İsveçli yarbay ve eşi 'Rusya casusluğu' iddiasıyla tutuklandı

NATO İsveç Rusya
İsveçli yarbay ve eşi 'Rusya casusluğu' iddiasıyla tutuklandı

İsveç Silahlı Kuvvetleri'nde görevli bir yarbay ile ordunun radyo istasyonunu (FRA) çalışan eşi Lena Huovinen, Rusya'ya gizli bilgi aktarma şüphesiyle tutuklandı.

Ülke basınında yer alan haberlere göre, Yarbay Johan Huovinen Salı günü casusluk suçundan tutuklandı. Johan Huovinen, İsveç Savunma Akademisi Askeri Bilim ve Tarih Fakültesi'nde askeri strateji alanında ders veriyor. Aynı zamanda ordunun istihbarat birimlerinde de görev yaptı. Yarbay, 2009 yılında iki yıllık eğitimin ardından Moskova'daki Rusya Genelkurmay Akademisi'nden başarıyla mezun olmuş.  

Eşi Lena Huovinen, FRA'da çalışıyor. Lena Huovinen ve FRA hakkında çok fazla bilgi mevcut değil. Ancak FRA, Savunma Bakanlığına bağlı bir sivil kurum. Bazı yayın organlarında yer alan haberlere göre Lena Huovinen de asker ve teğmen rütbesinde.

FRA Kuruluş İsveç istihbarat servisinin sinyal istihbaratıyla ilgilenen bir bölümü. FRA, Savunma Bakanlığı'na bağlı bir sivil kurum ve ana ofisi Stokholm'ün batısındaki küçük bir kasaba olan Lovön'de bulunuyor. Şirkette yaklaşık 1.000 kişi çalışıyor. 

Çiftin sorgulaması sürüyor. Savcılar Johan Huovinen ve eşi Lena Huovinen aleyhinde güçlü deliller sunacaklar. 

Stockholm Bölge Mahkemesi Cuma günü yapılacak duruşmada şüphelilerin durumuna ilişkin bir karar verecek.  

NATO SAVUNMA SANAYİSİNE DAHA FAZLA YATIRIM İSTİYOR

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO'nun daha istikrarsız bir dünyada kendisini uzun vadeye göre hazırlaması gerektiğini, bu çerçevede savunma sanayisinde üretimin artırılmasının önem arz ettiğini söyledi.

Stoltenberg, İsveç'te düzenlenen NATO-Savunma NATO-Sanayi Forumu'nda konuşma yaptı.

"Bazı yatırımcılar yanlış yönlendirilmiş şekilde savunma sanayisine yatırımın etik olmadığı fikrine sahip." diyen Stoltenberg, savunma sanayisi olmadan caydırıcılık, savunma ve güvenlik olmayacağını belirtti.

Stoltenberg, "NATO müttefiklerini savunmak için silah üretmenin, özgürlüğümüzü savunmanın, Ukraynalı askerlerin ülkelerini savunmasına yardım etmenin etik olmayan bir tarafı yok." ifadesini kullandı.

NATO'nun savunma sanayisi ile ilişkilerinin hayati öneme sahip olduğunu vurgulayan Stoltenberg, "Ukrayna'daki bu savaş bittikten sonra savaş öncesi döneme geri dönüş artık mümkün değil. Artık daha saldırgan bir Rusya ve daha iddialı bir Çin ve daha istikrarsız bir dünya ile karşı karşıyayız. Bu nedenle kendimizi uzun vadeye göre hazırlamalıyız." diye konuştu.

Stoltenberg, NATO ülkelerinin gayrisafi yurt içi hasılalarının yüzde 2'sini savunma harcamalarına ayırma beklentisini hatırlatarak, Avrupa ülkelerinde bu oranın Soğuk Savaş döneminde yüzde 3 olduğunu, son yıllarda ise yüzde 1,5 civarında seyrettiğini belirtti. Stoltenberg, bunun yüzde 2'ye çıkarılmasının mümkün olduğunu kaydetti.

Stoltenberg, savunma sanayisinde üretimin neden artırılması gerektiğini hükümetlere, meclislere ve kamuoyuna anlatmak için çabaladıklarını belirtti.

Yıkıcı teknolojilerin geliştiği bir dönemden geçildiğine işaret eden Stoltenberg, yapay zeka, otonom sistemler, biyoteknoloji ve kuantum gibi ilerleyen teknolojiler bulunduğunu, NATO'nun teknolojik gelişmeler üzerine çalışmalarını artırdığını bildirdi.

Kaynak: Diğer

İsveç Rusya ajanlık casusluk