ABD Başkanı Biden, ülkesindeki yüksek enflasyon ve akaryakıt fiyatlarından Putin'i sorumlu tuttu

ABD Joe Biden Gündem haberleri Rusya Ukrayna Savaşı Rusya Ukrayna Dünya haberleri
ABD Başkanı Biden, ülkesindeki yüksek enflasyon ve akaryakıt fiyatlarından Putin'i sorumlu tuttu

ABD Başkanı Joe Biden, ülkesinde, son zamanlarda artan enflasyon ve yükselen akaryakıt fiyatlarından önemli ölçüde Ukrayna'da savaş başlatan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in sorumlu olduğunu söyledi.

Biden, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ülkede son dönemde ailelerin artan fiyatlarla mücadele ettiğinin farkında olduklarını belirterek, "Akaryakıt fiyatları arttığında bunu hisseden aile büyüğüdür. Çok açık konuşalım, ülkede şu anda artan fiyatların sorumlusu Kovid-19 ve Vladimir Putin'dir." görüşünü paylaştı.

Putin'in Ukrayna'ya yönelik açtığı savaşın tüm dünyada akaryakıt ve gıda fiyatlarını artırdığını kaydeden Biden, "Bunun sonuçlarını en son açıklanan enflasyon verisinde gördük. Geçen ay enflasyondaki artışın yüzde 70'i Putin'in savaşının akaryakıt ve diğer enerji fiyatlarına etkisinin bir sonucuydu." ifadesini kullandı.

Biden, artan fiyatları düşürmek için elinden geldiğini yaptığını belirterek, bu çerçevede petrol üreticileri ile görüştüğünü ve ABD'nin stratejik petrol rezervlerinden günlük 1 milyon varil petrolü piyasaya saldıklarını anımsattı.

 

Kaynak: AA

ABD ABD haberleri son dakika abd haberleri Joe Biden Vladimir Putin son dakika abd haberleri Rusya Ukrayna savaşı son dakika Ukrayna haberleri