NASA mali sorunlar nedeniyle Mars'tan örnek getirme görevlerini durdurdu

Mars NASA Uzay haberleri
NASA mali sorunlar nedeniyle Mars'tan örnek getirme görevlerini durdurdu

Bilim insanları Mars'ta yaşamın varlığını ve Kızıl Gezegen'de insanların yaşama olasılığını araştırırken önemli bir sorun ortaya çıktı.

Nature Science dergisinde yer alan habere göre NASA, Mars'tan toprak ve kaya örnekleri getirme görevini durdurdu. Neden olarak ise yaşanan mali sorunlar gösterildi.

NASA geçtiğimiz hafta için bu görevde yer alan 3 araştırma merkezine faaliyetlerin durdurulması tavsiyesinde bulunmuştu. Mars'tan numune getirilmesi için 2024 yılın bütçesinde 949,3 milyon dolar tahsisi talebinde bulunulmuştu. Ancak Bütçe Kontrol Komitesi 300 milyon dolarlık bir bütçe ayırmıştı.

Bu mali sorunlar nedeniyle de NASA, Mars görevlerini durdurma kararı aldı. Başka projelerde de benzer aksaklıkların yaşanması bekleniyor.

Sorunun ne kadar süreceği bilinmiyor ancak Perseverance tarafından toplanan örnekleri şu anda Dünya'ya getirmek mümkün olmayacak.

NASA en son Bennu asteroidinden topladığı bazı kaya örneklerini Dünya'ya getirme görevini başarıyla yerine getirmişti.

İLETİŞİM KESİLMİŞTİ

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Mars yörüngesindeki uyduları ve yüzeyde araştırma yapan Perseverance ve Curiosity keşif araçlarına, Güneş'in araya girmesi nedeniyle yaklaşık iki hafta süreyle komuta sinyali gönderemiyordu.

CNN'nin haberine göre, her iki yılda bir, Mars ve Dünya yörüngelerinin arasına Güneş'in girmesiyle meydana gelen yaklaşık 2 haftalık iletişim kesintisi, 11 Kasım'da başladı ve 25 Kasım'a kadar sürecek.

Söz konusu kesinti süresince, Güneş'in dış atmosferinden sürekli olarak uzaya püskürttüğü sıcak, enerji yüklü gaz, NASA'nın Mars'taki keşif araçlarıyla iletişim kurmak maksadıyla göndereceği radyo sinyallerini bozabilecek.

NASA tarafından bu dönemde gönderilecek komutlardaki bozulma yörünge ve Mars yüzeyindeki keşif araçlarının görevlerini tehlikeye atabilecek.

Kesinti öncesinde Mars'ta yaklaşık 11 yılını tamamlayan Curiosity Gezgini'nin Gale Krateri'nde, ondan 3 bin 700 kilometre uzaklıktaki Perseverance Gezgini'nin de Jezero Krateri'nde park ettiği ve önceden aldıkları talimatlar gereği Mars'ın hava durumunu, yüzey koşullarını ve radyasyondaki değişiklikleri takip edecek.

Perseverance'ın çevredeki kayaları inceleyeceği, kameralarını kullanarak bulutları ve "toz şeytanları" adı verilen, Dünya'daki kasırgalardan daha zayıf ve küçük olan hava hortumlarını tespit etme fırsatını değerlendirecek.

Perseverance Gezgini'nin hava keşif aracı Ingenuity Helikopteri, söz konusu süreçte uçuş yapmayacak ve bu sürede renkli kamerasını kullanarak, Mars görevlerinin önündeki en büyük ve en zorlu engellerden biri olduğu düşünülen kumun hareketini inceleyecek.

Mars yörüngesindeki Reconnaissance ve Odyssey uzay araçları, gezegenin yüzey fotoğraflarını çekmeye devam ederek "Mars Atmosferi ve Değişen Evrimi" (MAVEN) uzay aracının Güneş'in Mars atmosferinde yaptığı değişiklikleri izleyecek.

Öte yandan NASA'dan yapılan yazılı açıklamada, bu süreçte Kızıl Gezegen'in, Güneş'in arkasında kalması nedeniyle iki gün iletişimin tamamen kesileceği ancak NASA'nın yörüngedeki Mars uzay araçlarından sinyal alabileceği, keşif araçlarının ise görevlerine NASA müdahalesi olmadan devam edeceği vurgulandı.

Açıklamada, "Moratoryum" olarak adlandırılan kesintinin sona ermesiyle Mars yörüngesindeki uzay araçlarının, bekleyen tüm bilimsel verileri Dünya'ya ileteceği ve uzay araçlarının yeniden talimat almaya başlayabileceği kaydedildi.

NASA'nın Güney California'daki Jet Tahrik Laboratuvarı (JPL) Mars Aktarma Ağı yöneticisi Roy Gladden, "Görev ekiplerimiz tüm Mars uzay araçlarımız için aylarca yapılacaklar listeleri hazırladı. Biz önümüzdeki haftalarda onlardan sinyal alabileceğiz ve sağlıklı biçimde çalışıp çalışmadıklarını kontrol edebileceğiz." ifadelerini kullandı.

Kaynak: Diğer