Muharrem İnce CHP'ye dönüş şartını açıkladı

Memleket Partisi Muharrem İnce CHP
Muharrem İnce CHP'ye dönüş şartını açıkladı

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, "CHP'ye döner misiniz" sorusuna yanıt verdi. "Neden olmasın?" diyen İnce, CHP'ye dönüş şartını açıkladı.

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, t24 yazarı Cansu Çamlıbel'e açıklamalarda bulundu. 

 2024 yerel seçimler için muhalefeti uyaran İnce, "Siyaset mühendislikle yürümez. Siyaset sahada olur. Eğer bu tür bir mühendisliği yeniden yaparsanız bu sefer belediyeleri de teslim edersiniz. Başta İstanbul ve Ankara olmak üzere, şu mühendislikten bir vazgeçilsin. Bu iş mühendislikle olmaz, akıllı olur, bilimle olur." dedi.

“Tüzüğün değiştiği ve üyelerin karar süreçlerinde etkili olduğu bir CHP senaryosu sizin için "CHP'ye dönüş senaryosu" olabilir mi?” sorusuna İnce şöyle yanıt verdi:

"Ülkenin siyasetini CHP içindeki çekişmelere hapsedersek bir yere varamayız. 'Ülkemiz için ne yapmalı?' sorusunun cevabını iyi niyetli herkesle aramaya çalışacağız.

'Ülkede ne olursa benim için en iyisi olur?'un cevabını değil 'Ülke için neyin en iyi olduğu?'nun cevabını arayacağız. Bu arayışın sonunda siyasetten çekilmem gerektiğini görürsem çekilirim ya da aklınıza gelen herhangi başka bir fedakârlık için tereddüt etmem."

“CHP’de bahsettiğiniz türde bir değişim olursa dönebilirsiniz yani…. “ sorusuna ise İnce şöyle devam etti: "Neden olmasın? O zaman orası Memleket Partisi'ne benzer zaten. Ben niye ayrılayım oradan?"

“O tür bir senaryoda Memleket Partisi’ndeki sizinle beraber yola çıkmış arkadaşlarınız da CHP’ye gelir mi?“ sorusuna İnce, şu yanıtı  verdi:

"Memleket Partisi ülkenin en demokrat partisidir. Her türlü kararı üyelerine sorar kurullarında kararlarını alır. Türkiye’deki bir gazeteci olduğunuz için sorunuzu yadırgamıyorum çünkü siz de herkes gibi parti genel başkanlarının tek başlarına partileri adına her türlü kararı almalarını doğal karşılıyorsunuz.

CHP’de gerçek bir dönüşüm olursa CHP, Memleket Partisi olmuş olur. Genel Başkanı üyeler seçiyor, cumhurbaşkanı adayını üyeler seçiyor. Partide demokrasi var. Niye gelmesinler? O zaman gerek yok ki yeni bir parti kurmaya." 

Kaynak: Haber Global TV

Muharrem İnce CHP memleket partisi