Trabzonspor

Trabzonspor

Trabzonspor tarihi üzerine yapılan çalışmaların birçoğu, hikâyeyi 1967’den değil, çok daha eskilerden başlatır. Bordo-Mavi renklere sahip Karadeniz Fırtınası, 2 Ağustos 1967 günü resmi olarak kurulmuştur; ancak kentin spor geçmişi 20. yüzyılın başlarına dek uzanır. Kentte yaşayan yabancı ülke temsilcilerinin (O tarihlerde Trabzon’da 12 ülkenin konsolosluğu vardır!) ve gayrimüslim tebaanın önderliğinde başlayan spor faaliyetleri kısa bir süre sonra Türk gençlerinin de ilgisini çekmeye başlamıştır. 1911’de kurulan İdmanyurdu, savaş nedeniyle pek uzun ömürlü olamasa da Trabzon’da Türklerin kurduğu ilk spor kulübü olarak tarihteki yerini almıştır. Trabzon’un ileri gelen ailelerine mensup Türk gençleri, 1920’li yılların başında kentin sportif ve kültürel hayatına uzun yıllar damgasını vuracak İdmanocağı, İdmangücü ve Necmiati gibi kulüpleri kuracaklardı. İşte Trabzonspor 1967 yılında dünyaya geldiğinde, aslında yarım asırlık bir sportif, kültürel ve kurumsal bir mirası devralacaktı.

1967’den önce…

Osmanlı Devleti’nin Karadeniz’deki en önemli limanlarından biri olan Trabzon, sadece ticari olarak değil; sosyo-kültürel olarak da önemli bir geçiş noktasıydı. Batı’dan gelen her türlü ‘yenilik’ ilk olarak Trabzon’da hayat bulur; ardından kentin hinterlandında kalan coğrafyaya yayılırdı. Futbol, bunlardan biriydi. 1922 yılında basılan ve Osmanlı döneminde yayımlanan ilk üç futbol kitabından biri olan ‘Asosyeşın Futbol’ İdmanocaklı Süleyman Rıza Kuğu tarafından Trabzon’da kaleme alınmıştı. Önsözünde kitabın yayınlanma amacı ‘Doğu vilayetlerine futbol öğretmek’ olarak açıklanmıştı. Trabzon, öğreten, aktaran, öncülük eden bir konumdaydı ve iddiası da tarihsel olarak bundan kaynaklanmaktaydı. Bu açıdan düşünüldüğünde, Trabzonspor’un 1976 yılında Anadolu’ya şampiyonluğu taşıyan ilk kulüp olmasına kimseler şaşmamalıydı!

Trabzon, İstanbul, İzmir ve Ankara’nın ardından Türkiye’nin ilk spor örgütü olan Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı’nın dördüncü üyesiydi. Kentte 1921 yılından itibaren bir fikstür dahilinde lig maçları organize edilir. 1923 yılının Temmuz ayında Trabzon İdmanocaklı gençler, oynadıkları futbolu geliştirmek için İstanbul’a bir gezi düzenlemiş ve o tarihlerde İstanbul’u ziyaret eden yabancı takımlarla Türk takımlarının maçlarını izlemişlerdi. Trabzon gençliği, kendi futbolu ve bilgisi ile yetinmemekte, sportif tecrübelerini arttırmak için sürekli arayış içindeydi. Trabzon sınırlarını sürekli zorlayan bir kentti. Henüz 1925 yılında Sovyetler Birliği’nden kente davet edilen spor kafilesi ile ilk yurtdışı temas da gerçekleştirilmişti. Bu da bir ilkti. İlerleyen yıllarda ise her fırsatta kente İstanbul, İzmir, Ankara, hatta İran ve hatta Avusturya’dan takımlar davet edilecek; Trabzonlular meşin yuvarlakla tanıştıkları ilk günden bu yana, futbola ‘yerel’in ötesinde bir anlam atfedecekti.

Trabzon’da erken Cumhuriyet döneminden itibaren oldukça canlı bir spor iklimi hakim olmaya başlamıştı. Trabzon’un unutulmaz spor önderlerinden Hüseyin Avni Aker, Cumhuriyet’in ilk yıllarında İstikbal gazetesinde şu satırları kaleme alacaktı: “Trabzon şehri spor ibtilası geçiriyor. İstanbul’da dans ibtilası, Ankara’da ud, Trabzon’da futbol… Bunlar birer hastalık gibi yakaladıkları adamın yakasını bırakmıyorlar. Trabzon’da mahalle aralarında, ta Kavak Meydanı’na kadar ne kadar meydan, cami havlisi, bahçe varsa birkaç çocuk toplanmış! – Gol gol diye bağırıyor. Hele şu hafta tatilinin işsiz bir sürü halkının Kavak meydanına doğru toplanması bu ibtilayı azdırdı. Şimdi herkeste bir spor heyecanı var.”

Güç-Ocak Rekabeti

İdmanocağı, İdmangücü, Necmiati, Birlikspor, Karadenizgücü, Doğanspor, Yolspor, Martıspor, Erdoğdu Gençlik ve Trabzon Lisesi başta olmak üzere Trabzon amatör liginden pek çok kulüp gelip geçti. Bu kulüpler aynı zamanda “içtimai” birer dernek olarak faaliyet gösteriyor; tiyatro, piyes, balo ve musiki konseri gibi düzenledikleri farklı etkinliklerle kentin kültürel yaşamını renklendiriyordu. Ellili yıllara gelindiğinde ise futbol ‘iptilası’ kenti öylesine kasıp kavuruyordu ki mahalli ligdeki kulüp sayısı bir ara 20’yi aşınca maçlar iki kümeli olarak yeniden organize edilmişti. İdmanocağı ve İdmangücü Trabzon futbolunda başa güreşen iki kulüptü. Kent futboluna bu iki kulübün arasındaki ateşli rekabet damga vuracaktı.

Ocak-Güç derbisi şehirde adeta bir karnaval havası yaratırdı. Rengârenk flama ve bayraklarla donatılan kentte binlerce futbolsever maç saatinin gelmesini beklerken, tutuşulan bahisler ve iddialarla rekabetin dozu arttırılırdı. Rakip taraftarlar karşı tarafın renklerine boyadıkları bir tabutu veya eşeği kentin meydanlarında, sokak aralarında gezdirirlerdi. Maç saati geldiğinde Şehir Stadı’ndaki yerlerini alan futbolseverler “şa-şa-şa”dan pek de öteye gidemeyen tezahürat, ama bitmeyen coşkularıyla takımlarına destek olurlardı.

Sarı-kırmızı Ocaklılar ve yeşil-beyaz Güçlüler arasındaki mücadeleyi, sportif olarak Galatasaray-Fenerbahçe; politik olaraksa CHP-DP çekişmesine benzetenler vardı. Farklı bireysel ve sosyal motivasyonlarla şekillenen bu büyük rekabetten sonuçta kent futbolu karlı çıktı. Futbol sevgisi ve kültürünün yükseldiği kentte aynı zamanda üst düzey futbolcular yetişmişti. Futbol tutkusuna doğup büyüdükleri Trabzon’da kapılan bu gençlerden bazıları yükseköğrenim uğruna memleketlerini terk ederken, gittikleri şehirlerde futbol yaşamlarını sürdürmüşlerdir. Daha sonra Türkiye Futbol Federasyonu Başkanlığı’nı da yapacak olan Gençlerbirliği efsanesi Hasan Polat, kardeşi Ali Polat, Galatasaray’ın unutulmaz yıldızlarından Salim Satıroğlu ve Ahmet Karlıklı, Fenerbahçeli Taka Naci, Zekeriya Bali, Beykoz’un ünlü kalecisi Sıtkı Taşer, Beşiktaş’ta kaptanlık da yapacak olan milli futbolcu Nazmi Bilge “Trabzon’un futbol elçileri” arasında ilk akla gelen isimlerdir.

Trabzonspor’a Doğru…

İdmanocağı, mahalli ligdeki şampiyonluklarının yanı sıra üç defa Türkiye amatör şampiyonluğunu da kazanarak yurt çapında tanınan bir kulüp haline gelmişti. İdmanocağı ve Ankara Havagücü’nün 1958 yılında düzenlenen Türkiye Amatör Şampiyonası’nı aynı puan ve averajla tamamlaması üzerine kupa ikiye bölünmüş ve Ocaklılar yarım bir kupayı müzelerine götürmüşlerdi. Ocak’ın tarihi, sayısız başarı ve enteresan hikâyelerle doluydu. Onların ulusal çaptaki haklı şöhreti, 1965 senesinde Beşiktaş takımını Mithatpaşa’da 1-0 yenerek Türkiye Kupası’ndan elemeleriyle de perçinlenmişti. Başarılarla dolu bir tarihe, güçlü bir kimlik ve yaklaşık yarım asırlık kurumsal bir deneyime sahip bu kulüp, Trabzon’u profesyonel liglerde temsil etme misyonunu kendi ismi ve renkleri ile üstlenmek için direnecekti...

Bilindiği gibi 1960’ların ilk yarısında Futbol Federasyonu Başkanı Orhan Şeref Apak’ın öncülüğünde profesyonel ikinci ve üçüncü ligler kurulmuştu. Tüm yurtta bu liglerde mücadele edecek profesyonel şehir takımlarının kurulması öngörülüyordu. Kentin maddi, manevi ve sportif tüm imkânlarının profesyonel bir spor kulübüne seferber edilebilmesi için o kentteki amatör kulüplerin birleşmesi gerekiyordu. Trabzon elbette ki bu seferberliğin dışında kalamazdı. Ancak İdmanocağı-İdmangücü rekabeti Trabzon futboluna öylesine hakimdi ki bu iki kulübün bir çatı altında toplanması neredeyse imkansızdı. Nitekim böyle bir girişimde bulunmak isteyen bir avuç idealistin daha ilk çalışmalarında bu sürecin oldukça sıkıntılı olacağı hemen anlaşılmıştı. Kendi kimlik ve renklerinden feragat etmek istemeyen Ocaklılar birleşmeye yanaşmıyordu. 21 Haziran 1966 tarihinde, Martıspor ve Yıldızspor'la birleşen İdmanocağı ile kendi isim ve renklerini muhafaza ederek profesyonel bir kulüp namı ile önce Türkiye 2. Ligi’ne alındı; ancak resmi yazışmalar ve tebliğde yaşanan sorunlar nedeni ile İdmanocağı'nın İkinci Lig’de oynamasına izin verilmedi. 20 Temmuz 1966'da bu kez İdmangücü, Karadenizgücü, Martıspor ve Yolspor'un katılmasıyla kırmızı-beyaz renkler altında Trabzonspor’u kurdu ve 1966-67 sezonunda İkinci Lig’de mücadele etmeye başladı.

İdmanocağı’nın dahil olmadığı bir Trabzonspor’un şehir temsiliyeti bakımından eksik bir görüntü ortaya koyduğu düşünülüyordu. İdmanocağı’nın Trabzonspor’a karşı Danıştay'da açtığı davadan, yürütmeyi durdurma kararı çıkmıştı. Sezon sonunda birleşme tartışmaları yeniden alevlendi. Federasyon Başkanı Orhan Şeref Apak’tan Devlet Bakanı Kamil Ocak’a, Hasan Polat’tan Cumhuriyet Gazetesi Spor Müdürü Erdoğan Arıpınar’a pek çok üst düzey yetkilinin araya girmesi dahi sonucu pek değiştirmiyordu. Trabzon'da gergin geçen 1967 yazını sona erdiren komut zamanın Beden Terbiyesi Genel Müdürü Ulvi Yenal’dan geldi. Yenal, İdmanocağı ve İdmangücü'nün birleşmemeleri halinde iki kulübün de Türkiye 2. Ligi’ne alınmayacağı ve “mazisiyle övünen” Trabzon’un profesyonel liglerde temsil edilmeyeceğini bildirdi. Bu durum Trabzon'da şok etkisi yaratmıştı. Artık her gün, her akşam toplantı üstüne toplantı yapılıyordu. Bazen tam bir anlaşma zemini ortaya çıkıyor ama yine en ufak bir ayrıntı her şeyi berbat ediyordu. Öte yandan Futbol Federasyonunun il kulüpleri için tanıdığı sürenin de sonu yaklaşıyordu… Tüm kent, Trabzonspor adıyla bir kulübün kurulmasını yürekten arzuluyordu. Öyle ki Trabzonlular, 1967 yılının Temmuz sonunda sessiz bir yürüyüş düzenleyerek bir türlü uzlaşamayan kulüp başkanlarını protesto edecekti... Nihayet 2 Ağustos 1967 günü, geceli gündüzlü yapılan toplantılardan müsbet bir netice çıkacak ve her iki kulüp birleşmeyi kabul edecekti. Bordo-Mavi renkler altında, İdmanocağı, İdmangücü, Karadenizgücü ve Martıspor'un birleşmesi ile kurulan Trabzonspor Kulübü, 1967-68 sezonu itibarıyla İkinci Lig’e “merhaba” dedi.

Futbolda Anadolu Devrimi

Trabzonspor uzun uğraşlar sonucu kurulduktan sonra İkinci Lig’deki mücadelesine daha ilk sezondan itibaren Birinci Lig’e çıkma hedefi ile başladı. ‘Trabzon futbolu’nun layık olduğu yer kesinlikle İkinci Lig olarak görülmüyor; Trabzonluların Bordo-Mavili kulüpten beklentisi, gücünü övgülerle anılan bir maziden alıyordu. “Yıllarca memleket sporuna önderlik etmiş” bir kent, nasıl İkinci Lig’de kalabilirdi? Trabzonspor’un 1971-72 sezonu son maçında PTT’ye 1-0 yenilerek Birinci Lig biletini rakibine kaptırması ile yıkıma uğrayan camiada futbol politikası birden seyir değiştirecek ve “öze dönüş” olarak da adlandırılan yeni bir transfer anlayışı benimsenecekti. Kulübün kendi öz kaynaklarına dönerek, Trabzonlu futbolcuları bünyesine katmasıyla efsane takımın iskeleti kurulmuş oldu. Ve 1973-74 sezonunu şampiyon tamamlayan Bordo-Mavililer’in Birinci Lig serüveni, sonraki sezon itibarıyla başlamış oldu.

Trabzonspor, Birinci Lig’e çıktığı ilk sene Hayatspor dergisi tarafından Kıbrıs’ta düzenlenen Barış Kupası’nı almıştı. Bu, kupalarla dolup taşacak on yılın başlangıcıydı. 1975-76 sezonu sonunda şampiyonluk ipini göğüsleyen Bordo-Mavililer, şampiyonluğu ilk defa İstanbul dışına taşıyarak Türk futbolunda yerleşik her ne varsa altüst etmiş ve bir devrime imza atmıştı. Bordo-Mavili ekip aynı sene Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık kupalarını da almayı başardı. Spor basınının “Kupa Beyi” olarak anmaya başladığı Trabzonspor, kamuoyunda büyük bir saygınlık kazanmıştı. Öte yandan söz konusu başarıyı hala ‘tesadüfi’ olarak değerlendirenler de vardı. Neticede Türk futbolunda sarsılmaz sanan bir paradigma kökünden sarsılmıştı. Ancak Trabzonsporluların kendilerine güveni tamdı. Çünkü ‘Trabzonspor’ gerçeğinin sağlam temeller üstüne oturduğunu iyi biliyorlardı. Bordo-Mavililerin unutulmaz teknik direktörü Ahmet Suat Özyazıcı, kentin köklü futbol mirasına işaret ederek, yaşananlar için “Bu bir ‘devrim’den ziyade, ‘evrim’dir” diyordu. Trabzonspor, gümbür gümbür geliyordu…

50. Yılında Karadeniz Fırtınası

Karadeniz Fırtınası, 1975-1985 yılları arasında toplamda 6 lig şampiyonluğu, 6 Cumhurbaşkanlığı Kupası, 3 Türkiye Kupası ve 3 Başbakanlık Kupası’nı müzesine götürmeyi başardı. 1980’li yılların ortalarından itibaren gerek kulüp içinde gerek Türk futbolunda yaşanan gelişmeler Bordo-Mavililer’i şampiyonluktan 2010-11 yılına kadar alıkoydu belki; ama Trabzonspor zirveye oynamaktan asla vazgeçmedi. Müzesindeki Türkiye Kupası sayısını 8’e; Cumhurbaşkanlığı Kupası’nı 7’ye; Başbakanlık Kupası’nı 5’e çıkarmasını bildi. Tarihinde ilk defa 2009-2010 sezonunda TFF Süper Kupa’yı kazanmanın onurunu yaşadı. 15 Eylül 1976 günü Akranes galibiyeti ile başlayan Avrupa serüveninde Liverpool, Aston Villa, Inter, Barcelona ve Olimpik Lyon gibi unutulmaz zaferlere imza attı.

Trabzonspor, 50 yıllık mazisi boyunca kimi zaman dramatik kaybedişlerin kimi zaman sarsıcı başarı ve unutulmaz galibiyetlerin takımı oldu. Ama her dönem ve koşulda bir spor kulübünden çok daha fazla şeyi temsil ediyordu. Kemençeden tuluma, horondan kolbastıya, hamsisi, şivesi ve hırçın doğasıyla Karadeniz’e dair pek çok folklorik ve kültürel sembolün taşıyıcısı ve ulusal düzeyde sergilendiği zemindi Trabzonspor. Bu, şüphesiz ki onu diğer kulüplerden ayıran en belirleyici özelliklerden biriydi. Diğeri mi? Umudun, inanç, mücadele ve sevdanın takımı olması…

Trabzonspor taraftarları başarı gibi başarısızlığın da kalıcı olmadığını iyi biliyor. Kulüp yönetimi, benimsediği “yeniden yapılanma ve yükseliş” anlayışına Bordo-Mavili taraftarları da ortak etmeyi başardı. Sezonun ikinci devresinde yeni stadyumla beraber yakalanan pozitif ivme, kulübün kuruluşunun 50. yılını kutladığı bugünlerde gelecek için ümit veriyor. Taraftar ve kulüp arasında sağlanan dayanışma ve duygu ortaklığı ise, “Karadeniz Fırtınası”nın sadece sportif değil; toplumsal, kültürel ve ekonomik potansiyelini gerçekleştirme konusunda da yardımcı olacağa benziyor.

Not: Trabzonspor resmi sitesinden alınmıştır

TRABZONSPOR STADI: Maçlarını 40 bin 782 kişilik Şenol Güneş Spor Kompleksi'nde oynamaktadır.

TRABZONSPOR TEKNİK DİREKTÖRÜ: Eddie Newton'ın yardımcılıklarını Steven Greaves, Metin Aktaş, Gökhan Kandemir, Murat Şafak, Göktürk Şentürk, mesut Karahasanoğlu, Erdi Tokul, Hakan Çelik, Metin Kara, Burak Subaşı, Çağatay Kaşıkçı, Fatih Emre Doğan yapmaktadır.

TRABZONSPOR 2020-2021 SÜPER LİG KADROSU:

  ABDULKADİR PARMAK 
  ABDURRAHİM DURSUN 
  ABDÜLKADİR ÖMÜR 
  AHMET CANBAZ 
  AHMET BAHA BİLGİN 
  AHMETCAN KAPLAN 
  ALEXANDER SORLOTH 
  ANDERS TRONDSEN 
  ANTHONY NNADUZOR NWAKAEME 
  ARDA AKBULUT 
  ARİF BOŞLUK 
  ATAKAN GÜNDÜZ 
  AZAT KUÇKAR 
  BATUHAN GÜNALDI 
  BENIK TUNANI AFOBE 
  BİLAL BAŞACIKOĞLU 
  BORA ULU 
  CALEB ANSAH EKUBAN 
  EDGAR MIGUEL IE 
  ERCE KARDEŞLER 
  FARUK CAN GENÇ 
  FIRATCAN ÜZÜM 
  FLAVIO MEDEIROS DA SILVA 
  FURKAN YILDIRIM 
  FURKAN CAN ERBAŞARAN 
  GASTON MATIAS CAMPI 
  GÖKTUĞ YILMAZ 
  GUILHERME COSTA MARQUES 
  HAKAN YEŞİL 
  HÜSEYİN TÜRKMEN 
  İSMAİL CEM KARA 
  JOAO PEDRO DA SILVA PEREIRA 
  KAĞAN MORADAOĞLU 
  KAMİL AHMET ÇÖREKÇİ 
  KEREM BAYKUŞ 
  LEWIS RENARD BAKER 
  MARLON RODRIGUES XAVIER 
  MUHAMMET TAHA TEPE 
  MUSTAFA KÖROĞLU 
  RAHMİ ANIL BAŞARAN 
  SAFA KINALI 
  SALİH KAVRAZLI 
  SERKAN ASAN 
  SEYEDMAJID HOSSEINI 
  STIVEN RICARDO PLAZA CASTILLO 
  SÜLEYMAN CEBECİ 
  TAHA TUNÇ 
  TAHA ERDEM CEVAHİROĞLU 
  TAYYİP EBRAR CUMUR 
  UĞURCAN ÇAKIR 
  YUSUF SARI 

Devamını okumak için tıklayınız
Süper Lig'in ilk 6 haftasında yalnızca 5 puan toplayabilen ve ligin 18. sırasında yer alan Trabzonspor'da yönetim, Eddie Newton ve ekibiyle yollarını ayırm..
Fransa Ligue 1 ekiplerinden Olympique Lyon'un gözlemcileri, Trabzonspor'un genç yıldızı Abdülkadir Ömür'ü Fenerbahçe'yle oynanan mücadelede tribünden takip..
Süper Lig'in 6. haftasında Fenerbahçe'ye deplasmanda 3-1 mağlup olan Trabzonspor'un teknik direktörü Eddie Newton, ikinci yarının başında yaşadıkları konsa..
Süper Lig'in 6. haftasında Fenerbahçe, sahasında karşılaştığı Trabzonspor'u 1-0 geriye düştüğü maçta 3-1 mağlup etmeyi başardı.
Fenerbahçe ile Trabzonspor, yarın Süper Lig'de yapacakları maçla 128. kez karşı karşıya gelecek.
Trabzonspor'un başarılı kalecisi Uğurcan Çakır, Süper Lig'de pazar günü Fenerbahçe ile oynayacakları maçı kazanarak çıkışa geçmek istediklerini söyledi.
Süper Lig'in 6. haftasında oynanacak olan Fenerbahçe-Trabzonspor karşılaşmasını Cüneyt Çakır yönetecek.
Süper Lig ekiplerinden Trabzonspor'un Ganalı forvet oyuncusu Caleb Ekuban'ın yapılan koronavirüs test sonucu pozitif çıktı.
Trabzon'da yerel gazeteler Trabzonspor'un Başakşehir mağlubiyetinin ardından teknik direktör Eddie Newton ve futbolcuları sert bir dille eleştirdi.
Trabzonspor Kulübü Başkanı Ahmet Ağaoğlu, kulübün net borcunu 928 milyon TL'ye düşürdüklerini belirterek, "Bu finansal politika devam ettiğinde 5 sene sonr..
Süper Lig ekiplerinden Trabzonspor, bir futbolcunun koronavirüs testinin pozitif çıktığını açıkladı.
Trabzonspor Kulübü Başkanı Ahmet Ağaoğlu, kendisi ve yönetim kurulu arkadaşlarının görev süreleri içinde önemli bir çalışma performansı ortaya koyduklarını..
Türk futbolunda "Dört büyükler" olarak adlandırılan Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor'un borçları her geçen sezon katlanarak artıyor.
Trabzonspor'un sağ beki Serkan Asan, bordo-mavili takım ile bu sezon şampiyonluğa ulaşacaklarına inandığını söyledi. 
Trabzonspor teknik direktörü Eddie Newton, "Trabzonspor'da aslında rüyamı yaşıyorum. Zor bir görevdeyim. Her teknik direktörün işi zor ancak ben burada olm..
Gaziantep FK Teknik Direktörü Marius Sumudica, Trabzonspor karşılaşmasında sportmenliğe aykırı hareketler yapması gerekçesiyle tedbirli olarak Profesyonel..
İlk kez 21 takımla oynanan Süper Lig'de 2020/2021 yaz transfer dönemi sona erdi. İşte takımların yaptığı transferler...
Trabzonspor'un Hukuk İşlerinden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Eda Lermi yaptığı açıklamada, "Yönetim Kurulu olarak şike davasını AİHM'e taşıma kararı aldık"..
Trabzonspor'un transfer gündeminde olan Brezilyalı savunma oyuncusu Vitor Hugo, İstanbul'a geldi.
Trabzonspor, son olarak Suudi Arabistan temsilcisi Al Ahli'de forma giyen ve serbest statüde yer alan golcü futbolcu Djaniny Semedo ile 3 yıllık anlaşma sa..
Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu, Türkiye'deki MHK sisteminin kökünden değişmesi gerektiğini ve bu işi UEFA, FIFA ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne kad..
Trabzonspor Teknik Direktörü Eddie Newton, deplasmanda 1-1 berabere kaldıkları Gaziantep FK karşılaşmasının ardından yaptığı açıklamada, "Akıl dışı bir pen..
Süper Lig'in 4. haftasında Gaziantep FK ile Trabzonspor 1-1 berabere kaldı.
Futbolda "Dört büyükler" olarak adlandırılan Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor, 24 yıl sonra bir ilki yaşatarak UEFA organizasyonlarında ayn..
Trabzonspor'un transfer görüşmelerinde bulunduğu santrfor Djaniny Semedo, Trabzon'a geldi.
Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu, Bordo-mavili kulübün transfer çalışmalarıyla ilgili, "Djaniny Semedo ile sözleşme imzalayacağız. Bunun dışında bir trans..
Süper Lig ekiplerinden Göztepe, Trabzonspor'la kiralık sözleşmesini fesheden Brezilyalı kanat oyuncusu Guilherm'yi kiralık olarak kadrosuna dahil etti.
Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Hukuk Müşavirliği; Trabzonspor Kulübü Başkanı Ahmet Ağaoğlu ve Galatasaray Kulübü'nün Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'n..
Fransa Ligue 1 ekiplerinden Rennes, Trabzonsporlu Uğurcan Çakır transferinden vazgeçerek Dijon'un Senegalli kalecisi Alfred Gomis'i renklerine bağladı.
Trabzonspor, Abdurrahim Dursun ve Rahmi Anıl Başaran'ı TFF 1. Lig ekiplerinden Bandırmaspor'a kiraladı.
Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu, emekli olmuş yabancı hakemlerden MHK oluşturulmasını önerdi.
Trabzonspor, İngiltere Premier Lig ekiplerinden Leicester City'de forma giyen Malili kanat oyuncusu Fousseni Diabate'yi transfer etti.
Trabzonspor, Norveçli golcüsü Alexander Sörloth'un 20 milyon Euro karşılığında Leipzig'e transfer olduğunu, kazanılan bonservisin Crystal Palace'la yarı ya..
Süper Lig ekiplerinden Göztepe, Trabzonspor ile Brezilyalı kanat oyuncusu Guilherme'nin transferi için prensip anlaşmasına vardı.
Trabzonspor'un İngiltere'nin Chelsea Kulübünden kadrosuna dahil ettiği Lewis Baker, "Bu benim için yeni bir meydan okuma. Bu meydan okumayı kabul ediyorum..
Süper Lig'in 2. haftasında Denizlispor'a konuk olaran Trabzonspor, sahadan 0-0 beraberlikle ayrıldı.
Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu, Alexander Sörloth'un transferine ilişkin yaptığı açıklamada Norveçli golcünün 11-12 milyon Euro gibi bir gelir bırakarak..
Trabzonspor, Chelsea'nin orta saha oyuncusu Lewis Baker'ın 1 yıllığına bedelsiz olarak kiralandığını KAP'a bildirdi.
Trabzonspor, orta saha oyuncusu Doğan Erdoğan'ın sözleşmesinin karşılıklı anlaşmayla feshedildiğini açıkladı.
Trabzonspor'un prensip anlaşmasına vardığı Chelsea'nin İngiliz orta saha oyuncusu Lewis Baker, Türkiye'ye geldi.
Trabzonspor, İngiltere'nin Stoke City takımında forma giyen Kongolu forvet oyuncusu Benik Tunani Afobe'yi transfer ettiğini duyurdu. 
Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu, Alexander Sörloth'la ilgili önemli açıklamalarda bulundu. 
Trabzonspor'un Beşiktaş maçında sakatlanan Ganalı futbolcusu Caleb Ekuban, Denizlispor maçında forma giyemeyecek.
Sörloth'un ayrılık kararı sonrasında forvet arayışlarını hızlandıran Trabzonspor, Stoke City forması giyen Kongolu forvet Benik Afobe'yi kadrosuna katmak i..
Süper Lig'in ilk haftasında Beşiktaş, deplasmanda karşılaştığı Trabzonspor'u 3-1 mağlup etti.
Trabzonspor Kulübü, ülkesinin milli takım kampına katılan ve ardından Trabzon'a dönmeyen Alexander Sörloth için işlem başlattı.
Bordo-mavililerin Norveçli golcüsü Alexander Sörloth'un Trabzon'a dönmediği ve kendisinden haber alınamadığı iddia edildi.
Trabzonspor Kulübü, stoper oyuncusu Manuel Da Costa'nın sözleşmesinin karşılıklı olarak feshedildiğini borsaya bildirdi.
Süper Lig'in ilk haftasında oynanacak Trabzonspor-Beşiktaş maçının hakemi Ali Şansalan oldu.
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Trabzonspor Futbol Kulübü Başkanı Ahmet Ağaoğlu ile yönetici, teknik heyet ve futbolcularını kabul etti.
Trabzonspor, Fenerbahçe'nin bugün yaptığı açıklamaya cevap vererek "Resmi sitelerinde bir mahkeme kararını yine 'şike' yaparak, kamuoyunu yanıltıcı biçimd..
Fenerbahçe, Trabzonspor'un 2010-2011 sezonu ile ilgili İsviçre Federal Mahkemesi'ne yaptığı itiraz başvurusunun reddedildiğini açıkladı.
Trabzonspor Kulübü Personel ve Projeler Koordinatörü Sertaç Güven ile Beşiktaş Kulübü TFF, UEFA ve Kamu Kurumları ile İlişkiler Sorumlusu Kemal Erdoğan, Sü..
Süper Lig fikstürü çekildi. 11 Eylül'de başlayacak olan ligde ilk yarı 24 Ocak'ta sona erecek, ikinci yarı 5 gün sonra 29 Ocak'ta başlayacak ve lig 16 Mayı..
Trabzonspor'un, Süper Lig 2020-2021 sezonu öncesi yapacağı hazırlık maçları belli oldu.
Trabzonspor, Brezilya'nın EC Bahia takımından Flavio Medeiros da Silva'yı transfer ettiğini duyurdu.
Trabzonspor, 23 yaşındaki futbolcu Nemanja Andusic'in sözleşmesinin karşılıklı olarak feshedildiğini bildirdi.
Trabzonspor, Ahmet Ağaoğlu'nun katılımıyla yeni transferler Anders Trondsen, Edgar Ié, Marlon Xavier ve Stiven Plaza için imza töreni düzenledi.
Önceki gün Trabzonspor, 1 futbolcuda koronavirüs tespit edildiğini duyurmuştu. Kulüpten bugün yapılan açıklamada bir oyuncunun daha testinin pozitif çıktığ..
Trabzonspor'da bir oyuncunun yeni tip koronavirüs (Kovid-19) testinin pozitif çıktığı açıklandı.
Trabzonspor, Fluminense'de forma giyen sol bek oyuncusu Marlon'u satın alma opsiyonuyla birlikte kiraladığını açıkladı.
Trabzonspor, KAP'a yaptığı açıklamada sol bek oyuncusu Marlon'un kiralanması için Fluminense'yle görüşmelere başlandığını bildirdi.
Trabzonspor Kulübü, İspanya'nın Real Valladolid takımından Ekvadorlu forvet Stiven Plaza'yı satın alma opsiyonuyla 2 yıllığına kiraladı.
Trabzonspor, ilk transferini gerçekleştirdi ve Norveç'in Rosenborg takımında forma giyen 25 yaşındaki orta saha oyuncusu Anders Trondsen'i 4 yıllığına kadr..
Trabzonspor ile sözleşmesi sona eren 30 yaşındaki Çek sol bek Filip Novak, bordo-mavili kulübe veda etti.
Trabzonspor'da başkan yardımcılığı görevini yürüten Önder Bülbüloğlu, başkan yardımcılığı görevinden ve bağlı kuruluşlardaki tüm görev ile sorumluluklarımd..
Süper Lig'de 2020-2021 sezonu için uygulanacak olan harcama limitleri belli oldu. Limitlere en çok tepki gösteren kulüp olan Fenerbahçe'nin limiti 2019-202..
Trabzonspor'un orta saha oyuncusu Abdulkadir Parmak, Merve Bozali ile evlendi.
Trabzonspor, A takımda antrenör olarak görev yapan Eddie Newton ile yeni sezonda teknik direktör olarak devam etme kararı alındığını duyurdu.
CAS, Trabzonspor'un Avrupa kupalarından 1 yıl men edilmesi kararına ilişkin itirazı reddetti.
Süper Lig'de şampiyonluk şansını sürdürmek için mutlak galibiyete ihtiyacı olan Trabzonspor, kümede kalma hesapları yapan Konyaspor'a 3-1 öne geçmesine rağ..
UEFA'dan 1 yıl men cezası alan Trabzonspor'un yaptığı itiraz neticesinde CAS'taki davası bugün görüşülecek.
Süper Lig'in 32. haftasında deplasmanda Denizlispor'a 2-1 mağlup olan Trabzonspor'da maça ilk 11'de çıkan Manuel da Costa'nın sözleşmesi 1 yıl otomatik ola..
Denizlipor deplasmanında alınan 2-1'lik yenilginin ardından lider Başakşehir'le aradaki puan farkını 1'e indirme şansını kaybeden Trabzonspor'da teknik dir..
Süper Lig'in 32. haftasında Trabzonspor, deplasmanda karşılaştığı Denizlispor'a öne geçtiği maçta 2-1 mağlup oldu.
Süper Lig'in 31. haftasında Trabzonspor, sahasında karşılaştığı Antalyaspor'la 2-2 berabere kalarak şampiyonluk yolunda ağır yara aldı.
Trabzonspor Kulübü, 19 yaşındaki kaleci Muhammet Taha Tepe'nin transferi konusunda Altınordu ile anlaşmaya varıldığını açıkladı. 
Süper Lig'in 30. haftasındaki Trabzonspor maçında kırmızı kart gören Galatasaraylı futbolcu Sofiane Feghouli, alınan 3-1'lik mağlubiyetin sorumluluğunu ald..
Süper Lig'in 30. haftasında deplasmanda Galatasaray'ı 3-1 yenen Trabzonspor'da Alexander Sörloth, kulüp tarihine geçti.
Süper Lig'in 30. haftasında Trabzonspor, deplasmanda karşılaştığı Galatasaray'ı 3-1 mağlup ederek lider Başakşehir'i takibini sürdürdü.
Süper Lig'in 30. haftasında yarın deplasmanda Galatasaray ile karşılaşacak olan Trabzonspor'un kamp kadrosu belli oldu.
Borsa İstanbul'da işlem gören spor şirketlerinden Trabzonspor Sportif Yatırım ve Futbol İşletmeciliği,  hisselerindeki yüzde 218'1'lik artışla yılın ilk ya..
Fenerbahçe 3 Temmuz 2011 şike süreciyle ilgili "Saldırdılar, iftira attılar, kumpas kurdular" ifadeleriyle bir video paylaştı. Trabzonspor'un paylaşımında..
Süper Lig'in 30. haftasında 5 Temmuz Pazar günü Trabzonspor'u ağırlayacak Galatasaray, hazırlıklarını sürdürdü.
Süper Lig'de 30. haftanın hakemleri açıklandı. Galatasaray - Trabzonspor maçında Cüneyt Çakır düdük çalacak.
Trabzonspor'da Galatasaray maçı öncesi sakatlıkları bulunan Abdulkadir Parmak'ın durumunun ciddi olmadığı, Caleb Ekuban ile Anthony Nwakaeme'nin de kritik..
Süper Lig'in 29. haftasında Trabzonspor, evinde karşılaştığı Ankaragücü'yle 1-1 berabere kaldı.
Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu, hedeflerinin 2+1 kupa olduğunu belirterek, "Kayserispor maçının ardından lig kupasının kaptanımızın ve hocamızın ellerin..
Trabzonspor, bonservisi TFF 1'inci Lig kulüplerinden Altınordu'da bulunan 19 yaşındaki kaleci Muhammet Taha Tepe'nin transferi konusunda Ege ekibiyle prens..
Süper Lig'de deplasmanda Alanyaspor ile 2-2 berabere kalan Trabzonspor, 1 günlük iznin ardından sahasında Ankaragücü ile yapacağı maçın hazırlıklarına başl..
Süper Lig'de Alanyaspor ile deplasmanda 2-2 berabere kalan Trabzonspor'da kulüp başkanı Ahmet Ağaoğlu, "Ligde önümüzde 6, Türkiye Kupası'nda da 1 final kar..
Trabzonspor Kulübü Başkanı Ahmet Ağaoğlu, Aytemiz Alanyaspor ile dün deplasmanda 2-2 berabere kaldıkları karşılaşmanın ardından yaşanan olaylara ilişkin ol..
Trabzonspor, iki kırmızı kartın çıktığı karşılaşmada son dakika golüne engel olamayınca Aytemiz Alanyaspor karşısında sahadan 2-2'lik beraberlikle ayrıldı..
Trabzonspor, maske sponsorluğu için yasal bahis sitesi Misli'yle ile 800 bin TL karşılığında anlaşmaya varıldığını açıkladı.
Trabzonspor'un Nijeryalı futbolcusu Anthony Nwakaeme'nin çekilen MR sonucunda addüktör kas grubunda yırtık tespit edildiği açıklandı.
Trabzonspor, Ziraat Türkiye Kupası yarı final rövanşında deplasmanda Fenerbahçe'yi 3-1 mağlup ederek finale yükseldi.
UEFA Disiplin Kurulu tarafından Avrupa kupalarından 1 yıl men edilen Trabzonspor Kulübü, Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi'ne (CAS) itirazda bulunduğunu K..
Trabzonspor'dan yapılan açıklamada, Muharrem Usta'nın geçmişe dönük alacaklarının 38 milyon 438 bin 477 TL'lik kısmını kulübe bağışladığı belirtildi.
Süper Lig'in 27 haftasında alınan sonuçların ardından Borsa İstanbul'da işlem gören Trabzonspor hisseleri tavan fiyatı görürken, Galatasaray hisseleri yakl..