"yunanistan" haberleri

Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan'ın sığınmacıları geri itmesine ilişkin, "Yunan hükümetini ve geri itmelere dahil olan tüm unsurları, 18 Mart Mutabakatı'nın..
Ekonomik krizin eşiğindeki Yunanistan'da halk umudunu Osmanlı definelerine bağladı. Ülkede son iki yılda 2 bin 440'ın üzerinde arama cihazı satılırken, Ati..
20 Şubat'ta 14 yaşında çocuğa cinsel saldırı şüphesiyle gözaltına alınan Yunan tiyatro sanatçısı ve Yunanistan Ulusal Tiyatrosunun eski Sanat Yönetmeni Dim..
NATO'nun 'Defender Europe 21' tatbikatı için ABD, Yunanistan'ın Batı Trakya bölgesinde yer alan Dedeağaç'a 1800'den fazla zırhlı araç ve en az 20 bin asker..
Emekli Koramiral Kadir Sağdıç, Ege'de Yunanistan F-16'larının Türk gemisini taciz etmesini yorumladı. Sağdıç, "ABD eski gücünde değil, ittifaklara ihtiyacı..
Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan'ın Halkidiki kentinde tespit edilen Osmanlı döneminden kalma 201 mezara ilişkin açıklama yaptı.
Yunanistan'ın başkenti Atina'da doktorlar ve sağlık personelleri düşük maaşları ve kısıtlı personel sayısını protesto etmek için bir günlük grev yaptı. Güv..
Kuzey Ege'de 4 Yunan F-16'sı bilimsel ve teknik araştırmalar yapan Çeşme Gemisi'ni taciz etti. MSB, 1000 metre irtifadan yapılan tacize gerekli karşılığın..
Edirne'nin Enez ilçesinde yasa dışı yollarla Yunanistan'a götürülmek için çuvallar içerisinde ormanlık alanda saklanan 750 kilo midye ele geçirildi.
Batı Trakya'da Yunanistan ile ABD arasında ortak tatbikat gerçekleştirilecek. Yarın gece Dedeağaç'a gelecek olan ABD ordusuna ait 145 helikopter ile yüzler..
Yunanistan'ın istişari görüşmelerin başladığı 25 Ocak'tan bu yana Ege'de, gerginliği tırmandırmaya yönelik tatbikattan, denizaltı görevlerine kadar birçok..
Yunanistan'da yönetmen ve oyuncu Dimitris Lignadis, önceki yıllarda reşit olmayan kişilere karşı cinsel saldırıda bulunduğuna yönelik iddialar nedeniyle gö..
Ocak ayında Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis'in AB yönetimine yazdığı mektupla başlayan "Aşı pasaportu" veya "aşı sertifikası" tartışmalarında ilk a..
Yunanistan'da son 12 yılın en soğuk kışı yaşanırken dondurucu soğukta hayatını kaybedenlerin sayısı 4'e yükseldi. Kötü hava koşulları nedeniyle 250 bin kiş..
AFAD, Yunanistan'da saat 6.36'da 5.2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiğini duyurdu
Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis'in Kıbrıs konusunda Türkiye hakkında yaptığı açıklamalara Recep Tayyip Erdoğan'dan sert yanıt gelmişti. Yunan basın..
Dışişleri Bakanlığı Atina'da düzenlenen Dostluk Forumu'na tepki gösterdi. Yapılan açıklamada "Türkiye ve Kıbrıs Türklerinin olmadığı hiçbir forumun işbirli..
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis'in Türkiye hakkındaki söylemlerine karşı çıkarak, "..
Yunanistan'da vaka sayılarındaki ciddi artış endişeye neden oldu. Yunanistan Başbakanı Miçotakis ulusa sesleniş konuşmasında 11-28 Şubat tarihleri arasında..
Ekonomik dar boğazda olmasına rağmen silahlanma harcamalarından geri durmayan Yunanistan'ın sınırdaki askeri personele 6 aydır maaş ödeyemediği haberlerini..
İsrail ile Yunanistan arasında yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı olanların iki ülke arasında herhangi bir kısıtlama olmaksızın seyahatine imkan sağlaya..
Doğu Akdeniz'de gerilimi tırmandıran ve ekonomik çöküşe rağmen silahlanan Yunanistan'da Meriç (Evros) sınır bölgesindeki askeri birliklerde görev yapan per..
Türk ve Yunan askeri heyetleri arasındaki teknik görüşmelerin 9'uncusu NATO Karargahı'nda yapıldı. 
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye ve Yunanistan'ın değerli NATO müttefikleri olduğunu belirterek, ittifakın rolünün iki ülke arasındaki anlaşm..
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Yunanistan ile güven artırıcı önlemler toplantısına ilişkin, "Devamı için Yunan komşularımızın Ankara'ya gelmelerini bekl..
Kardak Kayalıkları bölgesinde Türkiye ile Yunanistan Sahil Güvenlik botları arasında gergilik yaşandığı haberleriyle ilgili Sahil Güvenlik Komutanlığı ve İ..
Yaklaşık 11 milyon nüfusa sahip Yunanistan'da aşı programının uygulanmaya başlandığı 27 Aralık 2020 itibariyle 170 bin kişinin aşı olduğu açıklanırken, Yun..
Yunanistan 25 Mart Bağımsızlık Günü törenlerine davet ettiği Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'den "olumsuz" yanıt aldı
Yunanistan'da Başpiskopos İeronimos'un İslam ve Müslümanlara yönelik açıklamasına tepkiler sürüyor. Batı Trakya Türkleri, "Bu açıklamaları kınıyoruz ve Yun..
ABD'nin Yunanistan ile yapılan ortak tatbikatın ardından 30 adet "Black Hawk" tipi saldırı helikopterlerinin Dedeağaç Dimokritos Havalimanı'nı merkez üs ol..
Mali krizin eşiğindeki Yunanistan, Fransa'dan 2,3 milyar euro karşılığında satın alacağı 18 Rafale savaş uçağı için anlaşma imzaladı.
Türkiye ile Yunanistan, 5 yıl aradan sonra Ege ve Doğu Akdeniz'deki sorunlarını ele almak için istikşafi görüşmelerin 61. turunu bugün İstanbul'da yapacak.
Yarın gözler İstanbul'da olacak... Türkiye ve Yunanistan 5 yıl sonra tekrar masaya oturuyor. Yunanistan ile istikşafi görüşmelerin 61. turu yapılacak. Görü..
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye-AB ilişkileriyle ilgili açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, "Türkiye her zaman, bir söz verdiği zaman o sözünü yer..
Yunanistan Parlamentosu, İyon Denizi'nde ülkenin kara sularını 6 milden 12 mile çıkarılmasını öngören yasa tasarısını onayladı.
Dışişleri Bakanlığı'ından yapılan açıklamada " Yunanistan'ın İyon Denizi'nde karasularını 12 deniz miline çıkarmaya yönelik tasarrufu, Mora Yarımadası'nın..
Milli Savunma Bakanlığı, Türkiye ile Yunanistan askeri heyetleri arasında "ayrıştırma usullerinin" ele alındığı teknik toplantının sona erdiğini bildirdi.
Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Türkiye ile Yunanistan arasında doğrudan müzakerelerin yeniden başlayacak olmasının, Doğu Akdeniz'de gerçek bir kalıcı..
Avrupa İşleri Profesörü ve Uluslararası İlişkiler Analisti, Jeopolitik Güvenlik Uzmanı Dr. Giorgos Filis Yunan haber sitesi Pentapostagma'ya verdiği röport..
Yunanistan'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında getirilen kısıtlamaların gevşetilmesi kararlaştırıldı.
Ekonomik krizin eşiğindeki Yunanistan'ın en büyük Askeri Araç Sanayi (ELVO) yeni sahipleri olan İsrailli Plasan kooperatifine Şubat ayında devredilecek. İs..
Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Sözcüsü Peter Stano, Yunanistan'a Türkiye ile yapacağı istikşafi görüşmelerde, talep etmesi halinde, AB'nin destek verebilece..
Avrupa Birliği (AB) Komisyonu sözcülerinden Peter Stano, Türkiye ile iş birliğine dayalı yapıcı bir diyalog istediklerini söyledi.
Yunanistan'dan Türkiye'ye yönelik yapılan açıklamada, "Türkiye ile istikşafi görüşmelere biz de hazırız" denildi.
Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres'in Kıbrıs meselesi için yaptığı gayriresmi 5'li konfer..
Kardak Kayalıkları bölgesinde Türk Sahil Güvenlik botu ile Yunan Sahil Güvenlik botu arasında sürtme yaşandığı açıklandı.
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, sorunların çözümüne yönelik Yunanistan ile yapılan görüşmelerin yeniden başlamasından yana olduklarını belirterek, "Görüş..
Yunan medyası, Suudi Arabistan Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın emriyle çok sayıda F-15 jetinin Girit'teki Suda Üssü'ne Türkiye'ye gözdağı vermek için..
Ekonomik dar boğazda olmasına rağmen silahlanan Yunanistan'ın Dünya Bankası ve Avrupalı kreditörlerle imzaladığı ilk mutabakat muhtırasından geri kalan 11,..
Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis ve diğer üst düzey hükümet yetkililerinin koronavirüs aşısını ilk olanlar arasında yer alması ve bu anlara dair fot..
Yunanistan'da, İyon Denizi'nde kara sularının 6 milden 12 mile çıkarılmasıyla ilgili kararname, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, "Yunanistan'ı sağduyuya ve iyi komşuluk ilişkileri çerçevesinde bölgede barış ve istikrarı güçlendirme çabalarımıza..
Yunanistan'ın İyon Denizi'nde karasularını 6 milden 12 mile çıkarmasıyla ilgili kararnamenin Yunan Danıştay Mahkemesince onaylandığı bildirildi.
Yunanistan sahil güvenlik gemisinin, düzensiz göçmenleri şişme bota aktarıp, Türk karasularına iterek Ege'nin soğuk sularında ölüme terk etmesi, Türk Deniz..
Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Doğu Akdeniz'deki gelişmeler nedeniyle Yunanistan'ın Türkiye'ye yönelik ambargo talebini doğru bulmadığını söyledi.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Yunanistan'ın mültecilere gösterdiği işkence ve insanlık dışı muamelelere sert tepki göstererek "Frontex'in görmezden geldi..
Bakan Çavuşoğlu, Twitter'dan Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'a verdiği yanıtta, "Sevgili Niko, işte yeni yıl için dostça bir tavsiye: Başkalarınd..
Yunanistan'ın, 18 Rafale savaş uçağı için Fransa'ya 2,3 milyar euro ödeyeceği bildirildi.
Avusturya'da İçişleri Bakanı Nehammer, sığınmacıların Avusturya'ya getirilmesine karşı olduklarını kaydederek, Yunanistan'la iş birliği içinde olduklarını..
Yunanistan'da Miçotakis hükümeti, 2021 için ayrılan savunma bütçesini 2,5 milyar euroya çıkarırken, ülkedeki üç sendika üyesi başkent Atina'daki Başbakanlı..
Yunanistan, 2021 savunma bütçesi kapsamındaki silahlanma payını, bu yıla göre 5 kat artırarak 2,5 milyar avroya yükseltti.
Bakan Akar, Yunanistan'ın AB'ye sırtını dayayarak başka kapılardan medet umduğunu ifade etti. Bakan Akar, son dönemdeki NAVTEX ilanlarıyla ilgili olarak, "..
Yunanistan unsurlarınca, Aydın'da ve Muğla'nın Bodrum ilçesi açıklarında Türk karasularına sürüklenmeye bırakılarak ölüme terk edilen göçmenleri, Türk Sahi..
Ekonomik krizden çıkış arayan Yunanistan, antik ve modern çağa ait eserlerin başka ülkelerdeki müzelere en fazla 50 yıllığına kiralanmasını öngören yasa ta..
Yunanistan'ın yüksek tirajlı gazetesi Kathimerini'ye analiz yazan Yunanistan Başbakanı Miçotakis'in Ulusal Güvenlik Danışmanı Aleksandros Diakopulos, Türki..
Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Türkiye ile yaşadıkları anlaşmazlığı "Türkiye-Avrupa Birliği (AB) anlaşmazlığına çevirmeyi başardıklarını" savunar..
Yunan askerlerinin, Ege'de sahil güvenlik gemisiyle açık denize getirdikleri göçmenleri ölüme terk ettiği anların görüntüleri ortaya çıktı.
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Yunan basınında Türkiye'nin AB zirvesi öncesinde Ege ve Akdeniz'deki askeri faaliyetlerini artırdığına dair çıkan h..
Dışişleri Bakanlığı, "Hiçbir yaptırım Türkiye'nin egemen haklarından taviz vermesine asla neden olmayacak. Yunanistan bir an önce Türkiye ile koşulsuz diya..
Ege Denizi'nde Yunanistan Sahil Güvenlik unsurlarının aralarında çocukların da bulunduğu mülteci botlarını batırmaya yönelik yaptığı gayri insani hareketle..
Türkiye ve Yunanistan arasında gerilimin azaltılması için NATO nezdinde devam eden görüşme trafiği kesildi. Güvenlik kaynakları, Yunanistan'ın toplantılara..
Yunanistan'ın orta kesimindeki Thiva şehri yakınlarında 4,5 büyüklüğünde deprem meydana geldi.
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Doğu Akdeniz'le ilgili olarak, "Türkiye bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da önkoşulsuz diyaloğa açık yaklaşımı..
Yunanistan'da açıklanan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayılarının "gerçeği yansıtmadığı" öne sürüldü. İddialarla ilgili soruşturma başlatıldı.
Doğu Akdeniz'de gerilimi tırmandıran Yunanistan'ın F-35 tipi savaş uçağı almaya yönelik resmi talebine ABD'den yanıt geldi. ABD'nin Yunanistan Büyükelçisi..
Doğu Akdeniz'de gerilimi tırmandıran Yunanistan Silahlı Kuvvetleri, Girit Adası'nda konuşlu bulunan Ruslar'a ait S-300 hava ve füze savunma sistemini test..
Yunanistan'da İskeçe Müftüsü Ahmet Mete aşırı sağ gruplar tarafından tehdit edilerek, kaldığı binanın asansörüne "İyi Türk ölü Türk'tür" yazısı yazıldı.
Yunan İstihbarat Teşkilatı eski üyesi Savvas Kalenderidis, Dağlık Karabağ'da Ermenistan'ın yenilgisine dikkat çekerek, "Böyle giderse biz de Ermeniler gibi..
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, "Yunanistan tehdit diliyle ve AB'yi arkasına almaya çalışarak bir sonuca ulaşamayacağını artık anlamalı" dedi.
Yunanistan'da 17 Kasım Öğrenci Direnişi'nin 47. yıl dönümünde yüzlerce kişi koronavirüs yasaklarına rağmen sokaklara döküldü. Yasağı ihlal eden göstericile..
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi. Bahçeli, anayasa çalışması tartışmaları hakkında "Tür..
Ege'de, aralarında çocukların da olduğu onlarca mülteciyi taşıyan botları batırabilecek manevraları gemilerle yapmaktan çekinmeyen Yunan askerleri, botları..
Edirne'nin Enez ilçesi açıklarında, bir balıkçı teknesinin alabora olup batması sonucu kaybolan Kemal Abay'ın (52) cansız bedeni, Yunanistan'ın Limni Adası..
Yunanistan'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle son 24 saatte 71 kişinin hayatını kaybetmesiyle günlük en yüksek ölüm sayısına ulaşıldı.
Danimarka'dan sonra dört Avrupa ülkesine ve ABD'ye yayılan vizon tehlikesi Yunanistan'da da ortaya çıktı. Bu yeni mutasyon daha bulaşıcı ve ölümcül bir sal..
Anadolu Efes, THY Euroleague 8. hafta maçında Yunanistan'ın Panathinaikos OPAP takımını 80-77 mağlup ederek dördüncü galibiyetini aldı.
Türkiye Oruç Reis için yeni Navtex duyurusu yayınladı. Navtex, Yunanistan'ın Lozan Barış Anlaşması'nı ihlal ettiğini gerekçe göstererek, gayri askeri statü..
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Yunanistan'ın kredi notunu "B1"den "Ba3"e yükseltti, görünümünü "durağan" olarak belirledi.
Yunanistan artan koronavirüs vakalarından sonra bir kez daha karantina kararı aldı. Tüm ülkede uygulanacak karantina tedbirleri Başbakan Miçotakis tarafınd..
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, "Yunanistan'ı, gerek Doğu Akdeniz deniz yetki alanları meselesinin, gerek iki ülke arasında birbiriyle bağlantılı d..
Yunanistan'da başkent Atina ve Selanik'in de aralarında olduğu çok sayıda kentte, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarındaki hızlı artış nedeniyle salı..
ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı O'Brien "Depremin ardından dualarımız Türkiye ve Yunanistan halkıyla. Her iki ülkenin farklılıklarını bir kenara bırakarak, i..
İzmir Seferihisar'da meydana gelen şiddetli depremde, Yunanistan'ın Samos adasında da pek çok bina hasar aldı. Yunanistan Jeoloji Enstitüsü Müdürü Akis Ts..
Yunanistan'ın Türkiye'ye en yakın kara parçası olan Meis Adası'na, bu sabah Kaş'tan da çıplak gözle görülebilecek şekilde ülke bayrağı asıldı. 
Güvenlik kaynakları, Yunanistan'ın 29 Ekim'i, Türkiye'nin ise 28 Ekim'i kapsayacak şekilde ilan ettiği Navtex'leri iptal ettiğini açıkladı. Türkiye'nin Nav..
Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile Atina'da bir araya gelen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye hakkında kritik açıklamalarda bulundu
Yunanistan'da artan koronavirüs (Covid-19) vakaları nedeniyle 00.30-05.00 saatlerinde sokağa çıkma yasağı getirildi.
Dışişleri Bakanlığı, Kıbrıs Rum Kesimi'nde düzenlenen Mısır-Yunanistan- GKRY zirvesi sonunda yayımlanan bildiriye tepki gösterdi: "Ülkemize karşı mesnetsiz..
Semadirek, Limni ve Bozbaba adalarının Lozan anlaşmasıyla belirlenen gayri askeri statüsünün ihlal edildiği belirtilerek iki ayrı Navtex duyurusu yayımland..