Şanlıurfa'da düğünlerde havaya ateş açılmasını önlemek için polisler film çekti

Şanlıurfa polis
Şanlıurfa'da düğünlerde havaya ateş açılmasını önlemek için polisler film çekti

Şanlıurfa’da düğün, nişan, asker uğurlamaları sırasında havaya ateş açılmasının önlenmesi amacıyla 'İnsan olmak, mutluluğu silahsız paylaşmaktır' isimli proje başlatıldı. 

Proje kapsamında polisler tarafından çekilen film ile havaya ateş açılmasının önüne geçilmesi hedefleniyor.

Şanlıurfa Valiliği ile İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerince düğün, asker eğlencesi ve diğer kutlama organizasyonlarında, magandaların havaya ateş açmaması için çalışma başlatıldı.

'İnsan olmak, mutluluğu silahsız paylaşmaktır' isimli proje hazırlandı. Magandaların havaya ateş açmasının önlenmesi amacıyla başlatılan proje kapsamında polis ekipleri, bilgilendirici broşürler, afişler, araçların camlarına yapıştırılması amacıyla çıkartma hazırlandı.

Asayiş Şube Müdürü Salim Şen, proje ile amaçlarının havaya ateş açılarak yaşanacak olumsuzlukların önüne geçmek olduğunu belirterek, "Son dönemde ülkemiz dahilinde her ilde görülen yorgun mermi, yaralanmaları ve ölüm olaylarıyla ilgili olarak bizler neler yapabiliriz diye ekibimizle beraber kapsamlı olarak görüştük. Valiliğimizin de desteğiyle bir kısa film oluşturduk. Bu kısa filmimizi, toplumun tüm kesimine hitap edebilecek toplu organizasyonlarda, düğün salonlarında ve diğer yerlerde vatandaşlarımıza izleteceğiz" dedi. 

Sosyal sorumluluk projesiyle yorgun mermiden kaynaklı yaralanma ve ölümlerin önüne geçmek istediklerini belirten Salim Şen, tüm vatandaşlardan destek beklediklerini ve bunun sağlanacağına inandıklarını söyledi. 

SENARYOYU BİR POLİS YAZDI

Şanlıurfa’da maganda ve yorgun mermi ölümlerinin ve yaralanmasının önüne geçmek için başlatılan proje kapsamında polis memuru Ahmet Burak Çolak'ın yazdığı senaryoya kısa film de çekti. Yorgun merminin hayatını karartan bir aileden yola çıkarak, böyle bir film yaptıklarını kaydeden Asayiş Şube Müdürlüğü'nde görevli polis memuru Ahmet Burak Çolak, kısa filmin çekimlerini 20 kişilik ekiple gerçekleştirdiklerini söyledi. 

Filmde bir babanın yorgun mermi sonrasında çocuğunu kaybetmesini konu aldıklarını belirten Çolak, şöyle konuştu:

"Bu projeye başlama aşamasında ve proje aşamasındayken yorgun mermiden dolayı evlatlarını kaybeden, sevdiklerini kaybeden ailelerle görüşme fırsatı bulmuştum. Hepsinin sıkıntılarını, dertlerini dinleme fırsatı buldum. Senaryoyu yazarken onların anlattıklarından ve bir babanın bir ebeveynin içini yakabileceği en üst düzey ne olabilirdi? Kendi sıktığı yorgun mermisiyle kendi evladını kaybetmek olabilirdi. Belki biraz bu filmimizde ütopik bir şekilde bu konuyu işledik ama, şunu unutmamaları gerekiyor ki, attıkları her yorgun mermi, her bilinçsizce havaya ateş etme olayı bir gün dönüp dolaşıp kendilerine gelebilir. Bu yüzden bu konuyu ele aldık filmimizde."

 

Kaynak: Ajans Bizim