İletişim Başkanlığından İsveç'in NATO üyeliği kararına ilişkin iddialar hakkında açıklama

haberglobal.com.tr
NATO Cumhurbaşkanlığı Gündem haberleri İsveç
İletişim Başkanlığından İsveç'in NATO üyeliği kararına ilişkin iddialar hakkında açıklama

Son dakika haberine göre, İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi'nden, İsveç'in NATO üyeliği kararı ile ilgili bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan iddialara ilişkin açıklama yapıldı.

Son dakika haberi... 

İletişim Başkanlığı, İsveç'in NATO üyeliği kararına ilişkin iddialar hakkında açıklama yaptı. 

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi tarafından yapılan açıklamada şunlar kaydedildi: 

İsveç'in NATO üyeliği kararı ile ilgili bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan,

"TBMM kararı, Cumhurbaşkanı onayı ve ⁠Resmi Gazete’de yayınlamamız yeterli görülmediği için ABD Kongresi ıslak imzalı kararın aslını görmek istedi" iddiası doğru değildir.

Amerika Birleşik Devletleri, Birleşmiş Milletler Antlaşması, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı ve Kuzey Atlantik Anlaşması (NATO'nun kurucu anlaşması) dahil olmak üzere 200'den fazla çok taraflı anlaşmada depozitör (belgeleri saklayan) ülke konumundadır.

ABD, depozitör ülke sıfatıyla "orijinal" anlaşma metinlerini saklamakta ve uygun şekilde imzalanmalarını kolaylaştırmaktadır. Depozitör ülke, aynı zamanda anlaşmalara ilişkin onay belgeleri gibi belgeleri de almaktadır.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, İsveç'in Kuzey Atlantik Antlaşması'na katılımına ilişkin Türkiye Büyük Millet Meclisince kabul edilen kanunun yayımlanmasına karar vermiş ve İsveç'in NATO'ya katılım protokolüne ilişkin Cumhurbaşkanı Kararını imzalayarak ilgili protokolü onaylamıştır. Karar metni yukarıda da açıkça belirtilen gerekçelerle depozitör ülke olan ABD'ye iletilmiştir. Asılsız iddialara itibar etmeyiniz."