Sağlık Bakanı Koca: Covax üzerinden 10 milyon doz aşı hibesi daha yapacağız

Sağlık Bakanı Koca: Covax üzerinden 10 milyon doz aşı hibesi daha yapacağız

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca resmi Twitter hesabından Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölge Müdürü Hans Kluge'i etiketleyerek Covax üzerinden 10 milyon doz aşı hibesi daha yapılacağını duyurdu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'nin ihtiyaç sahibi ülkelere aşı temin eden Covax oluşumu üzerinden 10 milyon doz aşı hibesi yapacağını açıkladı.

Bakan Koca resmi Twitter hesabından Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölge Müdürü Hans Kluge'i etiketleyerek Covax üzerinden 10 milyon doz aşı hibesi daha yapılacağını şu ifadelerle duyurdu:

"Sn @hans_kluge
Pandeminin başından itibaren Türkiye’nin Cumhurbaşkanımızın liderliğinde uluslararası dayanışmaya verdiği katkıya dikkat çektiğiniz için teşekkür ediyorum. Covax oluşumu üzerinden 10 milyon doz aşı hibesi daha yapacağımızın müjdesini de sizinle paylaşmak istiyorum."

BAKAN KOCA DSÖ AVRUPA DİREKTÖRÜ DR. KLUGE İLE TELEFONDA GÖRÜŞTÜ

Edinilen bilgiye göre, Sağlık Bakanı Koca, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölge Direktörü Dr. Hans Kluge ile telefonda görüştü.

Bu görüşmenin ardından Twitter hesabı üzerinden paylaşımda bulunan Kluge, şunları kaydetti:

"Pandemiyi yalnızca dayanışma ile yenebiliriz. Zorlu kış aylarıyla karşı karşıya kalmışken sağlık sistemleri ve yoğun bakımları sıkıntılı durumda olan Avrupa ülkelerinden ihtiyaç duyulması halinde Kovid-19 hastalarının alınabileceğine ilişkin cömert teklifinden dolayı Dr. Fahrettin Koca'ya ve Türkiye'ye müteşekkirim. Türkiye, pandeminin başından beri 160 ülke ve 29 uluslararası kuruluşa Kovid-19 malzemesi göndererek ve 11 ülkeye 2 milyon dozu aşkın aşı hibe ederek önemli bir küresel dayanışma örneği gösterdi. Dr. Koca ve Türkiye'ye teşekkürler."

Bakan Koca ise Kluge'nin bu paylaşımına Twitter hesabı üzerinden verdiği yanıtta, "Pandeminin başından itibaren Türkiye'nin Cumhurbaşkanımızın liderliğinde uluslararası dayanışmaya verdiği katkıya dikkat çektiğiniz için teşekkür ediyorum. Covax oluşumu üzerinden 10 milyon doz aşı hibesi daha yapacağımızın müjdesini de sizinle paylaşmak istiyorum." ifadelerini kullandı.

COVAX OLUŞUMU

Covax, gelir düzeyi ne olursa olsun, tüm ülkelere koronavirüs aşısına eşit erişim sağlamayı amaçlayan küresel bir girişimdir. Nisan 2020'de başlatılan Covax'ın önderliğini bir Birleşmiş Milletler kuruluşu olan Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve iki aşı savunma grubu yapmaktadır.

 

Kaynak: Haber Global

Sağlık Bakanlığı dünya sağlık örgütü Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Türkiye Covid-19 Risk Haritası - Koronavirüs koronavirüs