Sokağa çıkma kısıtlaması saat kaçta başlıyor? Market, bakkal ve fırınlar açık olacak mı?

'ın yeni tedbirlerini açıklamasının ardından 81 ile genelge gönderdi. Peki sokağa çıkma kısıtlamasının detayları neler? Market, bakkal ve fırınlar açık mı? İşte detaylar..

01.12.2020    00:18

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrası koronavirüs gündemine ilişkin yeni tedbirleri açıkladı. Alınan kararlar doğrultusunda hafta içi her gün gece 21 ile sabah 5 arasında genel sokağa çıkma sınırlaması uygulanacak. Hafta sonları ise genel kısıtlama olacak. Peki sokağa çıkma kısıtlamasının detayları neler, kimleri kapsıyor? Hafta sonu market, bakkal, fırın açık olacak mı? İçişleri Bakanlığı konuya ilişkin 81 il valiliğine genelge gönderdi.

İŞTE DETAYLAR 

SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI SAATLERİ

Yeni bir karar alınıncaya kadar hafta içi 21.00-05.00 arası, hafta sonu cuma 21.00'den pazartesi 05.00’e kadar sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

Yeni önlemler kapsamındaki ilk sokağa çıkma kısıtlaması bugün 21.00’de başlayıp çarşamba sabah 05.00’te bitecek.

 

MARKET, BAKKAL, FIRINLAR AÇIK MI?

Kısıtlamanın olduğu cumartesi ve pazar günleri market, bakkal, kasap ve kuruyemişçiler 10.00-17.00 arasında faaliyet gösterebilecek.

Kısıtlama kapsamında hafta içi ve hafta sonu ekmek üretilen fırın/unlu mamul ruhsatlı iş yerleriyle bu iş yerlerinin ekmek satan bayileri açık olacak.

Lokanta ve restoranlar cumartesi ve pazar günleri 10.00-20.00 arasında sadece paket servis şeklinde hizmet verebilecek.

TOPLU TAŞIMA KULLANILABİLECEK Mİ?

Sokağa çıkma kısıtlaması olan günlerde genelgede belirtilen zorunlu haller dışında şehirlerarası seyahatler toplu ulaşım araçlarıyla yapılabilecek.

Kısıtlama olan gün ve saatlerde zorunlu hallerde özel araçla şehirlerarası seyahat izne tabi olacak.

Sokağa çıkma kısıtlamasına uyulabilmesi için istisna dışındaki tüm iş yerleri hafta içi 20.00’de kapanacak.

Sokağa çıkma kısıtlaması getirilen süre ve günlerde 65 yaş ve üzerindekilerin temel ihtiyaçları Vefa Sosyal Destek Birimleri aracılığıyla karşılanacak.

 

Son Güncelleme : 01.12.2020 - 00:20
Sıradaki Haber Yükleniyor