Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu: Onlarla yargı önünde hesaplaşacağız

Haber Global Trabzonspor
Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu: Onlarla yargı önünde hesaplaşacağız

Haber Global'de yayınlanan Candaş Tolga Işık'la Az Önce Konuştum programının bu haftaki konuğu Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu oldu. Ağaoğlu, "Trabzonspor'un kaynağı belirsiz tek girdisi yok. Algı yaratmak için 'Devlet Trabzonspor'a para veriyor' diyenler ile yargı önünde hesaplaşacağız" dedi.

Haber Global'de yayınlanan Candaş Tolga Işık'la Az Önce Konuştum programının bu haftaki konuğu Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu oldu.

Programdan öne çıkanlar:

"İYİ BİR BAŞLANGIÇ YAPTIK" 

İyi bir başarı değil şuan için iyi bir başlangıç yaptık. Daha önümüzde 21 maç var yarısını bile oynamadık. Rakiplerimiz arzu ettikleri düzeyde başlangıç yapamadılar. Bunu sezon sonuna kadar yaşayacaklar diye bir şey yok. Ligin ikinci yarısı çok daha çekişmeli olacak. Maç maç bakıyoruz.

"3 BÜYÜK TAKIMI YARIŞIN İÇİNDE GÖRÜYORUM"

Fenerbahçe Beşiktaş Galatasaray… Fark 20 puan oldu ama yaşadıkları türbülansa rağmen onları yarışın içinde görüyorum. Göze hoş gelen futbol olarak baktığınızda, Hatayspor, Konyaspor, Başakşehir, Karagümrük güzel futbol oynuyorlar. Ligin geneline belki yayamadılar belki ama… Şampiyonluk mücadelesi içerisinde 3 İstanbul takımı gösteriliyor ama burada Hatayspor’a, Konyaspor’a Alanyaspor’a, Başakşehir’e saygısızlık yapılıyor. Başakşehir’in çıkışına bakarsanız şampiyonluk yarışı içindeki takımları rahat bırakacak gibi gözükmüyorlar. Hatay çok istikralı. Ömer hoca ile devam ettiler bazı kayıplar yaşadılar ama takviyelerle oynadıkları futbol takdiri hak ediyor. Aynı şekilde İlhan hoca ile birlike Konyaspor. İlhan hoca bu işi iyi yapan takdir ettiğim hocalardan biri.

TRABZONSPOR'UN BAŞARISI 

Çok iyi başlangıç yaptık. Bu yılın planlamasını şubat ayında yaptık.  Devre arasından hemen sonra 21-22 sezonunun planlamasını yaptık. Gidecek oyuncuların tamamı belliydi. Sözleşmesi bitecek oyuncular da vardı. Hocanın da tespit ettiği iskeleti koruyarak takviyeler yaptık. Onun tespit ettiği isimler 10’dan fazlaydı. Mart ayının ortasına geldiğimizde bu sayı 5-6’ya indi. Nisan ayında bunlardan 4 tanesiyle prensip anlaşmasını yapmıştık. Hamsik ve Cornelius milli takım kampındaydı. Sezon başladığında Trabzonspor tam kadroyla transferlerini bitirerek hazırdı.

"ŞU AN 1 MİLYAR 380 MİLYON TL BORÇ VAR"

Bunu her zaman yapmak mümkün olmayabiliyor. 3-4 sene önce göreve hangi şartlarda geldiğimiz ortadaydı. Oyuncularına ödeme yapamayan 40 milyon Euro maaş ödeyen bir takımdı. Fiziki olarak batmış durumdaydı. Şuan 1 Milyar 380 Milyon TL civarında borç var. Yapılandırılmış olan 900 Milyon TL civarında.

40 Milyon Euro’luk o takımı ilk senenin sonunda 16 Milyon Euro’lara indirdik. Bu sene yeni hedeflemelerle şuan 23 Milyon Euro net maaş bütçesiyle gidiyoruz.

Şubat ayındaki kadro yapılandırmasına geldiğimizde, finansal yapılanmayı sağlıklı yapmadığınızda kadro yapılandırmanızı da yapamazsınız.

TRABZONSPOR’UN FİNANSAL BAŞARISINDA DEVLET DESTİĞİ VAR MI?

Bütün girdisi çıktısı, hesabı KAP ile paylaşılan kulüp. Bunu söyleyenlere her zaman şunu söylüyorum. Bütün hesaplar açık. Gelip, 1 kuruş kaynağı belli olmayan, bir girdi tespit ederlerse, ben soy isminin üzerine kocaman bir çizgi çizerim. Bugün borsada işlem gören 4 büyük kulüp var. Yaptığınız her harcamayı, imzaladığınız her sözleşmeyi kamuoyu ile paylaşmak zorundasınız. Kulübün kasasına giren her kuruşu açık net olarak beyan etmek zorundasınız.

Diğer kulüplerde aynı yapıya sahip. 4 büyük olarak tabir edilen kulüpler Denitim Şirketlerinin, Denetimine ve raporlamasına tabidir.

Algı yaratmak için bunlar söyleniyor ama, bu insanların hepsinin hakkında suç duyurusunda bulunuldu. Hepsiyle yargı önünde hesaplaşacağız.

O zaman alıp getirecekler. Bakın şuradan şu geldi. Trabzonspor’a şöyle bir kaynak sağlandı.
Trabzonspor’un borçlarının yapılanmasından ziyade, en fazla yararlanan kulüpler Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray. Bizden daha fazla borcu olan kulüpler.

BORÇLAR NASIL ÖDENECEK?

5 yıllık yapılandırmada ödenebilir olduğunu söylemiştim. 9 seneye yayıldığında bizim için fazla sıkıntı yaratmaz. Ciddi faiz yükü var. O yeniden yapılandırmada farklı bir şey uygulanırsa, yeniden yapılandırma olursa…

Tabi burada önemli olan şu: Borçların ödenebilirliği..

Bizim açımızdan baktığınızda zorlanarak da olsa, son ekonomik gelişmelerden dolayı zorlanarak da olsa yine bu borçları ödeyebilecek finansal yapıya sahibiz.

ARA TRANFSERDE 2 İSİMLE PAZARLIKLAR DEVAM EDİYOR

Ana transferin bütün detaylarını 3 - 4 ay öncesinden tespit eden kulüp, ara transferde de…
Son TL’nin yabancı para birimleri karşısında değer kaybından sonra o konuyu bir kere daha değerlendirmeyi aldık. Elimizdeki alternatiflerin içinde o çerçevede, daha önce mutabakata kaldığımız Kouassi ile anlaştık. Mevki vermeyeyim, 2 oyuncu ile pazarlıklar devam ediyor.

SÖRLOTH İLE GÖRÜŞME YAPILACAK MI?

Sörloth, ara transferde yok. Real Socieadad’ın elinde opsiyon. Nisan ayında kullanmadığı takdirde Redbul’a geri dönecek. Nisan ayına kadar da kolay kolay onu oradan almak kolay değil.
Trabzonspor’un oyun yapısı göz önüne alındığında ilerde oynayan oyuncular skora katkı yapan oyuncular. En fazla skora katkı yapan takım…

ŞAMPİYON OLURSA UĞURCAN VE ABDÜLKADİR GİDECEK Mİ?

Hedefleriniz doğrultusunda yerini doldurulacak her oyuncu gönderilir. Doğru paraya… Geçen sezon sonu Uğurcan’a bir teklif geldi. Onun anlaşmalı olduğu yurt dışında menajerlik şirketiyle de görüşmüştük. Onlar 5 gün kala getirdiler. Lig başlıyor. Transfer penceresinin kapanmasına 5 gün kala teklif getirdiler. Belki pazarlık sürecinde elimizi bağlamak için miydi? Gerçekleşmesi mümkün değildi.. Yerini doldurabileceğiniz her oyuncu…

ABDÜLKADİR’E 23 MİLYON EUROLUK TEKLİF

Vakti zamanla Abdülkadir Ömür’e 23 milyon Euro teklifi geri çevirmiş adamım. Yusuf’u vermişiz, aradan geçmiş 3 gün 5 gün Abdülkadir’e böyle bir teklif geliyor. Hedefi olan takımız.

EDİN VİSCA İDDİASI...

Perfromans olarak değerlendirmeyi hocanın kendisi ve izleme ekibi yapıyor. Onun ötesinde finansal olarak, maliyet olarak.. Bir iki oyuncuyla alakalı hocaya geri döndük. “oyuncunun talebi bu, ne diyorsunuz” dedik. “Başkanım maliyeti yüksek kalsın” dedi. Trabzonspor’un yaşadığı sıkıntılar, diğer kulüplerin yüzde 70 -80’inin yaşadığı sıkıntılar finansal. Oyuncu alır getirirsiniz sıkıntı yok, ama parasını ödemek..
O oyuncunun maliyetinden dolayı diğer oyuncuların parasını ödeyemediğinizde yapıyı çökertirsiniz.
Biz bonservisi elinde sadece imza parasıyla gelen oyuncuya bayılıyoruz. Dijanniy, Dorukhan, Kouassi öyle geldi. Bunlar güzel transferler. Ama bunlar sezon sonu mümkün olabiliyor. Devre arasında kulübüyle sözleşmesi olan oyuncuyu ki kulübü sizin ihtiyacınız olduğunu hissettiğiniz anda balığı kavağa çıkarmaya başlıyor.

NWAKAEME İLE SÖZLEŞME UZATMA

Sorumluluğu hocaya verdiğiniz yerde bütün yetkiyi hocaya vereceksiniz. Genel kurulda o işin sorumluluğunu bize verdiler. Yetki de bizde. Tony gerçekten sevdiğimiz bir oyuncu. Şu an itibariyle baktığımızda Çakır, Hüseyin Türkmen, Parmak, Abdülkadir Ömür ve Tony… 3,5 yıldır hep birlikteyiz. En eski oyuncularımızdan birisi. O yetkiyi bize verdiği için Genel Kurul, biz merak etmesinler hem kulübün menfaatleri doğrultusunda sevdiğimiz beğendiğimiz, pek çok yönden farklı bir insan Tony ile o işi en iyi şekilde neticelendireceğimize kimsenin kuşkusu olmasın.

ÜNAL KARAMAN’A NEDEN VEDA MESAJI YAYINLATMADI?

Trabzonspor kalibresindeki bir takımda kulüpte, ne zaman ki bir takımda bir oyuncu, futbolcu, antrenör, kulüp başkanı veya kulüp yöneticisi kulübün üzerinde değer görmeye başlar anlaki orada bir sıkıntı var.
Trabzonspor kulübünde aslolan, Trabzonspor kulübünün armasıdır, şahsiyetidir. Ahmet Ağaoğlu, Hasan, Hüseyin asla değil. Efsane başkan Şamil Ekinci’nin genç jenerasyon ismini bile zor hatırlar. İsmini hatırlarlar da Şamil Ekinci’yi anlatır mısın dediğinde emin olun yüzde 10 - 20’sini ancak anlatırlar.
Trabzonspor felsefesini oluşturan başkan Şamil Ekinci. O bile hiç bir zaman o kulübün önünde değer görmedi. O şekilde görülmesine asla müsaade etmedi.

GERVİNHO'NUN SÖZLEŞMESİ ASKIYA ALINDI

Sözleşmeli olan oyuncunun sözleşme fesih maddelerinde böyle bir şey yoktur. Oyuncuyla beraber sözleşme imzaladınız “Benim senle işim yok” diyip sırtınızı dönemezsiniz. Trabzonspor büyüklüğünde bir kulübe yakışan davranış değil. Karşılıklı oturulup konuşulur. Lisansını askıya alacağız. Yabancı hakkını kullanmak için. Sözleşmesini askıya aldı, onun yerine Koaussi ile imzaladık.

Kaynak: Haber Global

Haber Global candaş tolga ışık Az Önce Konuştum Ahmet Ağaoğlu son dakika Trabzonspor