Fransa'da laiklik tartışması: Elysee Sarayı'nda Hanuka töreni ortalığı karıştırdı! Macron 'ihanet'le suçlanıyor

Emmanuel Macron Fransa
Fransa'da laiklik tartışması: Elysee Sarayı'nda Hanuka töreni ortalığı karıştırdı! Macron 'ihanet'le suçlanıyor
Fotoğraf: Reuters

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Elysee Sarayı’nda düzenlettiği bir Yahudi dini töreni, ülkede laiklik tartışmalarına yol açtı. Macron ise pişman değil.

Siyasi yelpazenin farklı kanatlarından partiler, Macron’u “Cumhuriyet’e ihanet” ile suçladı.

Macron Perşembe günü sarayda Hanuka (Işıklar) Bayramı için bir tören düzenletmiş, Fransa Başhahamı Haim Korisa’yı da bu törene davet etmişti.

Bu davetin kabul edilmesi, Macron’un anti-semitizmle mücadelesinin ödüllendirilmesi olarak görülmüştü.

VİDEO SOSYAL MEDYAYA DÜŞÜNCE...

Fakat törenin videosu sosyal medyada paylaşıldıktan sonra büyük bir laiklik tartışması başladı.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre farklı görüşlerden yorumcular, laik bir ülkede cumhurbaşkanlığı sarayında bir dini tören düzenlenmesinin kabul edilemez olduğunu söyledi.

Cannes kentinin belediye başkanı ve sağcı bir muhalif olan David Lisnard “Bildiğim kadarıyla ilk defa böyle bir şey oluyor. Bu sekülerliğin ihlalidir” dedi.

Oksitanya Bölgesel Konseyi Başkanı, sosyalist Carole Delga da “Elysee bir dini mekan değildir. Laiklikten ödün veremezsiniz” diye konuştu.

Solcu Boyun Eğmeyen Fransa’dan Alexis Corbiere ise “Macron bunu diğer dinler için de yapacak mı? Yoksa sadece bazılarını mı seçecek?” diye sordu ve bunun tehlikeli bir döngüye yol açabileceği uyarısında bulundu.

YAHUDİLER DE MACRON'A TEPKİ GÖSTERDİ

Fransa’daki Yahudilerin bir kısmı da bu törenin doğru olmadığı görüşünde.

Fransa Yahudi Kurumları Temsil Konseyi Başkanı Yonathan Arfi “Böyle bir şeyin tekrarlanmasına izin verilmemeli” dedi ve ekledi: “Fransa Yahudileri laikliği her zaman koruyucu bir kural ve özgürlüğün yasası olarak görmüştür."

"BEN TÖRENİN PARÇASI DEĞİLDİM"

Macron ise bu kararından pişman olmadığını söyledi, “Cumhurbaşkanı dini bir eylemde bulunsaydı veya bir törenin parçası olsaydı bu laikliğin ihlali olurdu. Ama böyle bir şey olmadı” dedi.

Kaynak: Diğer