Sözcü Çelik: Uluslararası Adalet Divanı’nın aldığı karar çok hayati ve önemlidir

HABER MERKEZİ
Sözcü Çelik: Uluslararası Adalet Divanı’nın aldığı karar çok hayati ve önemlidir

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik Uluslararası Adalet Diva'nın aldığı karara yönelik sosyal medya hesabından açıklamada bulundu. Çelik, "Uluslararası Adalet Divanı’nın, aldığı karar çok hayati ve önemlidir" dedi.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'ten Uluslararası Adalet Divanı'nın almış olduğu kararla ilgil açıklama geldi. 

Sosyal medya hesabından açıklamada bulunan Çelik, "Uluslararası Adalet Divanı’nın, İsrail’in Gazze Şeridi’nde Refah’a yönelik vahşi saldırılarını sonlandırmasına ve Refah sınır kapısının insani yardımlara açılmasına ilişkin aldığı karar çok hayati ve önemlidir. Uluslararası toplum, İsrail’in bu kararın gereğini derhal yerine getirmesini sağlamalıdır.

Bu kararın sahaya nasıl yansıyacağı, kurallara dayalı bir dünya düzeni iddiasında bulunan devletler için bir samimiyet testi olacaktır. Uluslararası toplumun, Uluslararası Adalet Divanı kararının arkasında durması ve kararın takipçisi olması gerekmektedir.

Cumhurbaşkanımızın Gazze için yaptığı çağrılar hem insani hem de siyasi olarak tüm insanlığa yöneliktir. Bu çağrılar bugün insanlık değerlerini korumak için kurulan tüm kurumlar ve uluslararası mahkemeler tarafından da karar olarak açıklanmaktadır. İnsanlık değerlerini korumak için bu kurumları ve mahkemeleri kuranların, sözkonusu Gazze olunca bu kurumları dikkate almamaları kabul edilemez." ifadelerini kullandı.