Üç Avrupa lideri trenle Kiev’e gitti

Rusya Ukrayna Savaşı Olaf Scholz Emmanuel Macron Volodimir Zelenski Vladimir Putin Almanya Fransa İspanya
Üç Avrupa lideri trenle Kiev’e gitti

Rusya’nın Ukrayna işgali 113’üncü güne girerken, Avrupa'daki üç ülkenin lideri, bugün Rus işgali altındaki Ukrayna'ya desteklerini ve “Avrupa’nın Rusya’ya karşı birliğini” göstermek amacıyla ülkenin başkenti Kiev'e gitti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve İtalya Başbakanı Mario Draghi'nin Kiev'e giden gece treninde çekilen görüntülerini paylaştı. Üç liderin trendeki bir masada sohbet ettiği görüntüler televizyon kanallarında paylaşıldı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le sık sık telefonda görüşmeleri nedeniyle tepkilerin hedefinde olan Avrupalı üç liderin Kiev ziyareti için hazırlıklar uzun süredir devam ediyordu. Daha önce birçok ülkeden yetkili Kiev'i ziyaret ederken üç ismin ziyarette bulunmaması tartışmalara yol açmıştı.

Üç Avrupa lideri trenle Kiev’e gitti - Resim : 1

Macron, Scholz ve Draghi'nin Kiev'de Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ile bir araya gelmesi bekleniyor. Ukrayna liderinin görüşmede üç ülkeye, özellikle de silah sevkiyatına şüpheyle baktığı söylenen Almanya'ya silah desteğini artırma çağrısında bulunacağı tahmin ediliyor.

Ziyaret, Ukrayna'nın Avrupa Birliği üyeliğinin tartışıldığı bir dönemde gerçekleşiyor. Görüşmelerde bu konunun da gündeme geleceği belirtildi.

Kaynak: Reuters

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Almanya Başbakanı Olaf Scholz İtalya Başbakanı Mario Draghi Kiev Volodimir Zelenski ukrayna