Güher ve Süher Pekinel’in büyük gururu

Kültür Sanat haberleri Yaşam Haberleri ÖZEL HABERLER İspanya Türkiye
Güher ve Süher Pekinel’in büyük gururu

Dünyaca ünlü piyano ikilisi Güher Pekinel ve Süher Pekinel, klasik müzik dünyasının saygın ödülleri arasında yer alan ICMA Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nü 12 Nisan’da İspanya’da düzenlenen törenle aldılar.

Etkileyici tarzları ve kazandıkları uluslararası ödüller ile güncel klasik müzik sahnesinin en iyi isimlerinden kabul edilen dünyaca ünlü piyano ikilisi Güher Pekinel ve Süher Pekinel,
başarılarına bir yenisini daha eklediler. Klasik müzik yorumculuğunu ve sanatsal yaratıcılığını
en üst düzeyde ispatlamış sanatçılara verilen Uluslararası Klasik Müzik Ödülleri’nde (ICMA)
Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ne layık görülen Pekineller, ödüllerini geçtiğimiz gün İspanya’nın Valencia kentinde gerçekleşen törenle aldılar.

Güher ve Süher Pekinel’in büyük gururu - Resim : 1
Bu yıl Güher ve Süher Pekinel’in Yaşam Boyu Başarı Ödülü’yle onurlandırıldığı Uluslararası Klasik Müzik Ödülleri’nde (ICMA) keman sanatçısı Renaud Capuçon Yılın Sanatçısı seçilirken, Aida Pascu Yılın Genç Sanatçısı, 15 yaşındaki keman sanatçısı Lana Zorjan ise Keşif Ödülü’nün sahibi oldu.

ONUR DUYUYORUZ

Avrupa’nın en önemli konser salonlarından Palau de la Musica de Valencia’da düzenlenen gala gecesinde ödüllerini ICMA Jüri Başkanı Remy Franck’tan alan Güher Pekinel ve Süher Pekinel, yaptıkları konuşmada şunları söylediler: “ICMA’nın çok değerli jüri üyeleri, müzisyenler, CD firmalarının değerli temsilcileri ve önemli müzik dergilerinin kıymetli editörleri tarafından verilen Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nü almaktan dolayı onur duyuyoruz. Bu ödül bizim için müzikle dopdolu geçen ömrümüzün bir aynası niteliğinde. Müziğe verdiğimiz emeğin ve katkılarımızın anlaşıldığını ve takdir gördüğünü bilmek büyük bir mutluluk."

Enstrüman hâkimiyetleri, çalma stilleri ve özgün yorumları nedeniyle güncel klasik müzik dünyasının öncü sanatçıları arasında kabul edilen Güher ve Süher Pekinel, yarım asırlık müzik
kariyerleri boyunca Berlin, Viyana, New York, Londra ve Los Angeles Filarmoni ile Concertgebouw Amsterdam ve Leipzig Gewandhaus gibi dünyaca ünlü orkestraların yanı sıra, Zubin Mehta, Sir Colin Davis, Sir Neville Marriner, Riccardo Chailly, Paavo Järvi, Marek
Janowski ve Michel Plasson gibi dünyaca tanınmış şefler ile konserler verdiler.

BAŞARILARLA GEÇEN KARİYER

Kendi müzikal nefes derinliklerine odaklanabilmek için göz temasında bulunmadan çalarak istisnai bir tarz geliştiren Pekineller, dünyanın dört bir yanında performans sergilediler. Pekineller, konser kariyerlerine paralel olarak Türkiye’de müzikle ilgili üç eğitim sisteminin kuruculuğunu üstlendiler ve bu alandaki çalışmalarını halen büyük başarı ile sürdürüyorlar. Müzik alanındaki katkıları ve müzik eğitimine verdikleri destekler nedeniyle 2021 yılında Almanya Federal Cumhuriyeti Liyakat Nişanı ile ödüllendirilen Pekineller, Boğaziçi Üniversitesi’nin “Onursal Doktora” unvanı ve İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nün de sahibi oldular.

mert.inan@haberglobal.com.tr 

Kaynak: Web Özel