Erdoğan - Zelenski görüşmesi sona erdi

DHA/İSTANBUL
Gündem haberleri Volodimir Zelenski
Erdoğan - Zelenski görüşmesi sona erdi

Son dakika haberine göre, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski resmi ziyaret kapsamında İstanbul'a geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Zelenski Dolmabahçe Sarayı Cumhurbaşkanlığı Ofisi'nde bir görüşme gerçekleştirdi.

Resmi ziyaret kapsamında Türkiye'ye gelen Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski'nin uçağı saat 13.30 sıralarında Atatürk Havalimanı'na indi.

Zelenski akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edildi. İki lider arasında bir görüşme gerçekleştirildi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski arasındaki görüşme saat 19.15 sıralarında başladı. Görüşme 20.45 sıralarında sona erdi.

ZELENSKİ: TÜRKİYE'YE MİNNETTARIM

Görüşme esnasında Zelenski sosyal medya hesabından şunları kaydetti:

"Türkiye'ye Ukrayna'ya verdiği güvenilir destekten dolayı minnettarım. Hem ülkemizin, hem tüm bölgenin, hem de küresel gıda güvenliğinin sağlanması, Karadeniz'de koşulsuz seyir güvenliğinin sağlanmasını gerektirmektedir. Bunu hep birlikte çalışarak başarabiliriz. Türk savunma firmalarıyla ikili işbirliğini ve ortak üretimi güçlendirmek istiyoruz. Ayrıca savaş esirlerimizin ve Rusya'nın esir tuttuğu Kırım Tatarları dahil tüm halkımızın serbest bırakılması konusunda da Türkiye'nin yardımına ihtiyacımız var."

 

ZELENSKİ: SAVUNMA SANAYİİ ORTAKLIĞI İÇİN TEŞEKKÜRLER

Zelenski görüşme esnasındaki bir başka paylaşımında ise şunları kaydetti:

"Türkiye'yi ziyaret edin. İstanbul. Donanmamız için korvetlerin inşa edildiği tersaneler. "Ivan Mazepa" korvetinin hazırlık derecesi ve ekipmanı hakkında bilgi sahibi oldum. Ukrayna Donanması askerleriyle görüştüm. Hizmetiniz için teşekkür ederiz. Devletimize güç katıyoruz. Ayrıca ikinci Ada sınıfı korvetimizin inşaatındaki ilerlemelerle de tanışıp - ona Hetman Ivan Vyhovskyi adını verdim.

Türkiye Cumhurbaşkanı'na ve tüm Türk ve Ukraynalı savunma şirketlerine, ortaklıkları ve barışı yakınlaştırmak ve kalıcı kılmak için birlikte çalıştıkları için teşekkür ediyorum."