Gazze'de korkutan patlama sesleri yükseldi

İsrail Filistin
Gazze'de korkutan patlama sesleri yükseldi

Filistin'in Gazze kentinde büyük bir patlama sesi duyuldu. İsrail savaş uçakları tarafından Gazze Şeridi'nin farklı bölgelerine hava saldırısı düzenlendiği bildirildi.

Gazze'de büyük bir patlama sesi duyuldu. İsrail savaş uçaklarının, Gazze Şeridi'nin farklı bölgelerine hava saldırıları düzenlediği bildirildi.

Gazze-İsrail sınırında toplanan yüzlerce Filistinlinin düzenlediği gösterilerin ardından bölgede tansiyon yükseldi. İsrail ordusu, Gazze sınırına takviye birlikler gönderdiğini açıklarken, Filistinli direniş gruplarının da alarm durumuna geçtiği öğrenildi. İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz'ın dün sınırdaki gösteriler esnasında bir İsrail askerinin vurulmasına karşılık vereceklerini açıklamasından birkaç saat sonra İsrail ordusu Gazze Şeridi’ne hava saldırısı düzenledi.

Bölgeden aktarılan bilgilere göre saldırının ardından Gazze'deki birkaç farklı noktada patlama meydana geldi.Filistin medyasına göre ise vurulan yerlerin arasında Gazze'nin orta bölgelerindeki Nuseyrat bölgesi ile sahil bölgesindeki Şati Mülteci Kampı'nın olduğu belirtildi.

Gazze Şeridi'nin üzerinde yaklaşık iki saattir aralıksız uçan İsrail insansız hava araçlarının sesi bölgenin tamamında duyulmaya devam ediyor.Dün akşam saatlerinde Mescid-i Aksa'nın 1969'da fanatik bir Yahudi tarafından yakılmasının 52'nci yılı dolayısıyla abluka altındaki Gazze Şeridi sınırında düzenlenen gösterilerde 41 Filistinli ile bir İsrail askeri yaralanmıştı. İsrail ordusu, 19 Ağustos'ta Gazze sınırındaki güçlerini artırma kararı almıştı.Avustralya asıllı fanatik Yahudi Dennis Michael Rohan, 21 Ağustos 1969'da Mescid-i Aksa'ya girerek Kıble Camisi'nin mihrabı ve 1000 yıllık Selahaddin minberini yakmıştı.

 

Kaynak: İHA

filistin İsrail Filistin Gazze Şeridi Filistin haberleri Gazze patlama Gazze İsrail saldırısı Filistin son dakika haberleri