Fransa'da 'kırmızı et' tartışması olay oldu

'nın Lyon kentinde belediye başkanının, okullarda verilen yemeklerden kırmızı eti çıkarma kararı hükümetin tepkisini çekerken, ülkede tartışma konusu oldu

22.02.2021 13:46

Lyon'daki okul menülerinde balık ve yumurta yer almaya devam ederken, Yeşiller üyesi Belediye Başkanı Gregory Doucet, menülerin tüm çocuklar için dengeli bir beslenme imkanı sunduğunu savundu. 

Beslenme uzmanları çocuklar için vejetaryen beslenmekte bir sakınca olmadığını, fakat yeterli protein, demir ve mineral alımına dikkat edilmesi gerektiğini vurguluyor. Özellikle et ve sakatatıyla bilinen Lyon mutfağı dünyaca üne sahipken, öte yandan mutfaktaki tercihlerin değiştiğini gösteren göstergeler de var.

Et içermeyen ürünlerin satışları artıyor. 2018'deki bir yasa değişikliği de okulların haftada en az bir gün vejetaryen menü çıkarmasını zorunlu kıldı. İlk defa bir vegan restoranı Michelin yıldızı kazanarak tarihe geçti.

Lyon Belediye Başkanı Doucet daha önce de Fransız geleneklerini eleştiren açıklamalar yapmış, Tour de France bisiklet yarışlarının "maço olduğunu ve kirliliğe yol açtığını" söylemişti.

ET KARARI TARTIŞMALARA NEDEN OLDU

Yeşiller üyesi Belediye Başkanı Gregory Doucet, okullarda verilen yemeklerden kırmızı eti çıkarma kararıyla pandemi koşullarında yemek servisinin daha kolay yapılacağını savunurken, hükümet ibunun çocukların sağlığını riske atabileceği uyarısında bulundu. 

Sosyal medya hesabından bir paylaşım yapan Tarım Bakanı Julien Denormandie "Çocuklarımızın tabağına ideoloji koymayı bırakalım, büyümeleri için ihtiyaç duydukları şeyleri koyalım. Et de onlardan biri" açıklamasında bulundu. 

İçişleri Bakanı Gerald Darmain ise bunun Fransız çiftçileri ve kasaplarına bir hakaret olduğunu söyleyerek, "Yeşillerin ahlakçı ve elitist politikalarının geniş halk kitlelerini dışladığını görüyoruz. Pek çok çocuk yalnızca okullardaki yemeklerde et yiyebiliyor." ifadelerini kullandı. 

Belediye Başkanı Doucet ise öncülü olan sağcı belediye başkanının da 2020'de koronavirüs salgını nedeniyle aynı önlemi aldığı hatırlatmasında bulundu. 

 

Sıradaki Haber Yükleniyor