Küba ve Venezuela'dan İsrail'in Refah'a yönelik saldırılarına kınama

BOGOTA/AA
Dünya haberleri Gazze Küba Venezuela
Küba ve Venezuela'dan İsrail'in Refah'a yönelik saldırılarına kınama

Küba ve Venezuela, İsrail'in Gazze'nin Mısır sınırındaki Refah kentine yönelik saldırılarını kınadı.

Küba Dışişleri Bakanı Bruno Rodriguez, sosyal medya hesabı X'teki paylaşımında, "İsrail'in Refah'taki saldırısı, uluslararası hukuku ve insan haklarına saygıyı yok ediyor, ayrıca Filistin halkının öldürülmemesi için yapılan çağrılar da görmemezlikten geliniyor. 55 kilometrelik alanda yaşayan 1,4 milyon kişinin bombalanması, Gazze'deki yeni soykırımın kanıtı anlamına geliyor. " ifadesini kullandı.

Venezuela Dışişleri Bakanlığı da İsrail'in Refah kentine saldırısına tepki göstererek, "Venezuela, İsrail hükümetinin Gazze'deki Refah kentine yaptığı askeri saldırıyı ve eylemleri şiddetle kınıyor. İsrail'in yapmaya çalıştığı şey siyonizmi uygulamaya devam etmektir." değerlendirmesinde bulundu.

GAZZE'NİN İŞGALİNDE 7 EKİM SONRASI

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, "Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlere yönelik sürekli ihlallere karşılık verme" gerekçesiyle İsrail'e 7 Ekim 2023'te kapsamlı saldırı düzenledi.

İsrail, 7 Ekim'deki saldırılarda 1200 İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin yaralandığını açıkladı.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 12 bin 300'ü çocuk, 8 bin 400'ü kadın olmak üzere 28 bin 340 Filistinli öldürüldü, 67 bin 984 kişi yaralandı.

Enkaz altında halen binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi'ne saldırılarının başladığı 7 Ekim'den bu yana 229'u karadan işgal sürecinde olmak üzere 566 askerinin öldürüldüğünü duyurdu.

Çatışmalara 24 Kasım 2023'te 4 günlüğüne verilen ve ardından 3 gün daha uzatılan "insani ara"da 81 İsrailli ve 240 Filistinli esir karşılıklı serbest bırakıldı. Öte yandan İsrail, binlerce Filistinliyi alıkoyup hapsetmeye devam etti.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te de 7 Ekim 2023'ten bu yana İsrail güçleri ile yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 393 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu ile Hizbullah Hareketi arasında 8 Ekim 2023'ten bu yana yaşanan çatışmalarda 190 Hizbullah mensubu, 8 Emel Hareketi üyesi, 31 Lübnanlı sivil, 1'i asker 2 Lübnanlı güvenlik görevlisi, 6 İsrailli sivil ve 10 İsrailli asker öldürüldü.