Bakan Şimşek sosyal medyadan açıkladı! Vergi kaçağıyla mücadelede yeni sistem

HABER MERKEZİ
Bakan Şimşek sosyal medyadan açıkladı! Vergi kaçağıyla mücadelede yeni sistem

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamasında, "İhbarlara yönelik yapılacak vergi incelemesi sonucu ihbarda verilen bilgiye istinaden tespit edilen vergi ve vergi kaybı cezasının yüzde 10’u tutarında ihbar ikramiyesi ödenebilecektir" dedi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı vergi kaçağıyla mücadelede yeni sistemi açıkladı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamasında, "İhbarlara yönelik yapılacak vergi incelemesi sonucu ihbarda verilen bilgiye istinaden tespit edilen vergi ve vergi kaybı cezasının yüzde 10’u tutarında ihbar ikramiyesi ödenebilecektir." dedi.

Vatandaşların ihbarda bulunabileceği kanallar güncellenirken, WhatsApp, X ve Instagram gibi sosyal medya platformlarından da ihbar yapılabilecek.

Söz konusu ihbarlara belli kurallar dahilinde ikramiye de verilecek.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, konuyla ilgili sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi:

"Vergi kayıp ve kaçağıyla etkin mücadelemiz devam ediyor.

Vatandaşlarımızın daha kolay ve hızlı bir şekilde ihbarda bulunabilmeleri için Gelir İdaresi Başkanlığımız yeni kanalları devreye aldı.

İhbarlara yönelik yapılacak vergi incelemesi sonucu ihbarda verilen bilgiye istinaden tespit edilen vergi ve vergi kaybı cezasının yüzde 10’u tutarında ihbar ikramiyesi ödenebilecektir."