Killing Joke'un gitaristi Kevin 'Geordie' Walker 64 yaşında hayatını kaybetti

2023 yılında hayatını kaybeden ünlüler Hayatını kaybetti Kimdir
Killing Joke'un gitaristi Kevin 'Geordie' Walker 64 yaşında hayatını kaybetti

Britanya'nın en önemli rock gruplarından Killing Joke'un 1979 ile 1996 yılları arasında gitaristliğini yapan Kevin 'Geordie' Walker 64 yaşında hayatını kaybetti.

1978 yılında kurulan gruba 2002 yılında yeniden dönen Walker'ın ölümünü grup üyelerinden Martin Adkins bir video paylaşarak duyurdu.

Adkins ve Walker The Damage Manuel'de de birlikte çalışmıştı.

Killing Joke grubu daha sonra geniş bir açıklama yayınladı. Efsanevi müzisyenin felç geçirdikten sonra öldüğü belirtilen açıklamada Walker'ın birkaç yıldır Prag'da oturduğu da belirtildi.

Mesajda "Killing Joke'un efsanevi gitaristi Kevin "Geordie" Walker'ın Prag'da felç geçirdikten sonra vefat ettiğini büyük bir üzüntüyle doğruluyoruz. Mahvolduk, huzur içinde uyu kardeşim" denildi.

KEVIN 'GEORDIE' WALKER KİMDİR?

Britanyalı Killing Joke grubu; Metallica, Foo Fighters. Nine Inch Nails ve Nirvana gibi efsane gruplara ilham kaynağı olmuştu.

80'lerin başında doğan Killing Joke grubu en sonra Full Spectrum Dominance adlı bir single'ı geçen mart ayında piyasaya sürmüştü. Ayrıca Londra'daki Royal Albert Hall'da kapalı gişe bir konser düzenlemişti.

Grubun ilk albümü türünün en iyi örneklerinden biri ve gelecek olanın öncüsü olarak kabul edilmişti. Grubun en başarılı şarkısı Love Like Blood olmuştu. En tartışmalı şarkısı ise Eighties'di. Nirvana'nın Come as you are adlı şarkısı, Eighties'e benzer bir riff içeriyordu. Aslında Kurt Cobain'in iki şarkı arasındaki benzerliği fark ettiği buna rağmen kendi şarkısının daha iyi olduğu düşüncesiyle şarkıyı 1992'de yayınladı. Cobain haklı çıktı ve Killing Joke grubu benzerlik nedeniyle şikayetçi oldu. Ancak iş telif hakkı ihlali davası aşamasına gelmedi. Neden olarak ise kişisel ve mali sebepler gösterildi. Ancak bu konuyla ilgili farklı görüşler de mevcut. Kimilerine göre dava açıldı. Genel kanı ise dava açılmadığı yönünde. İki grup arasındaki çatışma Kurt Cobain'in 1994 yılında beklenmedik bir şekilde ölümüyle sona erdi.

Kaynak: Haber Global TV