Yunanistan'dan iki yeni Navtex duyurusu

Yunanistan, 'nin sorumluluk sahasında iki Navtex duyurusu yayınladı. Türkiye de buna karşılık Navtex duyurularını yineledi.

03.10.2020    09:05

Yunanistan, Doğu Akdeniz'de Türkiye'nin sorumluluk sahasında olan bölgede iki Navtex duyurusu yayınladı. Bu Navtex provokasyonu üzerine, Türkiye kendi sorumluluk sahasında olan söz konusu alanlar için yeniden Navtex duyurusu yayımladı.

Antalya Navtex İstasyonu tarafından yapılan duyuruda Türk Navtex servis sahası içindeki bir alana ilişkin yetkisiz bir istasyon tarafından duyuru yayımlandığı, söz konusu duyurunun yetkili olan Antalya Navtex İstasyonu tarafından yeniden yayımlandığı bildirildi. Duyuruda 6 Ekim ve 8 Ekim'de Doğu Akdeniz'de belirtilen sahalarda atış eğitimleri yapılacağı ifade edildi.

GÜVENLİK KAYNAKLARI: YUNANİSTAN DİYALOG MASASINI DEVİRME GAYRETİNDE

Güvenlik kaynakları, Yunanistan tarafından atış eğitimleri maksadıyla Doğu Akdeniz'de geniş bir alanda ve yetkisiz bir istasyon tarafından duyurusu yapılan söz konusu Navtex'lerin sorunların çözümüne değil, bölgede gerginliğin artmasına neden olacağını ifade etti.

Türkiye'nin Ege ve Doğu Akdeniz'deki sorunların uluslararası hukuk, diyalog ve iyi komşuluk ilişkileri içinde çözümünden yana olduğunu belirten kaynaklar, Türkiye'nin bu konuda birçok adım attığını, çözüme katkı sağlayabilmek adına bazı askeri tatbikatların kapsamını azaltmayı, bazılarını ise ertelemeyi dahi değerlendirdiğini bildirdi. 

Kaynaklar, Türkiye'nin tüm bu iyi niyetli adımlarına karşılık Yunanistan'ın ise diyalog masasını devirme gayreti içinde olduğunu vurguladı.

Kaynak: DHA

Son Güncelleme : 03.10.2020 - 09:43
Sıradaki Haber Yükleniyor