Navalni ile gündeme geldi, ani ölüm yalanı

Gündem haberleri Yaşam Haberleri Rusya Ukrayna Savaşı Rusya Ukrayna Sağlık Sağlık Haberleri Bilim Haberleri Dünya haberleri Silahlı saldırı haberleri ÖZEL HABERLER
Navalni ile gündeme geldi, ani ölüm yalanı

Rus muhalif Navalni'nin cezaevinde 'ani ölüm sendromu' denilerek hayatını kaybetmesinin ardından gözler bu sendroma çevrildi. Uzmanlar, tıpta böyle bir sendrom olmadığını belirtirken, "Navalni'nin ölüm sebebini bildirmek için değil, saklamak için yapılmış bir bilgilendirme" uyarısında bulundular.

Rusya'da cezaevinde hayatını kaybeden muhalif lider Aleksey Navalni'nin cenazesinin iki hafta daha teslim edilmeyeceğinin açıklanması soru işaretlerine neden olmuş durumda. Navalni'nin ekibinden yapılan açıklamada, yetkililerin; Rus muhalifin ailesine cenaze üzerinde kimyasal analiz yapılacağı bilgisini verdiği belirtildi. Cezaevi yetkilileri ise, Rus siyasetçinin yürüyüş yaparken aniden düşerek bilincini kaybettiğini iddia etmiş, ölüm sebebi ise 'ani ölüm sendromu' olarak gösterilmiş ancak ailenin cenazeyi görmesine izin verilmemişti.

Navalni ile gündeme geldi, ani ölüm yalanı - Resim : 1
Rus muhalif lider Aleksey Navalni, cezaevinde 'ani ölüm sendromu' nedeniyle hayatını kaybetmişti.

"BÖYLE BİR SENDROM YOK"

Uzmanlar ise tıpta "ani ölüm sendromu" olmadığını, ani ölüme neden olabilecek pek çok sağlık sorununun olabileceğini belirtiyor. Acil Tıp Uzmanı Prof. Dr. Özgür Karcıoğlu, konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı: "Orta yaşın üzerindeki bir erkek, durup dururken, daha öncesinde belirgin bir hastalığı yokken cezaevinde bir anda kötüleşiyor ve neden olarak da 'ani ölüm sendromu' gösteriliyor. Bunun dilimize bu şekilde çevrildiğini düşünüyorum ama doğrusu ani kardiyak ölüm sendromu ya da koroner ölüm sendromudur. Fakat Navalni'yi kardiyak ölüm sendromuna mı soktular onu bilmiyoruz."

"HİÇ BELİRTİ VERMEDEN"

Türkiye'de bu tarz öncesinde belirti vermeden gerçekleşen ani ölümlere Kemal Sunal'ın vefatı üzerinden örnek veren Karcıoğlu, "Önceden bir anjiyo, kalp krizine yakın bir durumu ya da damar sertliği olmamasına rağmen uçak korkusu var, uçağa biniyor ve kötüleşerek hayatını kaybediyor. Bu örnek olarak veriliyor fakat bir insanı öldürebilecek tek şey kardiyak ölümü, kalp koroner damarlarındaki tıkanıklık değildir. Koroner embolidir yani akciğere büyük bir pıhtının bacaklardaki varisler üzerinden akciğere atması ve kişinin dolaşımını tıkadığı için ölüm meydana gelebilir. Navalni için bu da mantıklı değil" diye konuştu.

Navalni ile gündeme geldi, ani ölüm yalanı - Resim : 2
Tverskaya Caddesi'nde Rus muhalefet lideri Alexei Navalny'in serbest bırakılması için yapılan bir gösteri.

ÖLÜMÜNE DAİR İHTİMALLER...

Navalni'nin ani ölümüne dair ihtimalleri değerlendiren Karcıoğlu, muhalif ismin beyin kanaması da geçirmiş olabileceğine değiniyor. Ebru Gündeş'in kameralar önünde beyin kanaması geçirmesi örneğini veren Karcıoğlu, "Öncesinde bir bulgu yokken bu tarz olaylar aniden gelişebiliyor. Cezaevinde yaşayan bir kişiye siz her gün belli bir öğün yemek verirsiniz o yemeğe de siyanür, cıva ya da arsenik koyarsanız hangi gün öleceğini bile belirleyebilirsiniz bir uzman olarak tahminim ise Navalni'nin zehirlenerek ölmüş olabileceğidir" ifadelerini kullandı.

"ÖLÜM SEBEBİNİ GİZLEMEK İÇİN..."

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necmettin Ünal ise, ani ölüm sendromu tanımlaması altında birçok hastalığın ve ölüm nedenin olabileceğini, bu tanımlamanın muallak bir tanımlama olduğunu söyledi

Ünal, değerlendirmesini şöyle noktaladı:

"Ölüm sebebini bildirmek için değil de saklamak için yapılmış bir bilgilendirme gibi bu. Adli açıdan hapishanede ölen birisi olursa otopsi yapılır ve sebep ortaya konur, Rusya bu muallak tanımlama ile olayın üzerindeki sis perdesinin kalkmasını sağlamamıştır."

 sibel.gulersoyler@haberglobal.com.tr

Kaynak: Web Özel