Yönetmen ve sinema yazarı Mesut Kara hayatını kaybetti

Haber Merkezi
Kültür Sanat haberleri Kimdir 2024'te hayatını kaybeden ünlüler Hayatını kaybetti
Yönetmen ve sinema yazarı Mesut Kara hayatını kaybetti

Evrensel gazetesi yazarı yönetmen Mesut Kara 63 yaşında hayatını kaybetti. Kara, 15 yılı aşkın zamandır sinema yazarlığı da yapıyordu.

Evrensel'de yer alan habere göre, 2008'de pıhtı atması sonucu kısmi felç geçiren ve dönem dönem artan sağlık sorunları ile mücadele eden Kara, geçtiğimiz şubat ayında kalp krizi geçirip yoğun bakıma kaldırılmıştı.

Tedavisinin ardından kalp rahatsızlığının geçtiğimiz günlerde tekrarlaması üzerine Söke Devlet Hastanesi'nde tekrar tedavi altına alınmıştı.

Mesut Kara, dün akşam saatlerinde yaşamını yitirdi.

Yönetmen ve sinema yazarı Mesut Kara hayatını kaybetti - Resim : 1

MESUT KARA KİMDİR?

1961 yılında İstanbul'da doğan Mesut Kara, 15 yılı aşkın zamandır sinema yazarlığı yapıyordu. Kara, reklam alanında sanat yönetmeni olarak çalıştı, televizyonlara sinema programları yaptı.

Metin yazarlığını ve yönetmenliğini yaptığı Erkan Yücel Belgeseli’nin yanı sıra Mesut Kara’nın “Artizler Kahvesi, "Yeşilçam’da Unutulmayan Yüzler", "Pendikli Yıllar ve Sinemasal Anılar", "Sinema ve 12 Eylül" ve "Yeşilçam Hatırası" adlı yayınlanmış 5 kitap çalışması var.

Birçok dergide yazarlık ve editörlük yapan Kara, Show TV’de yayınlanan "CineShow" adlı sinema programının metin yazarlığı ve danışmanlığını yaptı, Kanal 6’da yayınlanan "Hayalet Mektebi" adlı sinema programını hazırlayıp sundu. Kara, Klaros Yayınları’nda 22 kitaplık "Sinema Kitaplığı" serisinin editörlüğünü de üstlendi.

Mesut Kara'nın, ağırlıkla Yeşilçam'a dair sinema yazıları Kasım 2012'den bu yana Evrensel gazetesinde yayımlanıyordu.