"anayasa mahkemesi" haberleri

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığınca HDP'nin kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi'nde yeniden açılan davada ilk inceleme için raportör görevlendirildi.
Anayasa Mahkemesi 3 parti hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi. Gerekçe olarak ise mali denetimlere ilişkin..
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "Anayasa Mahkemesini ve kararlarını eleştirebiliriz. Anayasa Mahkemesine yapılan atamaları eleştirebiliriz; ama kurum olarak..
MHP lideri Devlet Bahçeli, Anayasa Mahkemesi'nin HDP iddianamesini iade etmesi hakkında açıklama yaptı. Bahçeli, "Süreç kesinlikle uzamamalı, yeni bir huku..
HDP'li Ömer Faruk Gergerlioğlu, milletvekilliğinin düşürülmesi işleminin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) başvurdu.
Yargıtay Ceza Genel Kurulu, eski Anayasa Mahkemesi (AYM) üyesi Erdal Tercan'a Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden verilen 10 yıl 7 ay 15 gün hapis c..
AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, "2023'te HDP'yi sandığa gömerek, inşallah bir tabela partisi haline getireceğiz" açıklamasında bulundu. 
CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu, dokunulmazlığının kaldırılması için hazırlanan fezlekenin yeniden düzenlenmesi talebinin reddedilmesine yaptığı..
Meclis Başkanı Mustafa Şentop, HDP'li vekillerin fezlekeleriyle ilgili, "Karma komisyonu dosyanın içeriklerine bakarak bir karar verecektir" dedi. Şentop,..
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Yanlış ve mahsurlu olsa da Anayasa Mahkemesi'nin kararları bağlayıcıdır" dedi. 
Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, "Anayasa Mahkemesi kararlarının uygulanmaması, Anayasa'yı tamamen anlamsız ve işlevsiz hale getirebilir" açıklaması..
Savcılık, Anayasa Mahkemesi'nin Enis Berberoğlu kararına uyulmasına yönünde mütalaa sundu. Enis Berberoğlu'nun yeniden yargılanması yönünde görüş bildirild..
Anayasa Mahkemesi, çalışanın kurumsal e-posta hesabının denetlenmesiyle ilgili dikkat çeken bir karar verdi. 
Meclis Başkanı Mustafa Şentop, Anayasa Mahkemesi'nin Enis Berberoğlu kararıyla ilgili olarak, AYM'ye bir yazı göndereceklerini söyleyerek, "Meclis'in adını..
Anayasa Mahkemesi 'zimmet', 'resmî belgede sahtecilik' ve 'güveni kötüye kullanma' suçlarından yargılanıp ceza alan; ancak hükmün açıklanmasının geri bırak..
Anayasa Mahkemesi (AYM) üyeliğine Yargıtay Büyük Genel Kurulunca gösterilen üç aday arasından Yargıtay Üyesi İrfan Fidan seçildi.
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) Enis Berberoğlu kararı ve Bakan Soylu'nun annesine yönelik hakaret içerikli paylaşım hakkında açı..
AYM'nin Enis Berberoğlu kararını değerlendiren CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, "Ey ilk derece, istinaf, Yargıtay, artık yargıyı daha fazla çürütmeyin, y..
Anayasa Mahkemesi (AYM), Enis Berberoğlu hakkında daha önce verilen ihlal kararının uygulanmadığı gerekçesiyle yapılan ikinci başvuruda yeniden ihlal karar..
Anayasa Mahkemesi (AYM), Enis Berberoğlu'nun AYM kararının gereğinin yerine getirilmemesi nedeniyle yaptığı bireysel başvuruyu bugün görüşecek.
Anayasa Mahkemesi (AYM), ABD'li din adamı Andrew Craig Brunson'un bireysel başvurusunu 'kabul edilemez' buldu.
Anayasa Mahkemesi, gözaltında götürüldüğü polis merkezinin çay ocağında çıplak aramaya maruz kaldığını iddia eden Rüya Ağdaş Sönmez'in başvurusunu karara b..
Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, Anadolu Kültür AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala'nın bireysel başvurusunu 29 Aralık'ta görüşecek.  
Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliği suçundan hapis cezası alan eski Yargıtay üyelerinin "görevi kötüye kullanma" suçu yönünden Yüce Divan sıfatıyla Anay..
Uyuşmazlık Mahkemesinde, başkanlığa Anayasa Mahkemesi Üyesi Celal Mümtaz Akıncı'nın, başkanvekilliğine ise Anayasa Mahkemesi Üyesi Muammer Topal'ın seçilme..
Yargıtay'da yeni Anayasa Mahkemesi üyeliği için yapılan seçimde İrfan Fidan, Nevzat Özsoy ve Mustafa Erol en çok oyu alan isimler oldu. 3 isimden biri Cumh..
Anayasa Mahkemesi (AYM) tutuklu Osman Kavala'nın hak ihlali ile ilgili başvuru dosyasını Genel Kurul'a sevk etti.
Anayasa Mahkemesi, aynı ilde birden fazla baro kurulmasının Anayasa'ya aykırı olmadığına karar verdi. 
FETÖ yöneticiliği ve üyeliği suçlarından hapis cezası alan eski Danıştay üyeleri Galip Tuncay Tutar, Vahit Bektaş ve Bülent Olcay'ın, Yüce Divan'da yargıla..
Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Zühtü Arslan, "Sorumluluk makamında olan yetkililerin, bilhassa yargılama sürecinde özenli bir dil kullanmaları gerekmekted..
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Anayasa Mahkemesi kararlarının bağlayıcı olduğunu belirterek, "Tüm kişileri, kurumları bağlar ve kararlarının gereği yapılır"..
Anayasa Mahkemesi, CHP'nin Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile ilgili başvurusunu reddetti.
Anayasa Mahkemesi (AYM), boşanma kararının Tanzanya'daki eşe 17 yıl boyunca tebliğ edilememesini anayasal güvence altındaki evlenme hakkının ihlali olarak..
MHP Grup Başkanvekili Akçay, Anayasa Mahkemesi'nin Enis Berberoğlu kararını eleştirerek "Berberoğlu hadisesinde asıl yargılanması gereken kişi de Kılıçdaro..
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul'da katıldığı programda İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararlarını eleştirdi.
Yeniden Refah Partisi'den yapılan açıklamada, "Anayasa'yı korumakla görevli bir kurumun üyesinin Anayasa'yı askıya almak manasına gelen 'darbe iması'nda bu..
Enis Berberoğlu'nun yeniden yargılanması için 15. Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvuru yapıldı.
AYM'nin Enis Berberoğlu kararıyla ilgili olağanüstü toplantısı yaklaşık 3 buçuk saatin ardından sona erdi.
İYİ Parti Sözcüsü ve İstanbul Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu, "Yargı mensupları tweet atamazlar. Devlet kurumları, arasında tweet atarak kendi itibarına su..
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, "Hakimler, yargıçlar kararlarıyla konuşur. Siyasi çağrışımlar yapabilecek ya da farklı çağrışımlar yaratabilecek bu tip s..
Anayasa Mahkemesi Üyesi Engin Yıldırım, "Işıklar yanıyor" şeklindeki paylaşımı nedeniyle kamuoyundan özür diledi. 
İçişleri Bakan Yardımcıları İsmail Çataklı, Mehmet Ersoy ve Muhterem İnce, tepki çeken paylaşımı nedeniyle Anayasa Mahkemesi (AYM) Üyesi Engin Yıldırım'ı i..
AYM'den yapılan açıklamada, "Herhangi bir üyenin paylaşımı AYM'nin görüşünü yansıtmaz" denildi.
TBMM Başkanı Mustafa Şentop, AYM üyesi Engin Yıldırım'ın 'Işıklar yanıyor' paylaşımına tepki gösterdi. Şentop, "Darbeci reflekslerin gölgesindeki söylemler..
Anayasa Mahkemesi, tüm üyeleri ile saat 14.00'te gündemsiz olarak olağanüstü toplanacak.
Anayasa Mahkemesi (AYM), zorunlu mali sorumluluk (trafik) sigortasında, tazminat borcu ile ilgili genel şartları belirleme yetkisini yürütmeye yetki veren..
Anayasa Mahkemesi'nin, "gizli kalması gereken bilgileri açıklamak" suçundan 5 yıl 10 ay hapis cezası alan Enis Berberoğlu'nun bireysel başvurusunda oy birl..
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Bahçeli'nin sözlerinin ardından gündeme gelen AYM düzenlemesi hakkında, "Demokrasi ve hukukun üstünlüğüne kavuşmak içi her tü..
Ceren Özdemir'in katili Özgür Arduç'un cezaevinden kaçmasına yönelik "ihmali olan kamu görevlileri" soruşturmasına verilen takipsizlik kararını, Özdemir'in..
AYM ile ilgili açıklamalarda bulunan Devlet Bahçeli, "Anayasa Mahkemesi, yeni hükümet sistemine uygun şekilde baştan yapılandırılmalı" dedi.
Anayasa Mahkemesi, 1 Ekim'de çoklu baro düzenlemesinin iptali talebini esastan görüşecek.
Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Zühtü Arslan, yüksek mahkemenin kararını eleştiren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya yanıt verdi. Arslan, yargı kararlarını..
Anayasa Mahkemesi (AYM), boşandığı eşine ödediği yoksulluk nafakasının kaldırılması talebi reddedilen kişinin bireysel başvurusunu "kabul edilemez" buldu.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Anayasa Mahkemesi'ni eleştirdiği sözleriyle ilgili açıklama yaptı. 
Anayasa Mahkemesi, Enis Berberoğlu hakkında hak ihlali kararı verdi. Kararda "Kişi hürriyeti ve güvenliği ihlal edildi. Siyaset yapma hakkı elinden alındı"..
Anayasa Mahkemesi, kızıyla hafta içi telefon görüşmesi yapamayan ve görüşme gününün hafta sonuna alınması talebi reddedilen hükümlünün aile hayatına saygı..
Anayasa Mahkemesi, 24 yıldır kullanılan gecekondunun yıkılmasının hak ihlali olduğuna hükmetti.
AİHM yargıçlığına seçilen Saadet Yüksel yemin ederek görevine başladı. Yüksel için AİHM'de düzenlenen yemin töreninde Anayasa Mahkemesi, Yargıtay ve Danışt..
Anayasa Mahkemesi'nce (AYM) cezaevindeki tutuklu ve hükümlülere, satın aldıkları dergi ve gazete gibi süreli yayınların teslim edilmeyişini 'ifade özgürlüğ..