Meclis'te 'scooter' tartışması: 'Hele bunun adı nedir? Scooter mı, bas git mi, bin git mi?'

Atıkta geri dönüşümü yaygınlaştırmayı amaçlayan yasa teklifinin görüşmelerinde renkli diyaloglar yaşandı. Milletvekilleri, kullanım hızı saatte 25 kilometreyle sınırlanacak olan elektrikli scooter'ın hangi adla yasaya gireceğini tartıştı.

16.10.2020    11:37

Depozito sistemi getirip atıkta geri dönüşümü yaygınlaştırmayı amaçlayan yasa teklifi Meclis Çevre Komisyonu’nda görüşüldü.

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emin Birpınar, Türkiye'de geri dönüşümle ilgili ilginç bilgiler verdi ve milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Hürriyet'ten Bülent Sarıoğlu'nun haberine göre, komisyonda en renkli diyalog ise elektrikli scooter konusunda yaşandı. Teklif yasalaştığında elektrikli scooter kullanım hızı saatte 25 kilometreyle sınırlanacak. Milletvekilleri, yeni elektrikli araçların hangi adla yasaya gireceğini şu sözlerle tartıştı:

Mahmut Tanal (CHP): Scooter, scooter dediniz. Bunun Türkçesi ne ya, Allah rızası için?

Selman Özboyacı (AK Parti): Skuter.

Tanal: Nedir bunun Türkçesi?

Özboyacı: TDK öyle diyor.

Tanal: Kanunlar ve Kararlar Başkanlığı demiş ki: 'Bir TDK’ya sorun. Hele bunun anlamı nedir?'

Gülistan Koçyiğit (HDP): 'Bas git' gibi bir şey mi? 'Bin git' ya da?

Tanal: Nedir bu? Hakikaten kanun yapma tekniğine uygun mu?

Emin Binpınar (Bakan Yardımcısı): TSE'nin standartlarında 'scooter' diye geçtiği için mecburen öyle geçtik. Türk Dil Kurumu’yla hukuk müşavirimiz görüşmüş, onların önerileri de var. Ama artık dünyanın her yerinde bu isim çok belirgin, aynı televizyon gibi. Siz istediğiniz kadar başka bir şey yazın, çocuklar buna 'scooter' diyor.

Sıradaki Haber Yükleniyor