Fransa'ya bir şok daha: O ülkeden 'resmi dil' hamlesi!

Fransa Dünya haberleri Burkina Faso
Fransa'ya bir şok daha: O ülkeden 'resmi dil' hamlesi!

Burkina Faso, Fransızcayı resmi dil statüsünden çıkardı. Devlet Başkanı İbrahim Traore Fransızcayı resmi dil statüsünden çıkararak çalışma dili statüsüne indirgeyen yasa değişikliğini onayladı.

Burkina Faso, Fransızcayı resmi dil statüsünden çıkararak çalışma dili statüsüne indirgediğini duyurdu. 

Fransa'yı resmi dilden çıkaran ülke sayısı her geçen gün artıyor. Burkina Faso da Fransızcayı resmi dil statüsünden çıkararak çalışma dili statüsüne indirgediğini duyurdu.

FRANSIZCAYI ÇALIŞMA DİLİNE İNDİRGEYEN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ KABUL EDİLDİ

Burkina Faso, Fransızcayı resmi dil statüsünden çıkararak, çalışma dili statüsüne indirdi.
Mali’nin ardından Burkina Faso da Fransızcayı resmi dil olmaktan çıkardı. Burkina Faso Devlet Başkanı İbrahim Traore, Fransızcayı resmi dil statüsünden çıkaran ve çalışma dili statüsüne indiren anayasa değişikliğini onayladı.

Yerel dillerin resmi dil statüsü aldığı anayasa değişikliği ile yerel diller resmi dil statüsü alırken, demokratik kültürün güçlendirilmesini ve hukukun üstünlüğünün korunmasını amaçlayan siyasi, idari ve kurumsal reformların gerçekleştirilmesi için geçiş döneminde devam eden çabaların bir parçası olduğu vurgulandı.

Geçtiğimiz temmuz ayında Mali, Fransızcayı resmi dil olmaktan çıkarmış ve çalışma dili statüsüne indirmişti. Yapılan anayasa değişikliği ile Mali’de konuşulan 13 yerel dile resmi dil statüsü verilmişti.

 

 

 

 

 

 

Kaynak: İHA