İşte Madrid'de imzalanan mutabakat metni! İsveç ve Finlandiya bu maddelere evet dedi

İsveç Finlandiya NATO

Türkiye, İspanya'nın başkenti Madrid'deki dörtlü zirvede istediğini aldı. İsveç ve Finlandiya teröre olan desteği sonlandırma ve Türkiye ile tam işbirliği sözü verdi. Türkiye de iki ülkenin NATO'ya katılmasına yeşil ışık yaktı.

İspanya'nın başkenti Madrid'deki kritik dörtlü zirveden anlaşma çıktı. Türkiye, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğini destekleme kararı aldı. NATO'nun genişlemesinin yolu açıldı...

Dörtlü zirve sonrası üç ülkenin Dışişleri bakanları 10 maddelik ortak bildiriye imza attı. İmza töreninin ardından NATO genel sekreteri Stoltenberg kürsüdeydi. Kritik anlaşmaya dair açıklama yaptı. Türkiye dörtlü zirve sonrası somut kazanımlar elde etti.

Ankara'nın en büyük talebi iki ülkenin teröre olan desteğini sonlandırmasıydı. İsveç ve Finlandiya uzantılarıyla mücadelede Türkiye'ye tam işbirliği taahhütü verdi, ve PKK'nın terör örgütü olduğunu teyit etti. PKK ve YPG'nin  fetö'ye destek sağlamama sözü alındı.

Terörle mücadelede istihbarat paylaşımı için mekanizma kurulmasında fikir birliğine varıldı.
İki ülke de terör örgütüne eleman ve maddi kaynak sağlanmasının da önüne geçecek. Söz konusu faaliyetler yasaklanacak, ve soruşturma başlatılacak.

 

Kaynak: Haber Global

türkiye İsveç Finlandiya Stoltenberg NATO dünya Madrid Zirvesi