"NASA" haberleri

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) ve Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi (NOAA), Dünya'nın Güneş'ten gelen enerjiyi tutma miktarının "benzeri görülmemiş ş..
ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), kuzey yarımkürede halkalı ve kısmi Güneş tutulmasının başladığını duyurdu. Kuzey yarımkürede yer alan birçok b..
ABD Uzay ve Havacılık Ajansı (NASA), dünyaya en yakın gezegen olarak bilinen Venüs'e 2028-2030 yılları arasında iki görev yapılacağını duyurdu. Açıklamada,..
ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nden (NASA) yapılan açıklamada, Mars uzay aracı Perseverance'ın robotik kolunun, bir zamanlar göl olan eski kraterin t..
Çin, 2022'de faaliyete geçirmeyi hedeflediği uzay istasyonunun çekirdek modülünü yörüngeye fırlatan ağır taşıyıcı roketin dünyaya kontrolsüz olarak geri dö..
ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) Mars'a gönderdiği Perseverance keşif aracında bulunan "Ingenuity" adlı mini helikopterin uçuşu sırasında çıka..
Uzay istasyonu kurmak için çalışan Çin'in 29 Nisan'da törenle fırlattığı roket kontrolsüz biçimde Dünya'ya düşecek. Hafta sonu, atmosfere girecek olan roke..
Dünyanın dört bir yanındaki bilim insanları, bu hafta Dünya'ya doğru gelen hayali bir asteroid için çalışarak NASA liderliğinde bir hafta süren ve varsayım..
Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) şubat ayında Mars'a ulaşmasına rağmen uçuş yapamayan helikopteri Ingenuity, geçtiğimiz gün yerden 5,2 metre y..
Bilim insanları, Mars'a gerçekleştirilmesi planlanan insanlı seferlerin ardından, Kızıl Gezegen'in yüzeyinden dünyaya getirilecek taş parçaları ve tozların..
Uydu verileri, buzulların daha hızlı eridiğini, 15 yıl öncesine göre yılda yüzde 31 daha fazla kar ve buz kaybettiğini ortaya koydu.
NASA ve SpaceX astronotlarının Dünya'ya inişi 1 Mayıs'a ertelendi. Yapılan açıklamada, astronotları taşıyan kapsülün inmesinin planlandığı Florida açıkları..
Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) şubat ayında Mars'a ulaşmasına rağmen uçuş yapamayan helikopteri Ingenuity, Mars'taki ilk uçuş görevini başar..
ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı'nın (NASA) ve ünlü girişimci Elon Musk'ın sahibi olduğu SpaceX görevi için nefesler tutuldu. NASA ve SpaceX dört astron..
Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) şubat ayında Mars'a ulaşmasına rağmen henüz uçuş yapamayan helikopteri Ingenuity, Mars'taki ilk uçuş görevini..
Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) astronotu Kate Rubins ile 2 Rus kozmonot Sergey Ryzhikov ve Sergey Kud-Sverchkov, 185 gün sonra Dünya'ya döndü.
ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), "Artemis" adlı program çerçevesinde Ay'a gidecek astronotların iniş kapsülünün inşası için SpaceX'i seçtiğini duyurdu.
ABD Havacılık ve Uzay Ajansı'nın (NASA), uzaydan çekilen dünya fotoğraflarının oylandığı online fotoğraf yarışmasında Van Gölü fotoğrafıyla birinciliği kaz..
Yeni bir çalışmada gökbilimciler, NASA'nın Hubble Uzay Teleskobu'nu kullanarak evrenin 10 milyar yıl öncesini gözlemledi. Araştırmanın sonucunda çarpışmanı..
ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), astronotlar tarafından uzaydan çekilen dünya fotoğraflarından oluşan online fotoğraf yarışmasında, Van Gölü'nün fotoğr..
NASA, Artemis yolcularının Ay'a gitmesine yardımcı olacak Uzay Fırtlatma Sistemi (SLS) roketini test etti. ABD, NASA'dan yaptığı açıklamada NASA'nın Artemi..
30 Haziran 2020'de ABD'nin Florida'daki Cape Canaveral Uzay İstasyonu'ndan fırlatıldıktan sonra yaklaşık 7 aylık ve 470 milyon kilometrelik yolculuğun ardı..
NASA, Perseverance aracının iniş anına ilişkin yeni görüntü yayınladı. NASA'nın yaptığı paylaşımda "İnişimi yapmak için kullandığım fotoğraflara bakıyorsun..
30 Haziran 2020'de ABD'nin Florida'daki Cape Canaveral Uzay İstasyonu'ndan fırlatıldıktan sonra yaklaşık 7 aylık ve 470 milyon kilometrelik yolculuğun ardı..
Bütün dünya NASA'nın Perseverance uzay mekiğinin Mars yolculuğunu konuşup takip ediyor. NASA'nın gözü ise Türkiye'nin Maldivleri olarak bilinen Salda Gölü'..
Uluslararası Uzay İstasyonu'nda bulunan NASA'da görevli iki astronot, istasyona yüzde 30 daha fazla enerji sağlayacak güneş panellerini kurmak için 'Uzay y..
NASA'nın Mars misyonunda imzası olan Türk bilim insanı Prof. Dr. Behçet Açıkmeşe, Türkiye Uzay Ajansı'ndan kendisini bir teklif gelmediği ama teklif gelirs..
ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'ne (NASA) bağlı astronotlar, Uluslararası Uzay İstasyonu'nda (ISS) güneş panellerini bakımı ve yükseltme işlemleri içi..
ABD'de Florida Uluslararası Üniversitesi'nde öğrencileriyle birlikte önemli araştırmalar yürüten Prof. Dr. Berrin Tansel, Amerikan Çevre Mühendisliği ve B..
ABD Havacılık ve Uzay Ajansı'nın (NASA), Mars'ta keşif yapan uzay aracı Perseverance, Jezero Krateri'nin fotoğrafını çekti. O fotoğraf, NASA tarafından pay..
ABD Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) keşif aracı Perseverance, Mars yüzeyinde indiği Jezero Krateri'nin panoramik görünümünü kaydetti. 142 fotoğrafın bir..
Antalya'da huni biçiminde ilginç bir objenin fotoğrafı çekildi. Fotoğrafın orijinalini hem Türk Uzay Ajansı'na hem de NASA'ya gönderdiğini belirten Abdurra..
NASA, yeni nesil uzay aracı Perseverance'nin Mars'a yaptığı başarılı iniş anına ait görüntüleri paylaştı.
Diyarbakır'da astronomiye olan merakıyla 27 yıl boyunca teleskobu ile yaptığı gözlemleri TÜBİTAK ve NASA ile paylaşıp teşekkür mektubu alan Abdulkadir Topk..
NASA'nın uzay keşif aracı Perseverance, Türkçe anlamıyla "azim" Mars'tan ilk renkli görüntüleri göndermeye başladı. Keşif aracı Mars'ta yaşam izi arayacak...
NASA, Mars'a inen uzay aracı Perseverance'dan yeni fotoğraflar yayımladı.
ABD'den gönderilen Perseverance uzay aracı dün akşam Mars'a iniş yaptı. Bu görev öncesinde, benzer koşulların olabileceği ihtimaliyle dünya üzerinde Salda..
Google, NASA tarafından dün gece Mars'a indirilen kaşif aracı Perseverance'ın başarılı inişini kutlamak için bir sürpriz hazırladı. Google'da Perseverance..
NASA tarafından Mars'ta yaşamın izlerini aramak üzere gönderilen Perseverance yani azim uzay aracı, Mars yüzeyine iniş yaptı. Perseverance Mars'a iniş yap..
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Salda Gölü'nün benzersiz yapısı ve görsel güzelliğinin yanı sıra bilim dünyasını heyecanlandıran bir çalışmaya da ı..
NASA, Mars'taki Jezero Krateri'nde yaşam izini arayacak uzay aracı Perseverance'ı göndermeye hazırlanırken, kraterdekine benzer bir mineral oluşumu ve jeol..
NASA'nın Juno uzay aracı dev gezegen Jüpiter'in yeni fotoğraflarını Dünya'ya yolladı.
ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), yayınladığı fotoğraflar ile Peru'daki Amazon yağmur ormanlarında yasa dışı altın madenciliğinin ürkütücü boyut..
NASA, 2020 yılı kasım ayında SpaceX'e ait Falcon 9 roketi ile uzaya gönderdiği astronotların 'ABD topraklarından uzaya gidip en uzun kalma' rekoru kırdığın..
Astronot Alan Shepard'ın, 1971'deki Apollo 14 görevi sırasında ay yüzeyinde golf oynarken kaybettiğini iddia ettiği golf topları 50 yıl sonra bulundu.
Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Goddard Uzay Bilimleri Enstitüsü direktörü Gavin Schmidt'i ilk kıdemli iklim danışmanı olarak atadığını açıkladı.
ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından yapılan açıklamada, Astronot Mike Hopkins ve Astronot Victor Glover'ın yörüngede yer alan Uluslarara..
ABD'nin 46'ncı Başkanı Joe Biden'ın talebi üzerine Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), 3.9 milyar yaşındaki ay taşını Beyaz Saray'a ödünç verdi
Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve NASA'nın yayınladığı haritalarla Türkiye'nin son dönemde yaşadığı ciddi kuraklık tehdidiyle ilgili bir uyarı da WWF-Türkiye'..
NASA Ulusal Kuraklık Azaltma Merkezi, Yerçekimi Kurtarma ve İklim Deneyi İzleme (GRACE-FO) uydu ölçümleriyle, Türkiye'nin kuraklık haritalarını yayımladı. 
Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA)'nın Ames Araştırma Merkezi'nde bir gün içinde 27 maymunu öldürdüğü ortaya çıktı
NASA'nın 2023 yılında gerçekleştireceği ay programına Kanadalı bir astronotun da katılacağı açıklandı.
Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), insanlı Ay yolculuğu projesi Artemis için görevlendirilecek 18 kişilik ekibin kimliklerini duyurdu.
Amerika Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Ay'dan toprak örneği alması için biriyle 1 dolar olmak üzere dört şirketle anlaştı
ABD Uzay ve Havacılık Ajansı (NASA), Soho 25 uydusuyla Güneş'in yüzeyindeki dev güneş lekesini görüntüledi.
Amerikan Uzay ve Havacılık Ajansı (NASA) 822 metre büyüklüğünde potansiyel tehlike oluşturabilecek bir asteroidin, 29 Kasım'da Dünya'ya yakın geçeceğini aç..
ABD Uzay ve Havacılık Ajansı (NASA),gerçekleştirdiği toplantıda, Uzay seyahatlerinin başlayacağını, günlük ziyaretin 11 bin 250 ile 22 bin 500 dolar arasın..
NASA ile SpaceX, Uluslararası Uzay İstasyonu'na dört astronotun bulunduğu Falcon 9 roketiyle Crew Dragon kapsülünü fırlattı. Astronotların salı günü Ulusla..
Türk bilim insanı Betül Kaçar, Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) evrende yaşam arayışına yön verecek bir ekibi yönetecek.
ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesinin (NASA) uzay aracı OSIRIS-REx, topladığı gök taşı örneklerini dünyaya göndermek için bir kapsüle yerleştirdi.
NASA, Satürn gezegeninin uydusu Titan'ın atmosferinde "garip bir molekül" keşfettiklerini açıkladı.
ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), ilk defa Ay'ın güneş gören yüzeyinde su bulduklarını açıkladı.
ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), 26 Ekim'de Ay hakkında "heyecan verici" yeni bir keşfi açıklayacağını duyurdu.
Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) Ay yüzeyine 4G kablosuz sinyal ağı yerleştireceği belirtildi.
ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) uzay boşluğunun barışçıl kullanımı için kurallar belirleyecek ve Ay yüzeyindeki davranışları yönetecek Arte..
Almanya'da Max Planck Astronomi Enstitüsü'nden gökbilimciler, Dünya'dan yaklaşık 63 ışık yılı uzaklıktaki başka bir yıldız sisteminde 'b Pictoris c' adı ve..
ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), ekim ayı boyunca Mars'ın dünyaya en yakın konuma geleceği ve bu sayede geceleri dünyadan görüleceğini açıkladı.
NASA astronotlarının, 23 milyon dolar (178 milyon TL) değerindeki tuvaleti gelecekte yapılacak Ay ve Mars görevleri için uygun olup olmadığını test edecek.
Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), 31 Ekim'de nadir görülen 'mavi dolunay' gerçekleşeceğini açıkladı.
Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) 1976'da yanlışlıkla 217 dolara kurumda çalışan bir stajyere sattığı Ay'a ilk ayak basılan anın görüntüle..
NASA'nın ilk kara deliği fotoğraflamasını sağlayan 200 bilim insanı arasında bir Türk profesör de vardı. Einstein, John Nash gibi isimlerin yer aldığı 20 k..
NASA'nın Mars görevi için gönderdiği Curiosity'den gelen son görüntüler sosyal medyada büyük tartışma yarattı. Görüntülere göre NASA semalarında uçan bir k..
ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı'nın Mars verilerinin çalındığı belirlendi. 10 ay boyunca devam eden sızıntısında, Mars keşif aracı Curiosity'e ilişkin..
NASA'ya bağlı iki teleskop olan Hubble ve Spitzer, Gilese 3470b adlı gezegenin atmosferinin kimyasal yapısının incelenmesi için ilk kez birlikte kullanıldı..