Yüzyılın felaketinin ardından emlak piyasası...

Gündem haberleri Yaşam Haberleri Deprem Kahramanmaraş Depremi İstanbul depremi Konut Emlak haberleri İstanbul Kahramanmaraş Adıyaman Hatay Gaziantep Ekonomi haberleri
Yüzyılın felaketinin ardından emlak piyasası...

Asrın felaketinin üzerinden tam bir yıl geçti. Bu sürede bir yandan yaralar sarıldı bir yandan da ülkede kentsel dönüşüm çalışmaları hızlandı. Yaşanan depremle birlikte vatandaşlar, fay hattına uzak, nüfus yoğunluğunun az olduğu, az katlı ve yeni binaları tercih etmeye başladı.

Asrın felaketinin ardından tam bir yıl geçti. Bu sürede yaralar sarılmaya devam edilirken bir yandan da Türkiye'nin dört bir yanında yeni konutlar yükseldi, kentsel dönüşüm hız kazandı. Vatandaşlar, az katlı daha güvenilir binalarda oturmayı tercih etti. Peki, 6 Şubat Depremi emlak sektörünü nasıl etkiledi, hangi şehirlere ilgi arttı? Arsa satışlarının artmasında depremin etkisi hangi boyutta? Uzmanları anlattı.

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE ARTIŞ

2023 yılının emlak sektörü açısından durağan bir yıl olduğunu belirten Gayrimenkul Uzmanı Mustafa Koçak, "6 Şubat depremiyle birlikte yavaşlamaya başlayan konut piyasası, Mayıs ayında başlayan faiz artırımları ile birlikte durağan seyretmeye devam etti. Depremin ardından yeniden gündem olan kentsel dönüşümle birlikte eski binalarda yenileme talepleri artmaya başladı. Ancak malikler arasındaki anlaşmazlık ve maliyetin yüksek olması kentsel dönüşümün önünde engel olmaya devam etti" dedi.

Yüzyılın felaketinin ardından emlak piyasası... - Resim : 1
Depremlerin ardından arsalara talep arttı.

ARSALARA YOĞUN İLGİ 

Pandemi sürecinden itibaren arsa ve arazilere talebin yüksek olduğunu anlatan Koçak, şu bilgileri paylaştı: "6 Şubat depremi ile birlikte zirve yaptı ve 2023 yılında çoğunluğun arsa-arazinin oluşturduğu konut dışı gayrimenkul satışları 1 milyon 723 bin 510 adetle tamamlandı. Toplam satışlara baktığımızda konut dışı satışların toplam satışlar arasındaki payı yüzde 58 ile son 11 yılın en yüksek oranı oldu."

"Yaşanan depremle birlikte talep, fay hattına uzak, nüfus yoğunluğunun az olduğu, az katlı ve yeni binalara doğru kaymaya başladı. İstanbul’da özellikle Şile bölgesi pandemi dönemiyle birlikte yoğun talep görmeye başlamıştı. Depremin de etkisiyle birlikte bu talep daha da arttı. Fay hattına uzaklığı, konut yoğunluğunun az olması, şehir merkezine yakınlığı gibi etkenlerden dolayı bu tip bölgeler daha çok tercih edilmeye başladı." 

ANKARA DETAYI

İstanbul, İzmir ve Ankara’daki konut satışlarının 2022 ve 2023 yılları arasında kıyasladığında, yıl bazında İstanbul’da yüzde 30, İzmir’de yüzde 27 daha az konut satışı yaşandığına dikkat çeken Koçak, "Ankara’da konut satışları yüzde 10 düşmüştür. Üç büyük ili kıyasladığımızda depremin ardından Ankara’nın, İstanbul ve İzmir’e nazaran daha çok tercih edildiği yorumunda bulunabiliriz. Hem ulaşım olarak deprem bölgesine daha yakın olması, hem de deprem tehlike haritasına göre düşük tehlikeli bir bölge olması tercih sebepleri arasında gösterilebilir" bilgisini paylaştı. 

Yüzyılın felaketinin ardından emlak piyasası... - Resim : 2
Uzmanlar, prefabrik evlerin de depremlerin ardından satışlarının arttığı bilgisini paylaştı.

PREFABRİK YAPILAR

Gayrimenkul Uzmanı Gamze Özlü ise 17 Ağustos'un ardından 6 Şubat depremlerinin kentsel dönüşüm alanında farkındalık yarattığını belirterek, "Artık yetkililer, bu konuya  sıkı bir şekilde el attı ve anayasada yapılması gereken değişiklikleri yaptı, engelleri kaldırdı yeni dönemde bu binalar malikler tarafından istense de istenmese de yıkılıp yeniden yapılacak. Tabii ki bu durum bazı kişilere belli ölçülerde mağdur ediyor gibi gözükse bile sonuç olarak herkes için kesinlikle en iyisi olacak" diye konuştu.

sibel.gulersoyler@haberglobal.com.tr

Kaynak: Web Özel