NATO Zirvesi Bildirgesi'nde 'Türkiye ile mutabakat' vurgusu ve İsveç-Finlandiya'ya davet

Dünya haberleri NATO
NATO Zirvesi Bildirgesi'nde 'Türkiye ile mutabakat' vurgusu ve İsveç-Finlandiya'ya davet

İspanya'nın başkenti Madrid'de devam eden NATO Liderler Zirvesi bildirgesi paylaşıldı. Bildirgede, Türkiye ile yapılan mutabakatın memnuniyet verici olduğu ifade edilerek, İsveç ve Finlandiya NATO'ya davet edildi. Bildirgede, "Rusya en önemli ve doğrudan tehdit" denildi.

İspanya'nın başkenti Madrid'deki NATO Liderler Zirvesi'nin bildirgesi paylaşıldı. İsveç ve Finlandiya resmi olarak birliğe davet edildi, Türkiye ile bu konuda varılan mutabakattan duyulan memnuniyet dile getirildi.  NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "Üyeliğin yolunu Türkiye açtı. Türkiye, Finlandiya, İsveç ve NATO için iyi bir anlaşma. Çabalarından dolayı teşekkür ediyorum" dedi. 

Bildirgede, Rusya için, "En önemli ve doğrudan tehdit" ifadesi kullanıldı. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de “Yeni konseptte Rusya tehdidine dikkat çekildi” dedi. Stoltenberg, İsveç ve Finlandiya’nın NATO'ya üyeliğinin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in isteğinin tam tersi olduğunu belirtti.

Bildirgeden:

5. Madde de dahil olmak üzere Washington Antlaşması'na bağlılığımız katıdır. Güvenliğin kökten değiştiği bu ortamda, Madrid Zirvesi, ittifakımızı güçlendirmede ve uyumunu hızlandırmada bir dönüm noktasıdır.

Rusya'nın Ukrayna'ya karşı yürüttüğü saldırganlık savaşını en güçlü şekilde kınıyoruz. Bu insani felaketin tüm sorumluluğu Rusya'ya aittir. Rusya bu savaşı derhal durdurmalı ve Ukrayna'dan çekilmelidir.

Ukrayna hükümeti ve halkıyla tam dayanışma içindeyiz. Ukrayna'nın bağımsızlığı, egemenliği ve toprak bütünlüğüne sarsılmaz desteğimizi yineliyoruz. Ukrayna'nın savunma hakkını ve kendi güvenlik düzenlemelerini seçme hakkını tam olarak destekliyoruz.

NATO'nun Açık Kapı Politikasına bağlılığımızı yineliyoruz. Bugün Finlandiya ve İsveç'i NATO'ya üye olmaya davet etmeye ve Katılım Protokollerini imzalamaya karar verdik. Türkiye, Finlandiya ve İsveç arasında üçlü mutabakata varılmasını memnuniyetle karşılıyoruz. Finlandiya ve İsveç'in katılımı onları daha güvenli, NATO'yu daha güçlü ve Avrupa-Atlantik bölgesini daha güvenli hale getirecek.

RUSYA EN ÖNEMLİ VE DOĞRUDAN TEHDİT

NATO ülkeleri, Rusya'yı ittifaka en önemli ve doğrudan tehdit olarak tanımladı. İttifakın yeni stratejik konsepti kabul edildi.

 

Kaynak: Haber Global

NATO Madrid İspanya NATO Liderler Zirvesi bildirgesi