Meteoroloji kötü haber duyurdu: Yağışlı hava devam edecek, sıcaklıklar düşecek

Meteoroloji Genel Müdürlüğü hava durumu
Meteoroloji kötü haber duyurdu: Yağışlı hava devam edecek, sıcaklıklar düşecek

Türkiye günlerdir yağışlı hava dalgasının etkisi altında. Meteoroloji’nin tahminlerine göre yer yer kuvvetlenen sağanak yağışlar hafta sonu ve yeni haftanın başında da kendini göstermeye devam edecek.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından paylaşılan hava durumu raporunda yurt genelinde serin ve yağışlı havanın devam edeceği ifade edildi.  Ülke geneli cumartesi gününden itibaren de yeni bir yağışlı ve serin havanın etkisine girecek.

Hafta sonu ve önümüzdeki hafta boyunca ülkemizin büyük bir bölümünde görülecek sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların batı, iç ve kuzey kesimlerde yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

Yağışlarla birlikte hava sıcaklıklarının hafta sonundan başlayarak batı ve iç kesimlerde azalarak yer yer mevsim normallerinin altına düşeceği tahmin ediliyor. Bugün ve önümüzdeki günlerde ülkemizde beklenen hava durumu şöyle: 

10.06.2022 Cuma: Ülkemiz genelinin parçalı ve yer yer çok bulutlu, Marmara (Balıkesir hariç), Göller yöresi, İç Anadolu’nun kuzeyi, Batı Karadeniz, Orta ve Doğu Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu Anadolu’nun kuzeyi ile Aydın, Muğla, Uşak, Kütahya, Osmaniye, Kahramanmaraş, Adana’nın kuzey ilçeleri ve Samsun çevrelerinin yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Meteoroloji kötü haber duyurdu: Yağışlı hava devam edecek, sıcaklıklar düşecek - Resim : 1

Yağışların Edirne, Kırklareli, Karabük, Kastamonu, Çorum, Bolu’nun doğusu ile Çankırı çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

11.06.2022 Cumartesi: Ülkemiz genelinin parçalı ve yer yer çok bulutlu, Marmara, Ege, Batı Akdeniz, Doğu Akdeniz’in Toroslar Mevkii, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu Anadolu’nun kuzeyi ile Adana çevrelerinin yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Meteoroloji kötü haber duyurdu: Yağışlı hava devam edecek, sıcaklıklar düşecek - Resim : 2

Yağışların Marmara, Ege, Batı ve Orta Karadeniz ile İç Anadolu’nun kuzeybatısında yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgârın Güney Ege, Akdeniz’in iç kesimleri ile İç Anadolu’nun güneyinde güneyli yönlerden yer yer kuvvetli (40-70 km/saat) olarak eseceği tahmin ediliyor.

12.06.2022 Pazar: Ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara, İç Ege, Akdeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusu ile Bingöl ve Muş çevrelerinin yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Meteoroloji kötü haber duyurdu: Yağışlı hava devam edecek, sıcaklıklar düşecek - Resim : 3

Rüzgârın Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da güneyli yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) olarak esmesi bekleniyor.

Önümüzdeki hafta başından itibaren de yağışların kuzey ve iç kesimler ağırlıklı olarak devam edeceği tahmin ediliyor.

Kaynak: Haber Global

meteoroloji yağışlı hava hava durumu