EGM, Marmaris yangınına ilişkin suç unsuru barındıran paylaşımları grafiklerle açıkladı

Marmaris Orman Yangını Gündem haberleri
EGM, Marmaris yangınına ilişkin suç unsuru barındıran paylaşımları grafiklerle açıkladı

EGM, Marmaris'teki orman yangınıyla ilgili "Halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla içerik üreten hesaplar hakkında çalışma yapılmış olup, suç unsuru içerikli paylaşımda bulunan hesapların yöneticisi tespit edilerek işlemlere başlanılmıştır" şeklinde grafiklerle açıklama yaptı.

Açıklama, Emniyet Genel Müdürlüğünden geldi.

"Halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla içerik üreten hesaplar hakkında çalışma yapılmış olup, suç unsuru içerikli paylaşımda bulunan hesapların yöneticisi tespit edilerek işlemlere başlanılmıştır" denildi.

EGM, Marmaris yangınına ilişkin suç unsuru barındıran paylaşımları grafiklerle açıkladı - Resim : 1

Marmaris'te meydana gelen orman yangınıyla ilgili EGM'den yapılan açıklamada, sosyal medya platformlarında yapılan paylaşımların 'Yangına müdahale edilmediği', 'otellere alan açmak için çıkarıldığı' ve 'sabotaj söylemlerinin dolaşıma sokularak dezenformasyon faaliyetlerinin yürütülmeye çalışıldığı' belirtildi.

EGM, Marmaris yangınına ilişkin suç unsuru barındıran paylaşımları grafiklerle açıkladı - Resim : 2

'HESAPLARIN YÖNETİCİSİ TESPİT EDİLEREK İŞLEMLERE BAŞLANILMIŞTIR'

Açıklamada, kamuoyu üzerinde panik ve güvensizlik oluşturabilecek söylemlerin bot hesaplar aracılığıyla yayıldığı aktarılarak, "Meydana gelen yangın olayı ile ilgili paylaşımlar incelenmiş ve halkın bir kesimini diğer bir kesimi aleyhine düşmanlığa veya kin beslemeye alenen tahrik eden, halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla içerik üreten hesaplar hakkında çalışma yapılmış olup, suç unsuru içerikli paylaşımda bulunan hesapların yöneticisi/kullanıcısı tespit edilerek işlemlere başlanılmıştır" ifadeleri kaydedildi. 

EGM, Marmaris yangınına ilişkin suç unsuru barındıran paylaşımları grafiklerle açıkladı - Resim : 3

'PAYLAŞIMLARIN BOT HESAPLARDAN YAPILDIĞI DEĞERLENDİRİLMİŞTİR'

Yangınla ilgili oluşturulan etiket ve bahsetmelerle ilgili bot hesapların tespitine yönelik yapılan çalışmalarda, Marmaris etiketi kullanılarak 22 bin 787 farklı hesaptan paylaşım yapıldığı, bu hesapların yüzde 59.42'sinin bot hesaplar olduğu aktarıldı. Açıklamanın devamında ise şu ifadelere yer verildi:

EGM, Marmaris yangınına ilişkin suç unsuru barındıran paylaşımları grafiklerle açıkladı - Resim : 4

"'Orman' kelimesi kullanılarak 16 bin 31 farklı hesaptan paylaşım yapıldığı görülmüş; bu hesapların yüzde 67.38'inin bilgisayarlar tarafından yönetilen bot hesaplar olduğu değerlendirilmiştir. 'Yanan' kelimesi kullanılarak 17 bin 235 farklı hesaptan paylaşım yapıldığı görülmüş; bu hesapların yüzde 56.1'inin bilgisayarlar tarafından yönetilen bot hesaplar olduğu değerlendirilmiştir.

EGM, Marmaris yangınına ilişkin suç unsuru barındıran paylaşımları grafiklerle açıkladı - Resim : 5

'Uçaklar' kelimesi kullanılarak 3 bin 571 farklı hesaptan paylaşım yapıldığı görülmüş; bu hesapların yüzde 71.74'ünün bilgisayarlar tarafından yönetilen bot hesaplar olduğu değerlendirilmiştir. 'Şahan' kelimesi kullanılarak 10 bin 723 farklı hesaptan paylaşım yapıldığı görülmüş; bu hesapların yüzde 57,14'ünün bilgisayarlar tarafından yönetilen bot hesaplar olduğu değerlendirilmiştir. 'Otel' kelimesi kullanılarak 5 bin 709 farklı hesaptan paylaşım yapıldığı görülmüş; bu hesapların yüzde 54.55'inin bilgisayarlar tarafından yönetilen bot hesaplar olduğu değerlendirilmiştir." 

EGM, Marmaris yangınına ilişkin suç unsuru barındıran paylaşımları grafiklerle açıkladı - Resim : 6

 

 

Kaynak: DHA

EGM Emniyet Genel Müdürlüğü marmaris yangın orman yangını