2023 yılında ABD'de 40 bini aşkın insan, uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti

ABD Dünya haberleri
2023 yılında ABD'de 40 bini aşkın insan, uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti

ABD merkezli Silahlı Şiddet Arşivi isimli sivil toplum kuruluşunun açıkladığı verilere göre, 2023 yılında ülkede 40 bin 597 kişi, silahlı saldırılar ve buna bağlı şiddet olayları nedeniyle yaşamını yitirdi. ABD'de günden güne artan bireysel silahlanma, tartışma konusu.

Bireysel silahlanma, ABD halkını öldürmeye devam ediyor.

Silahlı Şiddet Arşivi’nin 2023 raporuna göre, 40 bin 597 kişi silahlı saldırılar ve buna bağlı şiddet olaylarının ardından hayatını kaybetti. Rapora göre, 2023’de 17 bin 827 kişi silahlı saldırılarda, 22 bin 770 kişi intihar sonucunda hayatını kaybederken; 34 bin 546 kişi ise yaralandı.

1598 ÇOCUK HAYATINI KAYBETTİ

Raporda, 2023’de 0-11 yaş aralığında 280 çocuk, 12-17 yaş aralığında ise 1318 çocuğun şiddet olaylarında hayatını kaybettiği ifadeleri yer aldı. Silahlı saldırılar ve şiddet olaylarında yaralanan çocuk sayısı ise 4 bin 311 olarak kaydedildi. Arşivin verilerine göre, 2023’de 46 polis memuru görev sırasında hayatını kaybederken 355 polis memuru ise yaralandı. 

2023'ÜN  EN 'ÖLÜMCÜL' SALDIRISI

ABD'nin Maine eyaletinde 25 Ekim'de gerçekleşen silahlı saldırıda 18 kişi ölmüş, 13 kişi de yaralanmıştı. Saldırı Maine Valisi Janet Milss tarafından yılın en 'ölümcül' saldırısı olarak ifade edilmişti. Saldırgan Robert Card, 2 günlük arama çalışmaları sonucunda Lizbon'da ölü bulunmuştu.

ABD TEMSİLCİLER MECLİSİ ÜYESİNDEN, ÜLKESİNİN BMGK'DE GAZZE'DE ATEŞKES TASARISINI VETO ETMESİNE TEPKİ

ABD Temsilciler Meclisi Üyesi Alexandria Ocasio-Cortez, ülkesinin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde (BMGK) Gazze'de acil insani ateşkes istenen karar tasarısını veto etmesini "utanç verici" olarak nitelendirdi.

Cortez, X sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, ABD'nin BMGK'de Gazze'de acil insani ateşkes istenen karar tasarısını veto etmesine tepki gösterdi.

ABD'nin vetosuna ilişkin bir paylaşımı alıntılayan Cortez, şu değerlendirmede bulundu:

"Utanç verici. Biden yönetimi, BM'nin ateşkes çağrısını tek başına veto ederken ve Gazze'de ayrım gözetmeyen bombardımanları desteklemek için ABD Kongresini kayıtsız şartsız görmezden gelirken, Filistinliler ve insan haklarına ilişkin endişelerini artık hiçbir şeyle bağdaştıramaz."

ABD, BMGK'de 8 Aralık'ta Gazze'de acilen insani ateşkes talebinde bulunulan karar tasarısını veto etmişti.

Birleşip Arap Emirlikleri ve aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 90'dan fazla ülkenin eş sunucusu olduğu karar tasarısı, BMGK'de düzenlenen acil oturumda oylanmıştı.

Tasarıya İngiltere "çekimser" oy kullanırken, diğer 13 üye "evet" oyu kullanmıştı.

Kaynak: DHA