ABD'de tepki çeken aşı krizi: Diplomatlara sıra gelmedi

'nin yurt dışında görev yapan diplomatlarının, yeni tip aşı uygulamasında Dışişleri Bakanlığı içinde adaletsiz dağıtımdan dolayı şikayetçi olduğu ve kendilerine sıra gelmemesi üzerine bulundukları ülkelerden yardım istediği öne sürüldü

19.02.2021 10:57

Washington Post gazetesinin ele geçirdiği toplantı kayıtları ve konuyla ilgili görüştüğü kişilere göre, ABD Dışişleri Bakanlığının, en az 13 yabancı devletin, kendi ülkelerinde çalışan ABD diplomatlarını aşılama teklifini kabul ettiği belirtildi. Haberde, diğer 8 ülkenin ABD diplomatlarına yönelik aşılama teklifinin değerlendirildiği kaydedildi.

Washington'ın ABD'de üretilen Kovid-19 aşılarının kısa zamanda dış temsilciliklere ulaştırma sözü verememesi üzerine Rusya'da çalışan bazı diplomatların Moskova'dan Rus üretimi Sputnik V aşısını talep ettiği öne sürüldü.

ABD Dışişleri Bakanlığının, Dünya Sağlık Örgütü (DSO) ve ABD'deki ilgili kurumlar tarafından onaylanmayan Sputnik V aşısını çalışanlarına tavsiye etmediği, ancak kendi sağlıkları konusunda karar verme konusunda da serbest bıraktığı aktarıldı.

Haberde, Ortadoğu'da görev yapan bir diplomatın, "Dünyanın en zengin ülkesinin, üstelik en iyi aşının kendinde üretildiği dikkate alındığında, aşılama konusunda diğer ülkelerin yardımına ihtiyaç duyması utanç verici." ifadelerine yer verildi.

"ÖNCELİK ORANTISIZ ŞEKİLDE İÇ ÇALIŞANLARA VERİLİYOR"

Dışişleri Bakanlığında müsteşar yardımcısı Carol Perez'in, çalışanlara gönderdiği notta, Kovid-19 aşılaması konusunda yaşanan karışıklığı kabul ettikleri ve sorunun çözümü için yoğun olarak çalıştıklarını yazdığı belirtildi.

Perez ve bakanlık sağlık yetkililerinin 2 Şubat'ta yurt dışında çalışan 900 diplomat ile telekonferans yoluyla toplantı gerçekleştirdikleri aktarılan haberde, bazı diplomatların Kovid-19 aşılamasında önceliğin orantısız bir şekilde Washington ve New York'taki çalışanlara verilmesinden şikayetçi oldukları bilgisi paylaşıldı.

Kıdemli bir diplomatın, toplantıda, "Washington, ülkede sağlık hizmetlerine erişimi olan iç çalışanları önceliyor, sahada bulunan bizler için ise gerçek bir planı yok." dediği ifade edildi.

Haberde, ABD Dışişleri Bakanlığının tüm çalışanları için, Sağlık Bakanlığından 315 bin doz aşı talep ettiği, ancak 3 ayrı dilimde bunun sadece yüzde 23'ünün kendilerine ulaştığı bilgisi yer aldı.

Dışişleri yetkililerinin, şikayetler üzerine çalışanlarına yönelik aşılama uygulamasının daha adil yapılması için sert düzenlemeler getirdikleri kaydedildi.

ÖLENLERİN SAYISI YARIM MİLYONA ULAŞTI

ABD'de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 2 bin 517 artarak 502 bin 555'e çıktı.

Kovid-19 verilerinin derlendiği "Worldometers" internet sitesine göre, ABD'de virüs tespit edilen kişi sayısı son 24 saatte 70 bin 72 artış ile 28 milyon 454 bin 533'e yükseldi. Bugüne kadar iyileşenlerin sayısı 18 milyon 598 bini, Kovid-19 testi yaptıranların sayısı 340 milyon 263 bini geçti.

ABD medyasının temel aldığı Johns Hopkins Üniversitesi verilerine göre ise ülkedeki Kovid-19 vakaları 27 milyon 828 bin 165, hayatını kaybedenlerin sayısı 490 bin 718 olarak tespit edildi.

"Worldometers" internet sitesine göre, ABD'de California eyaleti 3 milyon 492 bini aşkın vakayla ülkede ilk sırada yer alırken, bu eyaleti 2 milyon 583 bini aşkın vakayla Texas ve 1 milyon 844 binden fazla vakayla Florida izliyor.

Kovid-19'a bağlı can kayıplarında ise 47 bin 916 ölümle California birinci sırada bulunuyor.

Salgında vaka ve ölüm sayısında dünyada ilk sırada olan ABD'yi 10 milyon 950 binden fazla vakayla Hindistan ve 9 milyon 979 bini aşkın vakayla Brezilya takip ediyor.

ABD'de Kovid-19 aşılama istatistiklerini takip eden Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), federal hükümet tarafından eyaletlere dağıtılan aşı sayısının 72 milyon 423 bini, toplam aşı yaptıranların ise 56 milyon 281 bini geçtiğini kaydetti.

CDC'nin internet sitesinde güncellenen yeni rakamlara göre, ABD'de 40 milyon 268 binden fazla kişiye ilk doz, 15 milyon 471 bini aşkın kişiye ikinci doz Kovid-19 aşısı yapıldı.

Kaynak: AA

Sıradaki Haber Yükleniyor