Cumhurbaşkanı'na hakaret suçlamasıyla hakim karşısına çıkan Muharrem İnce: Bu benim hayalimdi

Uşak Cumhurbaşkanı Erdoğan Memleket Partisi Muharrem İnce

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret ettiği iddiasıyla açılan davanın duruşmasına katıldı. İnce, "Cumhurbaşkanı seçilseydim, bu kürsüye dokunulmazlığı olmadan ifade verecektim. Bu benim hayalimdi, bunu gerçekleştireceğim" dedi.

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği iddiasıyla açılan davanın Uşak'ta görülen duruşmasına katıldı.

Uşak 3. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmada ifade veren İnce, hakimin sorusu üzerine, aylık gelirinin 20 bin lira olduğunu söyledi.

“HER ZAMAN SÖYLEDİKLERİMİN ARKASINDAYIM”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik kullandığı sözlerin arkasında olduğunu ve her zaman bağımsız yargıya inandığını belirten İnce şöyle devam etti:

“Her zaman söylediklerimin arkasındayım. Eğer 2018 yılında Cumhurbaşkanı seçilseydim, bu kürsüye dokunulmazlığı olmadan bir cumhurbaşkanı olarak gelip kendim sanık olarak ifade verecektim. Bağımsız yargıya bu şekilde dönüş olacağı düşüncesindeyim. Bu benim hayalimdi, bunu gerçekleştireceğim.”

"CEZALANDIRILMASINI TALEP EDİYORUZ"

Duruşmada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatı Ahmet Azat Kolbasar, İnce'nin hakaret suçunu işlediğinin kesin olduğunu belirterek “Suçun yasal unsurları oluşmuştur. Sanık, Cumhurbaşkanı'na hitap ederek ifadeler kullanmıştır. Bizce suç sübuta ermiştir. Sanığın cezalandırılmasını talep ediyoruz” dedi.

ERTELENİNCE PARTİ OTOBÜSÜYLE DÖNDÜ

Kolbasar, Yargıtay ve Bölge Adliye Mahkemesi kararlarını da emsal gösterdi. Hakim, eksiklerin tamamlanması için duruşmayı erteledi. İnce, parti otobüsüyle vatandaşları selamlayarak kentten ayrıldı.

CUMHURBAŞKANINA HAKARET SUÇLAMASIYLA DAVA AÇILMIŞTI

Muharrem İnce'nin, CHP milletvekili olduğu 2016'da, partinin Uşak İl Başkanlığı'nda yaptığı konuşmaya ilişkin, “cumhurbaşkanına hakaret” suçundan 7 Eylül 2020'de Uşak 3. Asliye Ceza Mahkemesinde dava açılmıştı. İnce, davaya ilişkin bu yıl 8 Şubat'ta Ankara 68. Asliye Ceza Mahkemesi’nde talimatla ifade vermişti. İnce, hakaret kastı taşımadığını, ilerleyen duruşmalarda Uşak 3. Asliye Ceza Mahkemesine giderek asıl savunmasını orada yapacağını bildirmişti.

 

Kaynak: AA

memleket partisi Uşak Cumhurbaşkanı'na hakaret Muharrem İnce dava