Dolar 31 TL'nin üstündeki seyrini sürdürüyor

Ekonomi haberleri TCMB Fatih Karahan
Dolar 31 TL'nin üstündeki seyrini sürdürüyor

Dolar kuru yükseldiği 31 TL'nin üstündeki seyrini sürdürüyor. Kur haftanın son gününe 31,07 TL'den başladı. Euro ise 33,64 TL'den başladı. Merkez Bankası, politika faizini sabit bıraktı ve daha da şahinleşti.

Dolar kuru yükseldiği 31 TL'nin üstündeki seyrini sürdürüyor. Kur haftanın son gününe 31,07 TL'den başladı.

Euro ise 33,64 TL'den başladı. Euro dün sabah saatlerinde 33,80'i aşarak rekor kırmıştı. Ancak bu seviyelerde kalıcı olamayarak yeniden geriledi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB), 8 aylık faiz artırım serisine son vererek politika faizini yüzde 45'te sabit bıraktı. Para Politikası Kurulu'nun karar metninde daha şahin mesajlar vermesi dikkat çekti. 

Metinde "Enflasyon görünümü üzerinde belirgin ve kalıcı riskler oluşması durumunda ise parasal sıkışıklık gözden geçirilecektir." ifadesi çıkarıldı. onun yerine "Enflasyon görünümünde belirgin ve kalıcı bir bozulma öngörülmesi durumunda ise para politikası duruşu sıkılaştırılacaktır." ifadesi geldi. Merkez Bankası'nın enflasyonu hedeflenen seviyeye indirme konusundaki ciddiyetini gösteriyor.

Metinde dikkat çeken bir diğer detay ise Türk Lirası'na ilişkin söylemler oldu. Metinde Türk Lirasıyla ilgili olarak "Para politikasındaki kararlı duruş, dezenflasyonun ana unsurlarından olan Türk lirası reel değerlenme sürecine katkı vermeyi sürdürecektir." ifadesi yer aldı. 

Merkez Bankası, geçtiğimiz mayıs ayında yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından politika değişikliğine giderek enflasyonu düşürmek adına sıkılaşma yanlısı politikalara geçiş yapmıştı. Bu süreçte geçtiğimiz ocak ayına kadar 3600 baz puan faiz artırımına giderek politika faizini yüzde 45'e yükseltmişti. Böylece 8 ay sonra politika faizi sabit bırakılarak 8 aylık artırım serisine son verilmiş oldu. 

Öte yandan TCMB'nin rezervleri de gerileme eğilimini sürdürmeye devam ediyor. Toplam rezervleri, 16 şubat haftasında bir önceki haftaya göre 719 milyon dolar azalışla 134 milyar 208 milyon dolara geriledi.

KKM'deki azalış ise sürüyor. KKM hesapları 16 Şubat ile biten haftada yüzde 1 azaldı. 

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK) haftalık bülteninde yer alan bilgilere göre, kur korumalı TL mevduat ve katılma hesapları 2 trilyon 367,7 milyar TL'den 2 trilyon 343,2 milyar TL'ye geriledi.

16 Şubat ile biten haftada 24,5 milyar TL KKM'den çıkış yaptı.  Böylece 26 haftada 1 trilyon 039 milyar TL KKM hesaplarından çıkış yaptı.

Bugün kapasite kullanım oranları ile Reel kesim güven endeksleri açıklanacak. Dışarda ise herhangi bir veri beklenmiyor.