NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Türkiye ile temaslarımızı sürdüreceğiz

NATO Rusya Ukrayna
NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Türkiye ile temaslarımızı sürdüreceğiz

İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya başvurusuna ilişkin açıklama yapan NATO Genel Sekreteri JensStoltenberg, "Türkiye ile temaslarımızı sürdüreceğiz" dedi. Stoltenberg, Ukrayna'nın Rusya'ya karşı savaşı kazanabileceğini söyledi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Ukrayna'daki savaşa ve Finlandiya ile İsveç'in NATO üyelik sürecine dair değerlendirmede bulundu.

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşının Moskova'nın planlandığı gibi gitmediğini belirten Stoltenberg, Rus güçlerinin Harkiv'den çekilmekte olduğunu söyledi.

Ukrayna'nın savaşı kazanabileceğini vurgulayan NATO Genel Sekreteri, bu ülkeye askeri desteğin artırılmaya devam edilmesi gerektiğini ifade etti.

Stoltenberg, şunları söyledi:

"Türkiye önemli bir müttefikimiz. Türkiye, bazı endişelerini dile getirdi ve NATO'da her zaman olduğu gibi, endişeler mevcut olduğunda ortak bir zemin bulabileceğimizden eminim. Çavuşoğlu ile temaslarımızı sürdüreceğiz.

Tüm müttefikler, NATO'nun açık kapı politikasını desteklediği için İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğine hak kazandığı konusunda hemfikirdir. NATO'ya katılmak Finlandiya, İsveç ve Avrupa için tarihi bir an olacak."

 

İsveç Finlandiya Rusya ukrayna NATO