ABD'li yetkili: İsrail gemisine İHA'lı saldırı gerçekleşti

İsrail Gazze Filistin
ABD'li yetkili: İsrail gemisine İHA'lı saldırı gerçekleşti

ABD'li bir savunma yetkilisi, İsrailli bir milyardere ait konteyner gemisinin, İran'a ait olduğundan şüphelenilen bir insansız hava aracının (İHA) saldırısına uğradığını bildirdi.

İsminin açıklanmasını istemeyen yetkili, The Associated Press'e yaptığı açıklamada, İsrailli bir milyardere ait Malta bandıralı geminin, Hint Okyanusu'nda uluslararası sularda ilerlerken İran üretimi "Şahid-136" tipi İHA ile hedef alındığından şüphelenildiğini bildirdi.

İHA'nın infilak edip gemiye zarar verdiğini aktaran yetkili, geminin mürettebatında yaralanan kimsenin olmadığını kaydetti.

Durumu yakından izlemeye devam ettiklerini belirten ABD'li yetkili, saldırının arkasında neden İran'ın olduğunu değerlendirdiklerini açıklamaktan kaçındı.

ÜRDÜN'DEN İSRAİL AÇIKLAMASI

Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi, İsrail'in Filistinlileri öldürerek güvenliğe kavuşamayacağını güvenliğin ancak iki devletli çözüm ile mümkün olduğunu söyledi.

Safedi, Amman'ı ziyaret eden Portekiz Dışişleri Bakanı Joao Gomes Cravinho ve Slovenya Dışişleri Bakanı Tanja Fajon ile bir araya geldi.

Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Safedi, İsrail'in kendi politikalarıyla uyuşmayan herkese saldırdığını, Tel Aviv'in kanunlar üstü olmasının mümkün olmadığını belirtti.

Son 10 sene içinde 2023'ün Filistinliler için "en kanlı yıl" olduğunu vurgulayan Safedi, "İsrail, Filistinlileri öldürerek kesinlikle güvende kalamaz, güvenlik ancak iki devletli çözümle gerçekleşir." dedi.

Çatışmalara insani ara sürecinde Gazze'ye yardım girişi konusuna ilişkin ise Safedi, Birleşmiş Milletler Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı'nın (UNRWA) Gazze'deki çalışmaları için günlük 800 tır yardım girişi sağlanması gerektiğini vurguladı.

Safedi ayrıca uluslararası topluma "Batı Şeria'da Filistinlilere karşı düzenlenen saldırılara mutlaka dikkat edilmesi" çağrısında bulundu.

Öte yandan Portekiz Dışişleri Bakanı Cravinho, Gazze Şeridi'ndeki Filistinlilerin göçe zorlanmasına tepki göstererek, "Batı Şeria ve Gazze tek coğrafi bütündür." dedi.

Bölgedeki gerilimin sonlandırılması için tek yolun diplomatik ve siyasi çözüm olduğuna dikkati çeken Cravinho, "Gazze halkının Gazze Şeridi'nden kovulması kesinlikle çözüm olmayacağı gibi durumların daha da kötüye gitmesine neden olacak" diye konuştu.

Slovenya Dışişleri Bakanı Fajon ise Gazze'de sürekli bir ateşkes için yoğun görüşmeler olduğunu belirtti.

Fajon, ülkesinin Batı Şeria'daki gelişmeleri endişeyle takip ettiğini aktardı.

Portekiz ve Slovenya dışişleri bakanları Filistin, İsrail, Ürdün ve Mısır'ı kapsayan iki günlük resmi ziyaretlerine dün başlamıştı.

Kaynak: AA