ABD'de bir 'Trump dönemi politikası' daha iptal edildi

donald trump Joe Biden ABD
ABD'de bir 'Trump dönemi politikası' daha iptal edildi

ABD'de Trump döneminin izleri siliniyor. ABD Başkanı Joe Biden, Donald Trump'ın kara mayınlarının stoklanması ve kullanılmasına izin veren politikasını iptal ettiğini bildirdi.

ABD Başkanı Joe Biden, kendinden önceki Başkan Donald Trump döneminin izlerini silmeye devam ediyor. Biden, bir Trump dönemi politikası olan kara mayınlarının stoklanması ve kullanılmasına izin veren politikasını iptal etti. 

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Adrienne Watson, yaptığı yazılı açıklamada, tüm dünyanın Rusya-Ukrayna savaşında kara mayınlarının kullanımının "yıkıcı" etkilerine şahitlik ettiğini belirtti.

Watson "Biden'ın emriyle ABD, Kore Yarımadası dışındaki bölgelerdeki kara mayını kullanımını, bu silahların kullanımı, stoklanması, üretimi ve transferini yasaklayan uluslararası bir anlaşma olan Ottowa Anlaşmasına göre düzenleyecek." ifadesini kullandı.

Biden'ın ayrıca kara mayınlarının geliştirilmesi, üretimi ve satın alınmasını da yasaklayacağına işaret eden Watson, Biden'ın kara mayınlarına alternatif bulunması için Savunma Bakanlığına talimat vereceğini aktardı.

ABD, OTTAWA SÖZLEŞMESİ'NE TARAF DEĞİL

Türkiye'nin de taraf olduğu Ottawa Sözleşmesi, kara mayınlarının kullanılması, stoklanması, üretilmesi ve transferini yasaklıyor.

ABD, Rusya, Çin, Hindistan ve Pakistan ise Ottawa Sözleşmesi'ni imzalamadı.

 

Kaynak: AA

Donald Trump Joe Biden ABD