li gazeteci Şirin Ebu Akile'yi öldüren kurşunun kaynağı konusunda kesin bir sonuca varamadılar” denildi.

USCC, İSRAİL VE FİLİSTİN TARAFLARININ SORUŞTURMALARINI İNCELEDİ

Balistik uzmanları merminin ağır hasarlı olması nedeniyle net bir sonuca varamadığı aktarılan açıklamada, “USSC'ye son birkaç hafta içinde hem İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) hem de Filistin tarafının soruşturmalarına tam erişim izni verildi. Her iki soruşturmayı da inceleyen USSC, Shireen Abu Akleh'in ölümünden muhtemelen IDF mevzilerinden gelen silah atışlarının sorumlu olduğu sonucuna vardı” denildi.

"EBU AKİLE'NİN ÖLÜMÜ TRAJİK KOŞULLARIN SONUCU"

USSC’nin inceleme çerçevesinde İsrail güçlerinin Abu Akleh'i kasıtlı olarak öldürdüğüne inanmak için hiçbir neden bulunmadığı sonucuna vardığı belirtilen açıklamada, Abu Akleh'in ölümünün IDF liderliğindeki bir askeri operasyon sırasındaki trajik koşulların sonucu olduğu aktarıldı.

"HESAP VEREBİLİRLİĞİ TEŞVİK EDECEĞİZ"

ABD’nin, söz konusu soruşturmada İsrail ile Filistin’in işbirliğini takdir ettiği belirtilen açıklamada, “Sonraki adımlar konusunda İsrail ve Filistin ile ilişki içinde olmaya devam edeceğiz ve hesap verebilirliği teşvik edeceğiz. Ebu Akleh ailesine tekrar en derin taziyelerimizi sunuyoruz” denildi.

 

Kaynak: İHA

Şirin Ebu Akile ABD IDF Al-Jazeera İsrail filistin