İsrail ordu sözcüsü spikere kızdı

Filistin Gazze Dünya haberleri İsrail

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu 'nun danışmanı Mark Regev, Gazze'de İsrail ordusu tarafından öldürülen çocuklar için skandal ifadeler kullandı.

İsrail ordusu sözcüsü Regev, katıldığı canlı yayında İsrail'in çocukları öldürdüğünü inkar ederek "Nasıl öldüklerini bilmiyoruz" dedi.

İsrail ordu sözcüsü de katıldığı bir programda sunucunun "Hamas gibi davranıyorsunuz" ifadelerine sinirlenerek İsrail devletine hakaret edildiğini savundu.

İsrailli yetkililer Gazze'ye düzenlenen saldırıları nasıl savunacağını şaşırdı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun danışmanlarından Mark Regev kanalında canlı yayına katıldı.

Sunucu Mehdi Hasan'ın İsrail'in saldırılarında hayatını kaybeden binlerce çocukla ilgili sorusuna skandal yanıt verdi.

Regev, ''İsrail'in çocukları öldürmediğini ileri sürerek Hamas'ı suçladı. Gazze Şeridi'nin kontrolü onlardaydı. Bu nedenle Gazze'den paylaştılar fotoğraflar da onların kontrolündeydi. Şu ana kadar tek bir Hamaslı teröristin cansız bedenini gördünüz mü? Hayır görmediniz.'' dedi.

Spiker ise, ''Haklısınız görmedim ama kendi gözlerimle enkazdan çıkarılan çok sayıda çocuk gördüm. Çünkü bunlar Hamas'ın görmenizi istediği fotoğraflar. Ama bunlar aynı zamanda hükümetinizin öldürdüğü insanlar bunu kabul ediyorsunuz değil mi? Çocukları öldürdünüz mü yoksa bunu inkar mı ediyorsunuz?'' dedi.

Sunucu Mehdi Hasan sorularını sürdürdü. Şifa Hastanesinin altında karargâh olduğuna dair somut kanıt gösterilemediğini hatırlatarak, "İsrail hükümetinin söylediklerine neden inanalım" ifadelerini kullandı.

Regev ise "Herkes hata yapabilir" demekle yetindi.

GAZZE'NİN İŞGALİNDE SON DURUM

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail'in "Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine karşılık verme" gerekçesiyle kapsamlı saldırı düzenlerken, İsrail ordusu da Gazze Şeridi'ne yoğun hava bombardımanı başlattı.

İsrail'de 7 Ekim'deki saldırılarda 310'dan fazlası asker olmak üzere 1200 İsraillinin öldüğü, 5 bin 132 kişinin yaralandığı duyuruldu.

İsrail ordusuna göre, 7 Ekim'den bu yana Gazze'deki çatışmalarda 68, Lübnan sınırında da 6 İsrail askeri öldürüldü.

İsrail'e göre Kassam Tugayları'nın elinde 239 İsrailli esir bulunuyor.

Gazze'deki hükümete göre, 7 Ekim'den bu yana İsrail saldırılarında Gazze Şeridi'nde 5 bin 840'ı çocuk, 3 bin 920'si kadın olmak üzere 14 bin 128 kişi öldürüldü.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs'te de 7 Ekim'den bu yana İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 218 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu, Gazze'de on binlerce yaralı ile sivilin sığındığı onlarca hastaneyi zorla tahliye ettirmek için yerleşkelerini ya da ana binalarını vurdu. İşgal sırasında bazı hastaneleri bastı. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim'den bu yana sınırda yaşanan çatışmalarda 78 Hizbullah mensubu öldü.

 

Kaynak: Haber Merkezi