ABD seçimlerine ilişkin Rusya'dan ilk açıklama geldi

  Başkanı Donald Trump'ın seçildiği 2016 seçimlerinin ardından sürece müdahale ettiği iddiaları yıllarca gündem olan 'dan son seçimlerle ilgili ilk açıklama geldi.

05.11.2020    13:26

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, delege sayısı bakımından Demokrat Joe Biden'ın önde gittiği, fakat kritik eyaletlerde oy sayımının devam ettiği ABD seçimlerine ilişkin, netlik olmadığı için henüz bir yorum yapamayacaklarını söyledi.

ABD’de İç Güvenlik Bakanlığı'nın en üst düzey siber güvenlik yetkilisi Christopher Krebs, ABD hükümetin elinde herhangi bir yabancı gücün oy sayımına müdahale ettiğine dair bir kanıt olmadığını söylemişti.

Christopher Krebs yaptığı açıklamada, "Herhangi bir yabancı düşmanın Amerikalıların oy vermesini veya oy pusulalarını değiştirmesini engellediğine dair hiçbir kanıt bulunmadığını" söyledi.

ABD istihbarat teşkilatları, 2016'da Rusya'nın Donald Trump lehine ABD seçimlerinin sonucunu değiştirme çalışmalarının arkasında olduğu sonucuna varmıştı.

Krebs, "Yabancı aktörlerin devam eden oy sayımını ve sonuçların nihai bildirimini hedefleme veya bozma girişimlerine karşı tetikte kalacağız" dedi.

 ABD Başkanı Donald Trump Demokratları seçimlerde usulsüzlük yapmakla suçlayarak birçok eyalette yasal işlem başlatmıştı, ancak iddialarını destekleyecek bir kanıt henüz sunmadı.

Kaynak: DHA

Sıradaki Haber Yükleniyor