Toz bulutu Ceylanpınar semalarını kapladı

Şanlıurfa sağanak yağış hava durumu
Toz bulutu Ceylanpınar semalarını kapladı

Suriye üzerinden gelen toz bulutu Şanlıurfa’nın sınır ilçesi Ceylanpınar’da gökyüzünü kapladı.

Suriye üzerinden gelen toz bulutu Şanlıurfa’nın sınır ilçelerinde etkili oldu. Öğle saatlerinden itibaren etkili olan toz, Ceylanpınar ilçesinin semalarını kapladı.

Görüş mesafesinin yer yer 20 metreye kadar düştüğü ilçe adeta kızıla boyanırken toz bulutu ilerleyen saatlerde Şanlıurfa merkeze kadar ulaştı.

Yetkililer, toz bulutu nedeniyle çocuk, yaşlı ve kronik hastalığı olan vatandaşların solunun sıkıntısı yaşayabileceğini belirterek dikkatli olmaları uyarısında bulundu.

Toz bulutu Ceylanpınar semalarını kapladı - Resim : 1

Yılda birkaç defa yoğun toz bulutu ile karşılaştıklarını söyleyen esnaf ise toz yoğunluğunun yaşandığı gün içerisinde vatandaşların evlerine kapandığını ve fazla alışveriş olmadığını belirtti. 

SAĞANAK YAĞMUR EKİPLERİ ALARMA GEÇİRDİ

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde gece saatlerinden itibaren etkili olan sağanak yağmurun hayatı olumsuz etkilememesi için Suruç Kaymakamlığı Acil Durum Afet Ekibi sabahın erken saatlerine kadar yoğun bir şekilde çalışma yürüttü.

İhbarları anında değerlendiren ekipler, şiddetli yağıştan kaynaklı yaşanan olumsuzluklara anında müdahale etti, vatandaşların imdadına yetişti. Bazı noktalarda oluşan su taşkınlarına karşı iş makineleriyle hızlı bir şekilde müdahale eden ekipler, ilçe genelindeki su giderlerini temizleyerek ev ve iş yerlerine giren suyu tahliye etti.

Toz bulutu Ceylanpınar semalarını kapladı - Resim : 3Toz bulutu Ceylanpınar semalarını kapladı - Resim : 4

Suruç Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili İbrahim Güneş, vatandaşların sağanak yağış sırasında ve sonrasında herhangi bir olumsuzluk yaşamamaları için her türlü tedbiri aldıklarını belirterek, acil durum afet ekiplerinin koordineli bir şekilde çalıştığını söyledi. Yağışın yoğun olduğu mahalleleri ziyaret ederek vatandaşlarla bir araya geldi. Acil durum afet ekiplerinden bilgi de alan Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Güneş, meteorolojiden gelen uyarı üzerine teyakkuza geçtiklerini kaydederek, “Öncelikle yağıştan etkilenen tüm hemşehrilerimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. İlçemizde dün gece saatlerinden itibaren etkisini gösteren şiddetli yağıştan dolayı meydana gelen olumsuzluklara ekiplerimiz anında müdahale ederek sorunların büyümesine engel oldu. Sağanak yağışın ardından ilçedeki kurum amirleri ile birlikte yağıştan etkilenen vatandaşlarımızı ziyaret ederek yanlarında olduk. Gerekli tüm önlemleri aldık ve çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz” diye konuştu.

Kaynak: İHA