Türkiye'nin caz sanatçısı 'Mr. Cole' lakaplı Mehmet Karatosun hayatını kaybetti

Türkiye'nin Nat King Cole'u olarak bilinen caz sanatçısı "Mr. Cole" lakaplı Mehmet Karatosun, tedavi için gittiği Almanya'da böbrek yetmezliği sebebiyle hayatını kaybetti. Karatosun, uzun yıllar Türkiye'nin önde gelen müzisyenlerinden İlhan Gencer Orkestrası ile çalışmıştı.

18.07.2021 19:51 | Son Güncelleme : 19.07.2021 09:52

Uzun yıllar Almanya'da restoran işletmeciliği ve caz müziği yaptıktan sonra 25 yıl önce Muğla’ya dönen; bar ve müzikhollerinde caz müziği yapan, uzun yıllar Türkiye'nin önde gelen müzisyenlerinden İlhan Gencer Orkestrası ile çalışan 82 yaşındaki “Mr. Cole” lakaplı Mehmet Karatosun, tedavi için gittiği Almanya'nın Köln kentinde bugün böbrek yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetti. 

“BODRUM'DA CAZ DEYİNCE ‘MR. COLE' AKLA GELİRDİ”

Karatosun'un yakın arkadaşlarından sanatçı Feraye Işıl yaptığı açıklamada, “Türkiye'nin Nat King Cole'u olarak bilinirdi. ‘Mr. Cole' olarak tanıdığımız Mehmet arkadaşımız Bodrum'un gecelerine yıllarca çok önemli ve değerli katkıda bulundu. Caz deyince ‘Mr. Cole' akla gelirdi. Dünyaca ünlü isimler onu dinlemek için giderdi. Dünyaca ünlü caz müziklerini çok iyi okurdu, sevilen sayılan değerli bir arkadaşımızdı, ölümü bizleri çok üzdü. ‘Mr. Cole'un cenazesi önümüzdeki günlerde İzmir'e getirilerek memleketi Karşıyaka'da toprağa verilecek, şu anda yakınları cenaze işleri ile uğraşıyor” dedi.

Karatosun İstanbul, İzmir, Antalya, Marmaris ve Bursa müzikhollerinde de sahne almıştı.

Sıradaki Haber Yükleniyor