Ekrem İmamoğlu’na suikast ihbarına soruşturma başlatıldı

Ekrem İmamoğlu İBB Danıştay İstanbul
Ekrem İmamoğlu’na suikast ihbarına soruşturma başlatıldı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Danıştay cinayeti hükümlülerinden Osman Yıldırım'ın İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na suikast planlandığı ihbarıyla ilgili soruşturma başlattı. Savcılık ayrıca İmamoğlu'nun can güvenliğinin sağlanması için İstanbul Valiliği'ne talepte bulundu.

Danıştay cinayeti sanıklarından Osman Yıldırım, cezaevinden gönderdiği mektupta İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu'na suikast yapılacağı ihbarında bulunmuştu. Yıldırım'ın mektubunun ardından Ekrem İmamoğlu'nun avukatının “kasten öldürmeye teşebbüs” ve “tehdit” suçlarından şikayeti üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından konuya ilişkin soruşturma başlatıldı.

“GEREKLİ TEDBİRLER ALINSIN”

Sözcü'nün aktardığı habere göre; İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma kapsamında İstanbul Valiliği’ne yazı gönderildi.

Yazıda, konuya ilişkin soruşturma başlatıldığı belirtilerek, “Müştekinin can güvenliği ile ilgili olarak gerekli tedbirlerin alınması hususlarında gereğinin takdir ve ifası bilgilerinize arz olunur” ifadelerine yer verildi.

İMAMOĞLU İHBARLA İLGİLİ KONUŞMUŞTU

Öte yandan Ekrem İmamoğlu da suikast ihbarına ilişkin soru üzerine “Bu tür hamleler olur, olmaz, yazılır, çizilir. Birileri bu işi ihbar eder ya da itiraf eder. Şahsen benim beklentim bu işle yetkili ve  ilgili olan kurum ve kuruluşların gerektiği zaman dilimlerinde siyasilere gereken açıklamaları ilgiyle, itinayla yapmaları ve iş birliği içinde olmalarıdır. Bunu temenni ediyoruz. Yoksa biz görevimizin başındayız. Bunlar olur, olacaktır da. Türkiye'mizde bu tür konular geçmişte de olmuştur. Ama biz tam irademizde, gücümüzle, kaygısız bir biçimde işimize devam ediyoruz. Ama aynı zamanda da tabii yetkililerin, ilgililerin  görevlerini iyi yapmalarını diliyoruz” ifadelerini kullanmıştı.


İmamoğlu, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne 80’e yakın müfettiş gönderip, her odada teftiş yapacağım diye en yüksek seviyede ilgi gösteren -ki teftiş edilmekten asla imtina etmiyoruz, korkmuyoruz- zatı muhteremleri bu konulara da azami ilgi göstermeyi  davet ediyorum” şeklinde konuşmuştu.

Kaynak: Haber Global TV

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu