Zelenski: ABD yardımları olmazsa Ukrayna güçleri geri çekilmek zorunda kalacak

İHA
Rusya Ukrayna Volodimir Zelenski
Zelenski: ABD yardımları olmazsa Ukrayna güçleri geri çekilmek zorunda kalacak

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy “ABD yardımları olmazsa Ukrayna güçleri geri çekilmek zorunda kalacak” dedi. Ukrayna Devlet Başkanı...

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, dün yayınlanan röportajında ABD yardımlarına değindi.

Kongre’deki anlaşmazlıklar nedeniyle engellenen ABD askeri yardımı alınmazsa Ukrayna güçlerinin "küçük adımlarla” geri çekilmek zorunda kalacağını ifade eden Zelenski, “Eğer ABD yardımı olmazsa hava savunmamız olmayacağı, Patriot füzeleri olmayacağı, sinyal bozucularımız yok demektir. Bu da küçük adımlarla geri çekileceğimiz anlamına gelir. Geri çekilmemek için bir yol bulmaya çalışıyoruz” dedi.

Mühimmat sıkıntısının daha azıyla yetinmek zorunda kalmak anlamına geldiğini kaydeden Zelenski, “Nasıl? Elbette geri dönerek. Cephe hattını kısaltınca Ruslar büyük şehirlere gidebilir” ifadelerini kullandı.

Volodimir Zelenski, Ukrayna’nın yetersiz füze sorununu kendi ürettikleri silaj ve hava savunma sistemleri ile çözmeye çalıştıklarını ancak yeter olmadığını sözlerine ekledi.

“TASARI HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR”

ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna’ya yardım paketine ilişkin tasarının kabul edilmesinin Putin’e karşı “hayati” önem taşıdığını söylemiş ancak Cumhuriyetçilerin kontrolündeki Temsilciler Meclisi’nde Başkan Mike Johnson, Senato’dan geçen Ukrayna’ya yardım paketini engellemişti. Zelenskiy, Johnson ile Perşembe günü gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde tasarının onaylanmasının hayati olduğunu ifade etti.